Bezúročná půjčka do 5 minut【říjen 2024】
Označení bezúročná svádí k tomu, že si lidé myslí, že si půjčí zadarmo bez úroků. Pravdou zůstává, že zejména první půjčku lze sice získat bez úroku, může se však stát, že zaplatíte nemalý poplatek za její sjednání a další služby. Kde tento typ půjčky získáte rychle, bez složitého vyřizování a skutečně zadarmo bez úroku i poplatků? Víte, proč se výn vyplatí půjčit si od zprostředkovatelů půjček?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je bezúročná půjčka výhodná
✅ neplatíte úrok z půjčky
✅ někdy neplatíte ani žádné další poplatky
✅ jednoduché vyřízení online
✅ formulář pro žádost o půjčku vyplníte do 5 minut
4 věci, na které si u bezúročné půjčky dát pozor
❌ úrok je sice 0 %, ale poplatky jsou vysoké
❌ je nutné půjčku splatit do několika dní
❌ vyšší sankce za nedodržení smlouvy
❌ může jít o trik společností, jak nalákat klienta k podpisu nevýhodné smlouvy
VAROVÁNÍ: Některé nebankovní společnosti klientovi sice nabídnou úvěr s 0% úrokovou sazbou, ale poplatek za sjednání může být tak vysoký, že může “suplovat” i vyšší úrok.
Jak bezúročnou půjčku získat
Tato flexibilní půjčka je poskytována bankami i nebankovními institucemi. Případně si ji sjednáte skrze online srovnávače, které porovnávají půjčky podle výše úroků, RPSN, sankcí a dalších parametrů. Žádost o bezúročnou půjčku podáte prostřednictvím jednotného formuláře přes online srovnávač.
Úvěrová společnost si klienta musí prověřit pomocí moderních technologií, který jim pomáhá provést rychlé ověření bankovního účtu. Dále po vás úvěrovka může chtít potvrzení o výši vašich příjmů či daňové prohlášení za předcházející rok.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- nabízí přehledný seznam finančních produktů od banky i nebankovních institucí
- informace o aktuálně poskytovaných půjčkách neustále aktualizuje
- disponuje odborníky, kteří vám v případě potřeby zdarma poradí
- sjednáte si půjčku do 5 minut
- srovnávané instituce mají licenci ČNB
VAROVÁNÍ: Klienti doplácejí na to, že online žádost o půjčku nevyplní poctivě a uvedou nepravdivé údaje nejčastěji o výši svých příjmů nebo zatají své dluhy. Nezapomínejte, že instituce poskytující úvěry užívají sofistikované nástroje sloužící k ověření informací.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na zaplacení složenek
- na nákup potravin
- na nejnutnější spotřebiče do domácnosti
- na opravu automobilu
- na léčbu nečekaného zdravotního problému
Bezúročná půjčka může vyřešit nejeden problém, na druhou stranu potíže vytváří. Pečlivě si dopředu spočítejte, zda budete schopni půjčku řádně splácet. V opačném případě zaplatíte vysoké sankce.
NAŠE RADA: Chystáte-li rekonstruovat dům nebo toužíte po chatě, vyplatí se vám vzít si hypotéku. V tomto případě je však nutné mít alespoň 20 % z ceny pořizované nemovitosti.
Rozdíl bezúročné půjčky oproti jiným typům půjček
Bezúročná půjčka se od ostatních typů půjček liší především tím, že ji nenavyšuje žádný úrok. Případné sankce a poplatky za sjednání a vedení úvěru ovšem naopak mohou být vyšší než u jiných půjček, aby si věřitelé kompenzovali `bezúročnost`.
Tento druh půjčky je podobný půjčce online, neboť si obě lze sjednat online rovnou u finanční instituce nebo přes zprostředkovatele, jen s tím rozdílem, že ne všechny online půjčky jsou bezúročné.
