Finanční gramotnost je důležitější než dříve. Na každém rohu na vás číhají nástrahy, které vás mohou připravit o peníze. Kromě nevýhodných nákupů jsou to neférové půjčky a podvodné investiční nabídky. V digitální éře máte vše servírované na podnose, čímž roste riziko unáhleného rozhonutí nebo skoku na lep podvodníkům. Jak se tomu vyhnout?
Podle České bankovní asociace postupně roste povědomí o finanční gramotnosti, přičemž čím dál tím více lidí se zajímá nejen o vybalancování příjmů a výdajů, ale i o jejich možné zhodnocení.
Jak jsou na tom Češi? Finanční gramotnost občanů ČR letos v létě podrobně zkoumala Česká bankovní asociace. Výsledky průzkumu ČBA byly zveřejněny v červenci 2023.
Co je to finanční gramotnost?
Finanční gramotnost je způsob, jak dosáhnout finanční prosperity a zdraví. Konkrétně se jedná o soubor schopností a dovedností, které mimo jiné zahrnují osobní finanční management, rozpoznání a využití výhodných finančních příležitostí či schopnost čelit různým finančním rizikům.
Finanční gramotnost můžete považovat za efektivní nástroj, který zasahuje do široké škály oblastí, včetně:
✅ osobního rozpočtu (jeho tvorba, spoření),
✅ bankovnictví (běžný účet atd.),
✅ úvěrových produktů (spotřebitelské půjčky, kreditní karty atd.),
✅ daní a daňové povinnosti,
✅ pojištění (životní pojištění, pojištění majetku atd.),
✅ investování (spořící účty, podílové fondy, akcie atd.),
✅ plánování důchodu a spoření na něj.
Po jejich osvojení si můžete bezpečně a úspěšně plánovat rodinný rozpočet, sjednat si výhodnou půjčku nebo investovat bez vysokých ztrát. Navíc dokážete snáze rozpoznat případné podvodné chování a extrémně nevýhodné nabídky.
Výzvy a příležitosti v digitální éře
S pojmem finanční gramotnost jste se mohli setkat i v minulosti, ale teď je zmiňována čím dál tím častěji. Ne že by dříve nebyla důležitá, ale nová digitální éra přinesla nové výzvy, s nimiž se musíte potýkat. Skrze internet máte přístup k širší škále produktů a nabídek, které vás mohou nevědomky přimět k nezodpovědnému chování.
V online světě hrají stále větší roli influenceři, kteří mají vliv na to, jak lidé vnímají a rozhodují o svých financích. I když vám někteří dokážou poskytnout zajímavé a užitečné rady, jiní vás mohou nalákat na nevýhodné nabídky. Poměrně snadno se můžete dostat i do problémů.
VZDĚLÁVEJTE SE S ČESKOU NÁRODNÍ BANKOU: V května 2022 bylo v Praze a v Brně otevřenou naučné ČNB Návštěvnické centrum určené pro školy a veřejnost. Jedná se o soubor interaktivních vzdělávacích a zábavních expozic a dalších doprovodných programů, jež se zabývají penězi, centrálním bankovnictvím a finančním. Vstup je zdarma.
Dvakrát měř, jednou řež
Právě proto je důležité se spoléhat především na své vlastní schopnosti, které by měly mimo jiné zahrnovat schopnost ověřit si dostupné informace. Samotný proces není náročný a pokud si jej osvojíte, nemusíte se obávat, že byste naletěli podvodníkovi.
Představte si, že vám influencer nabízí příležitost investovat do platformy, která vám poskytne 50% výnosy. Pro ověření této, ale i jiných nabídek byste měli postupovat takto:
- Zdroj dané informace – v tomto případě se zaměřte na samotného influencera, ověřte si jeho minulost a také to, zda má vůbec nějaké vzdělání či zkušenosti v oblasti financí.
- Ověřte si poskytovatele dané služby – kromě influencera si proklepněte i danou platformu. Zjistěte, jak dlouhou působí na trhu, zda je regulována ČNB či jaká je její vlastnická struktura.
- Zvažte pravdivosti poskytnutých informací – na chvíli se zastavte a zvažte, zda dávají poskytnuté informace smysl. Pokud máte nějaké vzdělání v oblasti investic, mělo by vás napadnout, že 50% výnosy nenabízí žádné relevantní investiční produkty.
Tímto způsobem můžete přistupovat k většině případů, kdy narazíte na výhodnou nabídku v podobě investice, ale i standardního spotřebitelského úvěru. Opatrní byste měli být též při online nákupech, během nichž dochází často ke ztrátě prostředků z běžného účtu. I v tomto případě byste si měli vždy ověřit důvěryhodnost daného e-shopu či portálu.
NÁŠ TIP: Jak si bezpečně půjčit peníze, zjistíte na vzdělávacím webu Peníze na útěku. Zaštiťuje jej Česká národní banka a jeho účelem je pomoci lidem k lepšímu hospodaření
Jak si zlepšíte finanční gramotnost
Pokud chcete na svojí finanční gramotnosti zapracovat, připravte se na dlouhou cestu. Klíčem je samovzdělávání hned v několika oblastech. Jestliže se ve světě financí nepohybujete dlouho a nemáte dostatek zkušeností, je třeba začít od úplných základů.
Nejprve si osvojte základní finanční pojmy, včetně rozpočtu, příjmů a výdajů. Ihned poté se zaměřte na vlastní finance a pokuste se je dostat pod kontrolu. V první řadě si vytvořte seznam příjmů a výdajů. V ideálním případě by měly příjmy převažovat nad výdaji.
To se daří jen málokomu, a právě proto je třeba věnovat čas tvorbě vlastního rozpočtu, s nímž se vám v průběhu času podaří dosáhnout správného poměru příjmů a výdajů. Když už máte své finance pod kontrolou, měli byste se zaměřit také na jejich ochranu. Seznamte se s tím, jak fungují platby, jaké platební metody můžete využít a jak chránit své platební údaje před zneužitím.
Po základech se můžete pustit i do složitějších témat, jako je vzdělávání v oblasti půjček či investování. Využít k tomu můžete širokou škálu zdrojů od knížek až po podcasty či již zmíněné influencery. Vždy si ověřte důvěryhodnost zdrojů. Na internetu můžete narazit na řadu online kurzů, které vás provedou vším podstatným.
DOPORUČUJEME: Užitečné rady a tipy z finančního světa najdete na stránkách Finanční vzdělávání, za kterým stojí úzká spolupráce několika českých finančních asociací.
Trpělivost růže i peníze přináší
Finanční gramotnost je klíčem k zajištění finančního zdraví a nezávislosti. Jejich dosažení vyžaduje trpělivost. Nejlepší strategií je postupovat malými krůčky, které vás provedou nejen finančními základy, ale i složitějšími tématy, jako je pochopení fungování úvěrů či volba vhodné investice. Zaměřte se na své osobní finance a snažte se nad nimi získat přehled a kontrolu. Nenechte se ovládat penězi, ovládejte vy je.
Zdroje
- ČBA. Průzkumy a indexy, Finanční gramotnost Čechů 2023 – Česká bankovní asociace. [online] 2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- REDAKCE. Úvěry a půjčky – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB 2023. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/financni-sluzby/pujcky/
- REDAKCE. Svět financí – Finanční vzdělávání [online]. Praha, 2012. Dostupné z: https://www.financnivzdelavani.cz/svet-financi
- REDAKCE. Finanční gramotnost – npi, Metodický portál RVP.CZ, [online]. Dostupné z: https://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=2939
- SCHAFFARCZIKOVÁ, Adéla. Srovnání finanční gramotnosti mladých dospělých ve vybraných městech [online]. Dostupné z: https://digilib.k.utb.cz/handle/10563/50575. Bakalářská práce, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta managementu a ekonomiky, Ústav financí a účetnictví, 2022. Vedoucí práce Homola, David.
- JANOUŠKOVCOVÁ, Michaela. Finanční gramotnost v České republice – DIGITÁLNÍ KNIHOVNA [online] 2022. Dostupné z: https://otik.uk.zcu.cz/handle/11025/48547. Diplomová práce, Západočeská univerzita v Plzni, Vedoucí práce Šturcová Jana, Ing. Ph.D.
- NOVOTNÁ, Kateřina. Finanční gramotnost a její dopady na rozhodování osob – DIGITÁLNÍ KNIHOVNA [online] 2022. Dostupné z: https://otik.uk.zcu.cz/handle/11025/48547. Diplomová práce, Západočeská univerzita v Plzni, Vedoucí práce Vallišová Lucie, Ing. Ph.D.
- REDAKCE. Finanční trampoty Oty Negramoty – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB 2024. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/financni-a-ekonomicka-gramotnost/ota-negramota/
- EDU. Bankovkovi – Česká televize. [online] 2024. Dostupné z: https://edu.ceskatelevize.cz/porad/bankovkovi?tab=videa
- FOND DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. SEKO – Vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti. YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJBJQtzWUE6MhhEoUmjK8-Oav7J7vIJtg
- IVYSÍLÁNÍ. Aby dluhy nebolely – Strategie mrtvého brouka – Česká televize. [online] 2011. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10385900530-aby-dluhy-nebolely/211382553210007/
- ČBA. Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? Česká bankovní asociace. YouTube [online]. Copyright © 2019. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI