Krátkodobá půjčka do 5 minut【listopad 2024】
Představte si, že potřebujete rychlou finanční injekci, ale vaše banka nabízí pouze úvěr, jehož sjednání zabere několik pracovních dní. Lepší řešení může nabídnou krátkodobá půjčka, s níž budete mít peníze na účtu do pár minut. Proto jsme pro vás sepsali krátkého průvodce, který vám vysvětlí, jak krátkodobá půjčka funguje a jak vám s jejím sjednáním pomůže náš srovnávač úvěrů.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je krátkodobá půjčka výhodná
✅rychlé sjednání online půjčky nonstop
✅flexibilnější podmínky i pro problémovější klienty
✅půjčka bez doložení příjmu ihned
✅vyplacení peněz na účet do několika minut
4 věci, na které si u krátkodobé půjčky dát pozor
❌krátká doba splatnosti
❌riziko problémů se splácením úvěrů
❌vysoké sankce za nesplácení
❌bez podrobného porovnání bonity klienta (větší riziko předlužení)
DOPORUČENÍ: Ověřte si, zda nejsou s půjčkou spojeny žádné skryté poplatky nebo sankce za předčasné splacení.
Jak krátkodobou půjčku získat
Sjednání krátkodobé půjčky nikdy nebylo snazší. Pomocí našeho online formuláře během chvilky zjistíte, jaké půjčky jsou pro vás dostupné a ověříte si jejich výhodnost. Stačí vyplnit základní údaje a srovnávač se pustí do práce. Všechno funguje rychle, transparentně a bez zbytečného papírování.
Po pročtení krátkodobé půjčky recenze a zvolení vhodné varianty budete přesměrování k úvěrové společnosti. U ní budete a vyzváni k ověření skrze osobní doklady, bankovní identitu nebo jiný bezpečný nástroj. Pokud si úvěr sjednáváte u srovnávačem ověřených společností, nemusíte se obávat.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- Srovnání různých nabídek od desítek ověřených poskytovatelů
- Bez nutnosti dohledávání parametrů jednotlivých nabídek svépomocí
- Jednoduché porovnání skrze přehledný online formulář
- Transparentní podmínky úvěrů na jednom místě
- Porovnání nabídek zdarma podle potřeb uživatele
NÁŠ TIP: Pokud se potýkáte s dlouhodobými finančními problémy vyhýbejte se půjčkám s dobou splatnosti v řádu dní.
Kdy se krátkodobá půjčka vyplatí
- Pokrytí nečekaných a neodkladných výdajů
- Překlenutí krátkodobého složitého finančního období
- Náhrada rodinného rozpočtu po ztrátě zaměstnání
- Několikadenní výpůjčka prostředků před výplatou
- Úhrada vysokého vyúčtování za mobilní služby či energie
I nejlepší krátkodobá půjčka vás dokáže překvapit extrémně krátkou dobou splatnosti. V některých případech se může jednat o několik dní, což může pro některé klienty představovat pořádné komplikace.
VYSVĚTLENÍ: Během porovnávání krátkodobých půjček se zaměřte spíše na úrokové sazby než RPSN.
Rozdíl krátkodobé půjčky oproti jiným typům půjček
Krátkodobá půjčka se odlišuje od ostatních typů úvěrů především svou krátkou dobou splatnosti a rychlostí sjednání. V porovnání s dlouhodobými bankovními půjčkami nabízí rychlejší výplatu, ale často s vyššími úroky. Ty mohou být též výsledkem větší dostupnosti úvěru i pro problémovější klienty.
Půjčka na ruku a rychlá půjčka jsou dva populární typy úvěrů, jež se od sebe liší pouze způsobem výplaty prostředků. U půjčky na ruku jsou prostředky vypláceny osobně v hotovosti, díky čemuž může klient ihned disponovat penězi. Naopak rychlá půjčka je vyplácena do pár minut od podání žádosti přímo na účet klienta.
Půjčka do výplaty je obvykle vyplacena v menších částkách s krátkou dobou splatnosti. I samotnými společnostmi je nabízena především k překlenutí několika týdenního okna, kdy se klient neobejde bez finančních prostředků navíc. Oproti tomu půjčka na účet může disponovat vyššími částkami a delší splatností.
Půjčka pro každého je navržena tak, aby byla dostupná širokému spektru žadatelů, včetně těch s nižší bonitou. Půjčka zdarma je nabízena jako promo akce pro nové klienty, kteří nemusí u půjčky hradit žádné úroky ani poplatky – klienti si však mohou vypůjčit pouze nízké částky na několik dní.
DOPORUČENÍ: Krátkodobá půjčka by měla být vždy až posledním řešením, nikoliv první volbou pro řešení vašich finančních potíží.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Při výběru výhodné půjčky je nezbytné věnovat pozornost srovnání úrokových sazeb a výše RPSN. Oba zmíněné ukazatele totiž dokážou cenu úvěru navýšit i o tisíce korun. Právě to bývá jedním z důvodů, jež vedou k neschopnosti splácet a dalším problémům. V nejhorším případě se klienti mohou dostat do dluhové pasti.
Negativní dopady půjček
Jedním z negativních dopadů půjček je mimo jiné dlouhodobé ovlivnění rodinného rozpočtu. Velká část klientů má problémy se správným nastavením výše měsíční splátky, což často vede k problémům. Klientům tak nemusí zbývat dostatek prostředků pro pokrytí jejich vlastních potřeb.
Proč existují rizikové půjčky
V minulosti byl trh s nebankovními úvěry méně kontrolován, což vedlo k rozšíření rizikových půjček. Nový zákon o úvěru však pro poskytování těchto půjček zpřísnil podmínky a stanovil jasná pravidla pro ochranu spotřebitelů. Cílem těchto změn bylo především omezení počtu klientů s nízkou bonitou, kteří se obraceli na lichváře, aniž si byli vědomi, že si sjednávají extrémně nevýhodný úvěr.
VAROVÁNÍ: Sankce za prodlení mohou dosahovat i částek v řádu tisíců korun, a to hlavně u dlouhodobého nesplácení.
Závěr
Krátkodobá půjčka nabízí rychlé sjednání finančních prostředků pro pokrytí nečekaných výdajů nebo překlenutí nepříznivého období. Všechny tyto výhody si ale vybírají daň na vysoké úrokové sazbě a krátké době splatnosti. Před sjednáním tedy musí každý klient zhodnotit, zda je pro něj půjčka opravdu výhodná.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Ekonomika. Podíl exekucí v jednotlivých krajích. In iDNES.cz.[online]. 13.5.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/exekuce-oddluzneni-exekutorska-komora.A190513_132834_ekonomika_are
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/
- Redakce, Finance.cz: ZÁMĚRNÉ UVEDENÍ NEPRAVDIVÝCH ÚDAJŮ V ŽÁDOSTI. In: FINANCE.cz [online]. 26.06.2019. Dostupné z: https://www.finance.cz/524885-proc-odmitnou-vasi-zadost-o-pujcku/
- Ekonomika. Podíl exekucí v jednotlivých krajích. In iDNES.cz.[online]. 13.5.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/exekuce-oddluzneni-exekutorska-komora.A190513_132834_ekonomika_are
- PÁLKOVÁ, Darina. Bankovní půjčky versus nebankovní půjčky [online]. Praha, 2012. Dostupné z: https://theses.cz/id/u2unla/. Diplomová práce. AMBIS vysoká škola, a.s. Vedoucí práce Ing. Blanka Dlouhá