Nezávislý test nebankovních půjček

Rychlé půjčky mohou být dobrým pomocníkem, ale při nesprávném výběru dokáží i pořádně potrápit. Proto musíte být během výběru vhodného nebankovního úvěru obzvláště obezřetní. V souvislosti s tím jsme pro vás sepsali krátkého průvodce naším testem rychlých půjček na současném trhu. Zaměřili jsme se na širokou škálu parametrů od ceny přes rychlost sjednání až po vstřícné chování poskytovatelů.

Jak jsme rychlé půjčky porovnávali

I když na první pohled nemusí půjčky působit složitě, bezpečný výběr až tak jednoduchý není. Půjčky je třeba srovnávat hned na základě několika faktorů. V našem případě jsme se zaměřil na pět parametrů a to:

Cenu půjčky – zaměřili jsme se nejen na úrokové sazby, ale i RPSN a další poplatky spojené s úvěrem.

Rychlost vyřízení – u rychlé půjčky je klíčovou vlastností rychlost sjednání, proto nás zajímalo, zda společnosti opravdu dokážou sjednat úvěr do několika minut.

Transparentnost podmínek – zajímalo nás také, zda jsou společnosti dostatečně otevřené svým klientům a dokáže jim poskytnout veškeré dokumenty k přečtení.

Vstřícnost chování – ověřili jsme, jak moc jsou tuzemské společnosti vstřícné vůči svým klientům a zda s klientem například komunikují i o víkendu.

Dostupnost úvěru – nebankovní společnosti jsou známé lepší dostupností. Proto jsme se zaměřili na to, za jakých podmínek dokáží úvěr poskytnout i méně bonitním klientům.

Všechny dostupné rychlé půjčky jsme nejprve porovnali v rámci uvedených kategorií a na základě získaných informací jsme následně vytvořili celkové hodnocení jednotlivých úvěrů od 21 licencovaných nebankovních společností. Kategorie, parametry a jejich váhy jsou níže:

KategorieVáhaParametrůVáha 1 parametru na celku
Cena20 %54%
Rychlost20 %64%
Transparentnost20 %64%
Vstřícnost20 %111,8%
Dostupnost20 %141,4%

Porovnávali jsme půjčky z pohledu bezproblémového splácení, protože průzkum půjček s opožděnou platbou každoročně dělá Člověk v síti.

Jak je na tom trh s rychlými nebankovními půjčkami

Než se pustíme do představení jednotlivých půjček, podíváme se nejprve na to, jak je na tom český nebankovní trh obecně. Ten jsme hodnotili podle kritérií výše na základě široké škály dat, které jsme podrobili podrobnému zkoumání. Jak dopadly výsledky?

Cena půjčky

Jelikož se jedná o rychlé krátkodobé půjčky, nevyplatí se u nich zaměřit na RPSN, ale naopak na výši úrokové sazby. Ta vám poskytne větší přehled o tom, kolik za úvěr zaplatíte. Náš průzkum ukázal velké rozdíly v cenách půjček. V praxi může být nejdražší půjčka až 13krát dražší než průměrný úvěr. Více než 43 % nebankovních společností nabízí první půjčku zdarma. Platí to však pouze pro nové zákazníky.

Rychlost vyřízení

U rychlých půjček nás logicky zajímala rychlost vyřízení půjčky, vyplacení peněz i kvalita zákaznické podpory. Zjistili jsme, že ačkoliv se jedná o rychlé půjčky, 33 % testovaných společností kontaktuje žadatele až následující den po odeslání žádosti. Samotný proces podání žádosti také nemusí být tak rychlý, jelikož v průměru je třeba vyplnit okolo 21 údajů.

Transparentnost podmínek

Při výběru rychlé nebankovní půjčky jsme věnovali pozornost i transparentnosti jednotlivých společností. Důležité pro nás bylo, aby bylo znění smlouvy srozumitelné a klienti měli přístup ke vzorům úvěrových smluv. V posledním roce se zlepšila dostupnost vzorů smluv online, přičemž ještě před rokem téměř 28 % společností nabízelo náhled smlouvy pouze těsně před jejím podpisem.

Zajímali jsme se též o to, kolik společností poskytuje klientům kalkulačku pro výpočet půjčky. V minulosti tuto možnost nabízelo pouze 22 % nebankovních společností, momentálně je online kalkulačka dostupná u všech poskytovatelů na jejich webových stránkách.

Vstřícnost chování

Hodnotili jsme nebankovní společnosti na základě chování ke klientům, včetně pracovní doby o víkendech, rychlosti odpovědí na dotazy, dostupnosti online chatu a kvality jejich odpovědí. Pouze 14 % společností pracuje o víkendech.

V testování rychlosti komunikace přes email byla během pracovních dnů průměrná doba odpovědi půl hodiny. Nicméně jen 80 % dotazů bylo zodpovězeno s tím, že u třetiny společností byla úspěšnost odpovědí nižší než 50 % a u pětiny nebyly dotazy zodpovězeny dokonce vůbec. I přes rostoucí digitalizaci nabízí jenom 43 % společností online chat.

Průměrná kvalita odpovědí dosáhla hodnocení okolo 60 %. Z hlediska doby splatnosti všechny testované společnosti nabízejí možnost prodloužení půjčky za poplatek. Průměrná výše první půjčky přitom činí 8 500 Kč a pro opakované půjčky 20 000 Kč. Možnost navýšení půjčky během jejího čerpání nabízí pouze 24 % společností.

Dostupnost úvěrů

V hodnocení dostupnosti půjček jsme věnovali pozornost parametrům, které mohou ovlivnit úspěšnost při získání úvěru. Konkrétně nám šlo o věk, zaměstnání, finanční historii a další okolnosti jako exekuce, zápisy v registrech nebo insolvence.

Podle průzkumu až 90 % společností půjčuje osobám od 18 let, všichni půjčují živnostníkům, zhruba 14 % společností poskytne půjčku i při drobné exekuci a 67 % nevyžaduje kontrolu v registrech. Pokud máte záznam v NRKI, 67 % společností vám půjčí, zatímco při záznamu v SOLUSu či EUCB se jedná až o 71 % společností a u REPI o 62 %. Osobám po insolvenci půjčuje 57 % nebankovních společností.  

Zkrátka nepřijdou ani ženy či muži na mateřské, jimž půjčí 86 % společností, a důchodcům dokonce 90 % porovnávaných nebankovních poskytovatelů. Během průzkumu jsme se zaměřili i na cizince, kteří si mohou půjčku sjednat až u 50 % úvěrových společností, pokud splní podmínku a to doložit prokazatelný příjem za poslední tři měsíce.

Pečlivě zvažte potřebu půjčky

Než si půjčíte, zeptejte se sami sebe: „Opravdu ty peníze potřebuju?“ Pokud už máte dluhy, další půjčka může situaci zhoršit. Rozhodujte se s rozvahou a plánujte chytře!

Jaké jsou nejlepší rychlé nebankovní půjčky na trhu

Po zhodnocení jednotlivých kategorií se nám podařilo vytvořit celkový přehled dostupných nabídek rychlých půjček. Seřadili jsme je od nejlepší po nejhorší a přiřadili k nim procentní hodnocení. Nejvíce se dařilo půjčce od Zaplo, která uspěla ve většině kategorií. Přestože neuspěla ve všech parametrech, pro porovnání vůči ostatním jsme Zaplu udělili 100% hodnocení a ostatní půjčky se pak porovnávají právě s vítězem.

Na druhém místě se umístila společnost Via SMS, která uspěla zejména z hlediska vstřícnosti, její hodnocení jsme stanovili na 94 %. Ihned za ní jsme zařadili půjčku od Kamali s hodnocením 90 %. Té se dařilo hlavně po stránce ceny a rychlosti. Na celé výsledky se můžete podívat v našem srovnání.

Tabulka parametrů

V tabulce níže najdete všechny výsledky jednotlivých parametrů

Nebaví vás vyplňovat žádosti o půjčky po jedné?

Vyplňte pouze jeden formulář a my za vás prověříme všechny úvěrové společnosti na trhu. Zjistíme, kdo vám půjčku opravdu poskytne, a vy si můžete jen vybrat.