Půjčka na OP na ruku do 5 minut【listopad 2024】
Potřebujete půjčku ihned na na ruku na OP, ale nevíte, na koho se s žádostí o úvěr obrátit a hlavně: kam si zajít pro hotovost? Vše vám ukážeme v jednodnoduchém průvodci půjčkami na ruku na OP. Abychom vás neuváděli do nejistoty: pod zkratkou OP zde myslíme občanský průkaz. A proč zrovna půjčka na OP? Je to totiž nejrozšířenější druh běžné půjčky, včetně půjčky hotovostní.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka na OP na ruku výhodná
✅ netřeba mít bankovní účet
✅ dobrá dostupnost půjček
✅ diskrétní půjčka, o které se nedozví ani exekutor
✅ snadné vyřízení, a přitom dobrá dostupnost
4 věci, na které si u půjčky na OP na ruku dát pozor
❌ cena úvěru
❌ poplatek za zprostředkování hotovosti
❌ doba splatnosti
❌ sankce z pozdní splátky
VYSVĚTLENÍ: Půjčky na OP ihned na ruku budou vždycky o něco dražší než půjčky na účet. Důvod je jediný: hotovost. Poskytovatel, aby vám mohl nechat peníze vyplatit na ruku, musí „držet“ síť partnerů, u nichž si peníze vyzvednete a následně je k nim zase přinesete zpátky i s přeplatkem za úvěr. Partnery za tuto obchodní spolupráci odměňuje, což je náklad navíc. U půjčky na účet tento mezikrok odpadá.
Jak půjčku na OP na ruku získat
Vyřízení půjčky v hotovosti je, jak už jsme uvedli ve výhodách, jednoduché. Stačí využít online srovnávač, kde najdete nebankovní instituce, co půjčku na ruku poskytují. Z celkového počtu poskytovatelů na nebankovním trhu je jich cca 15 %, výběr je trochu zúžený. Srovnávač půjček vám však ušetří práci s jejich hledáním a zejména s ověřením licence od České národní banky (ČNB).
Ve srovnání půjček na ruku vyplníte jednoduchý formulář. My vám během několika minut ukážeme, kteří poskytovatelé vám mohou půjčit. Oslovíme je všechny s žádostí o předběžné posouzení. Díky tomu, že budete vědět, kde vám chtějí vyjít vstříc, o půjčku požádáte téměř s jistotou jejího získání. Dokončením žádosti, vyřízením půjčky, včetně podpisu smlouvy a výběru místa k vyzvednutí peněz, už vás provede zvolený poskytovatel.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- rychle se tu ujistíte, kdo vám může opravdu půjčit
- jednoduchý formulář i následné vyřízení půjčky
- jistota půjčky bez podvodu
- lichvářům vstup zakázán
- pokročilá ochrana osobních údajů
NAŠE RADA: Svěřit se s vyřízením jakékoliv osobní půjčky na ruku online srovnávače s sebou nese několik výhod. Ve srovnávači se setkáte jen s licencovanými poskytovateli, které spadají pod dohled ČNB. Navíc i samotný srovnávač musí mít licenci a na jeho činnost dohlíží ČNB. Takže: dvojnásobné jištění oproti situaci, kdy byste půjčku hledali sami po celém internetu, nebo hůř v inzerátech na pouličních lampách.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na cokoliv, co lze uhradit hotovostí
- na rychlou záplatu akutního finančního výpadku
- na opravy domácích spotřebičů
- na drobný nákup do domácnosti
- na nedoplatky s vyšší pokutou z prodlení, než kolik stojí hotovostní půjčka
Většina půjček v hotovosti má velmi krátkou dobu splatnosti. Při rozhodování se o výši půjčky vezměte v úvahu i otázku splacení: dokážete v požadovaný termín vrátit celou vypůjčenou částku, včetně navýšení?
DOPORUČENÍ: Před podpisem smlouvy se ujistěte, že poskytovatel umožňuje odklad splátky, či alespoň její části. A že vás takový odklad nepřijde na majlant. Čím nižší poplatek za odklad splátky, tím lépe pro vás.
