Sjednání půjčky se čas od času nevyhne nikdo z nás. Ostatně alespoň jednou půjčkou disponuje zhruba polovina obyvatel Česka. I když mnoho lidí na půjčky hledí skepticky, dokáží vám pomoci v nejedné životní situaci, kdy úvěr představuje jedinou možnost, jak dosáhnout na vlastní bydlení či nové auto. K půjčkám je třeba přistupovat obezřetně a dbát na desatero bezpečného půjčování aneb jak si sjednáte bezpečnou půjčku.
1. Půjčujte si pouze na nezbytné věci či služby
Půjčka představuje velký zásah do rodinného rozpočtu. Proto je k ní třeba přistupovat s opravdovou zodpovědností. Někteří klienti mají tendenci půjčovat si na zbytné věci, bez nichž se obejdou. Obvykle se jedná o věci, které disponují krátkou životností a nejsou důležité.
Nikdy si nepůjčujte na vánoční dárky, dovolenou či drahou elektroniku. Je velký rozdíl mezi tím, zda si chcete prostřednictvím půjčky pořídit novou herní konzoli nebo vyměnit porouchanou lednici za novou. Obecně je doporučováno sjednávat si půjčku na věci s delší životností, než je doba splatnosti úvěru.
To platí o půjčkách na bydlení, rekonstrukci či koupi automobilu. Půjčku se vyplatí sjednat též pro koupi domácích spotřebičů, elektroniky, kterou potřebujete ke studiu či podnikání, ale i úhradě nečekaných výdajů, které by mohly snížit kvalitu vašeho života.
2. Ověřte si celkovou cenu úvěru
Cenu úvěru netvoří pouze úroky, ale i další náklady. U dlouhodobých úvěrů se vyplatí dostupné nabídky srovnávat na základě RPSN (roční procentní sazby nákladů). Ta zahrnuje úroky a většinu poplatků. Některé poplatky však nemusí být zahrnuty, a proto je na místě si ověřit i sazebník poplatků. Obvykle se bude jednat o jednorázové poplatky například za sjednání.
3. Vyberte si důvěryhodného poskytovatele
Pokud naletíte neférovému nebo podvodnému poskytovateli, jen i těžko se takové půjčky zbavíte bez újmy. Problémům se můžete vyhnout důsledným prověřením společnosti, u níž si chcete úvěr sjednat. V první řadě si projděte její webové stránky a dohledejte veškeré informace s ní spojené, včetně různých novinek či finančních výsledků společnosti. Zaměřte se na recenze a diskuze, kde narazíte na zkušenosti klientů.
4. Porovnejte nabídky od různých poskytovatelů
V žádném případě nekývněte na první nabídku, která na vás vyskočí na internetu. Pokud si chcete být jistí, že je vámi vybraná půjčka výhodná, porovnejte mezi sebou více nabídek. S tím vám pomůže online srovnávač půjček, který odvede veškerou práci za vás. Průzkum, který by vám trval několik dní, srovnávač zvládne za několik minut.
5. Berte v úvahu celkovou míru vašeho zadlužení
Sjednáním půjčky se vystavujete riziku, které roste s úrovní vašeho zadlužení. Pokud již splácíte nějakou půjčkou a chcete si sjednat další, přemýšlejte nad tím, zda vás splácení dalšího závazku zbytečně nezatíží. Obecně je doporučeno, aby výše splátek všech závazků nepřevýšila 40 až 55 % celkových měsíčních příjmů. Čím nižší je tato hodnota, tím menšímu riziku se vystavujete.
6. Pečlivě si prostudujte úvěrovou smlouvu
Než podepíšete úvěrovou smlouvu, pečlivě si ji přečtěte a ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám. Pokud vám něco není jasné, zeptejte se věřitele, nebo se obraťte na někoho nestranného. Může se jednat o někoho blízkého nebo rovnou finančního poradce, který má s půjčkami zkušeností.
7. Ujistěte se, že jste schopni půjčku řádně splácet
I když to může znít jako samozřejmost, stále se velké části žadatelů o úvěry nedaří splácet své závazky řádně a včas. Takové jednání je přivede do ještě větších problémů, jako je exekuční řízení nebo v nejhorším případě insolvence. Zpravidla je doporučováno sjednat si nižší částku s přiměřenou měsíční splátkou, která zbytečně nezatíží váš rodinný rozpočet. Pokud na tom nejste z hlediska financí nejlépe, vyhýbejte se půjčkám s dobou splatnosti v řádu dní či týdnů.
8. Připravte se na nečekané finanční výdaje s předstihem
I během splácení půjčky vás mohou překvapit další nečekané výdaje. Právě na ně je třeba myslet především, díky čemuž se nebudete muset uchýlit ke sjednání dalšího úvěru. Už od sjednání půjčky se snažte vytvořit si menší finanční rezervu, která vám pomůže vypořádat se s nečekanými výdaji v podobě vyššího vyúčtování či koupě menších domácích spotřebičů.
9. Pokud se dostanete do potíží, informujte neprodleně věřitele
Velká část dlužníků se v případě nesplácení snaží hrát mrtvého brouka. To je ale velká chyba, která vás může velmi rychle dostat do exekučního či dokonce insolvenčního řízení. Naopak se snažte s věřitelem ihned komunikovat a hledat způsoby, jak nastalou situaci řešit. Často vám nabídne odložení splátky nebo vytvoření nového splátkového kalendáře.
10. Nebojte se požádat o radu zkušenější
Pokud si nevíte rady s výběrem půjčky, nemá smysl se unáhlit. Naopak se nebojte požádat někoho zkušenějšího o radu. Opět vám může pomoci někdo blízký ve vašem okolí, ale i třeba zmíněný finanční poradce. Dopředu si však ujasněte, co od půjčky očekáváte a jakou by měla mít zhruba podobu.