Bezúročné půjčky poskytují dále soukromé osoby, příbuzní nebo přátelé. Pozor si dejte na půjčka ihned pro nezaměstnané nebo půjčku pro dlužníky. Tento typ půjček je doménou lichvářů, kteří si neověřují klientovu platební morálku. Místo bezúročné půjčky se vám dostane půjčky s vysokými úroky, RPSN i sankcemi.
Bezúročně si sjednáte i nebankovní půjčku, rychlou půjčku nebo také půjčku na účet. Jen počítejte s tím, že v posledním jmenovaném případě musíte dokázat, že je účet skutečně váš a to pomocí ověřovací platby ve výši 1 Kč.
VYSVĚTLENÍ: Většina úvěrových firem nabízí možnost odkladu splátek, tzv. splátkové prázdniny. Ty ale nejsou zdarma. Opakované odkládání splátek půjčku výrazně navýší.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Než podepíšete smlouvu o půjčce, vyhledejte si na daného poskytovatele recenze. Ty mohou odhalit mnohé o případných nekalých praktikách. Přesvědčte se, zda má licenci k poskytování půjček od České národní banky. V neposlední řadě si nezapomeňte důkladně propočítat, zda budete schopni půjčku skutečně splatit.
Negativní dopady půjček
I bezúrokové půjčky mohou vést k tomu, že nezvládnete splácet své závazky. Ještě větší riziko hrozí v případě, kdy si berete více půjček najednou. Předlužení se vyhnete tím, že si nastavíte splátky, abyste je dovedli splácet v termínu a nebyly pro váš rodinný rozpočet příliš zatěžkávací.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Nebankovní půjčky musejí být regulovány kvůli větší ochraně spotřebitele, ale také proto, aby pro všechny úvěrové společnosti platily stejné podmínky. V dřívějších dobách pouze banky disponovaly licencí od ČNB, zatímco nad nebankovními společnostmi nepanoval žádný dohled a mohly si dělat, co chtěly, napříkla si účtovat vysoké sankce a poplatky. To po roce 2016, kdy začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, není možné.
VYSVĚTLENÍ: Aktuálně se připravuje nový zákon o trhu s nevýkonnými (nesplácenými) úvěry. Jeho účelem je regulovat vymahače a stanovit, jak se bude dluh vymáhat a jak se bude zacházet s nesplacenými úvěry. Zákon by měl omezit činnost vymahačů. O nevýkonnosti úvěru rozhodují poskytovatelé úvěrů.
Závěr
Bezúročná půjčka online je oblíbeným finančním produktem. Žádost podáte do 5 minut a během pár chvil vám přijde potvrzení o vyhodnocení půjčky. Neplatíte žádné úroky z půjčky, avšak v některých případech pro vás mohou být rizikem vysoké poplatky za sjednání a vedení půjčky. Půjčka se tím výrazně navýší.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Veronika Andělová. Nebankovní půjčka v porovnání s úvěrem u banky. In: Vysoká škola polytechnická [online]. 2017. Dostupné z: https://is.vspj.cz/bp/get-bp/student/43895/thema/4689
- PÁLKOVÁ, Darina. Bankovní půjčky versus nebankovní půjčky [online]. Praha, 2012. Dostupné z: https://theses.cz/id/u2unla/. Diplomová práce. AMBIS vysoká škola, a.s. Vedoucí práce Ing. Blanka Dlouhá.
- MINISTERSTVO FINANCÍ ČESKÉ REPUBLIKY : STEM/MARK: Finanční gramotnost v ČR : Kvantitativní výzkum – Finanční gramotnost obyvatel ČR. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/EXT_-_PPT_zaverecna_zprava_mereni_FG_-_plne_zneni.pdf
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- JUSTICE.CZ: INSOLVENCE A OSOBNÍ BANKROT. In: JUSTICE.CZ [online]. Dostupné z: https://justice.cz/jsem-v-exekuci
- Institut prevence a řešení předlužení, z.ú.. OSOBNÍ BANKROTY In: Institut předlužení [online]. Dostupné z: https://www.institut-predluzeni.cz/mapy-a-statistiky/osobni-bankroty/