Rozdíl půjčky na OP na ruku oproti jiným typům půjček
Půjčka na OP na ruku je úvěr v hotovosti. Liší se od všech ostatních půjček mnoha parametry, ale nejvíce ve dvou záležitostech. Za prvé: půjčku na ruku nikdy nezískáte od banky. Ty nabízejí jen úvěry na účet. Za druhé: peníze z půjčky si musíte fyzicky vyzvednout, chybět proto nesmí dohoda o místě a čase vyzvednutí hotovosti.
Půjčka na složenku, například půjčka 11000 Kč, je jedním ze zástupců půjček na OP na ruku. Poskytovatel pošle na vaši adresu složenku, a vy si následně jdete na kteroukoliv poštu pro hotovost. Často se ale plete s půjčkou na směnku. Směnka je lichvářský nástroj, kterému se dá jedině vyhnout (a nikdy jej nevyužít).
Půjčka na OP na ruku má však hodně společného například s půjčkou bez registru na účet. Liší se vlastně jen v postupu výplaty peněz z úvěru. Ale ono “bez registru” je společné oběma druhům půjčky. Většina hotovostních úvěrů se obejde bez bazírování na sněhově čistých registrech. Poskytovatelé dokáží některé záznamy tolerovat.
Podívat se můžeme ještě i na srovnání rychlostí. Půjčka ihned, to je běžný přídomek jak pro půjčky v hotovosti, tak pro půjčky na účet. Která bude rychlejší, závisí ve výsledku pouze na vaší vzdálenosti od místa pro vyzvednutí hotovosti. Peníze na účet totiž dorazí okamžitě poté, co je poskytovatel odešle. Peníze v hotovosti budete mít v okamžiku jejich vyzvednutí v trafice, na čerpací stanici, na poště nebo kdekoliv, kam si je necháte přivézt kurýrem.
VAROVÁNÍ: Doprava peněz kurýrem je sice pohodlná, ale může být dost drahá. Pamatujte na to!
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
U každé půjčky riskujete potíže se splácením. Nikdy předem nevíte, jaké komplikace vám život připraví. Proto se vyhněte příliš vysokým splátkám, nastaveným na samou hranici vašich současných možností. Raději splácet déle, ale bezpečně.
Negativní dopady půjček
Nejmocnější jsou dopady z prodlení se splátkou. Sankce za pozdní splátku (nebo za nesplácení) bývají především u půjček v hotovosti vysoké. Dluhy se nabalují měsíc co měsíc a často končí exekucí a zabavením části majetku. Je proto extrémně důležité nechat si nastavit splátku na únosnou úroveň.
Proč existují rizikové půjčky
Existence rizikových půjček má jediný důvod: je o ně zájem. I když to zní neuvěřitelně, stále je na českém finančním trhu dost lidí, kteří jsou ochotni si půjčit i před obrovská rizika lichvářských praktik. A licencované (bezpečné) úvěry zcela ignorují.
NÁŠ TIP: Chcete být se svou půjčkou pod ochranou státu? Vybírejte jen mezi poskytovateli s licencí. Bezplatně vám může s půjčkou pomáhat finanční arbitr, poskytovatel bude navíc pod dohledem ČNB.
Závěr
Půjčka na ruku na OP může mít dvě podoby: bezpečný úvěr od licencované nebankovní společnosti, nebo lichvářská půjčka se spoustou nekalých praktik, které odhalíte, až bude pozdě. V online srovnávači vybíráte z půjček bezpečných, od poskytovatelů prověřených ČNB. Během několika minut jsme schopni pro vás zjistit, kteří poskytovatelé vám opravdu půjčí.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/9c23ho/5024281
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- Nebankovní úvěry a související problémy – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB 2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Nebankovni-uvery-a-souvisejici-problemy-00001
- Tomáš Nidetzký: Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít nově licenci – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB {year}. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Tomas-Nidetzky-Nebankovni-poskytovatele-uveru-musi-mit-nove-licenci
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf