Gamblerství: Když se zábava promění v dluhovou past
Snadno dostupné hazardní hry pro většinu lidí představují neškodnou formu zábavu. Pro malé procento populace však představují rizikový faktor, který může vést ke vzniku závislosti na hraní her následované vážnými finančními problémy. Jak gamblerství předcházet a jak řešit závislost na hazardních hrách?
Hazardní hry mohou rychle přerůst v závislost
Studie Institutu pro výzkum závislostí z roku 2021 ukázala, že s patologickým hráčstvím se v Česku potýká přibližně 2,5 % dospělé populace. Podle Národního monitorovacího centra pro drogy a závislosti vyhledalo odbornou pomoc v souvislosti s gamblingem v roce 2022 přes 12 tisíc osob, což oproti předchozímu roku znamenalo růst o 7 % .
Nejrizikovější skupinou jsou muži ve věku 25 až 35 let. Nejčastěji se jedná online sázky a hry na automatech. Vznik a rozvoj gamblerství je komplexní proces, na němž se podílí celá řada faktorů.
Mezi nejčastější biologické faktory patří:
- genetické predispozice,
- poruchy funkce mozku,
- vliv návykových látek.
Psychologické faktory zahrnují depresi, úzkostné poruchy, nízkou sebedůvěru, impulzivitu a sklony k rizikovému chování. V neposlední řadě hrají roli i sociální faktory, jako je negativní vliv prostředí, v němž daná osoba žije, dostupnost hazardních her, agresivní reklama, a hlavně společenská akceptace hazardu podobně jako v případě alkoholu.
Myslete na finanční gramotnost a zodpovědné hraní
Hrajte chytře a s rozumem. Pamatujte, že vy byste měli mít kontrolu nad hrou, ne ona nad vámi. Peníze nejsou žetony. Vzdělávejte se ve finanční gramotnosti a přemýšlejte nad tím, jak s nimi nakládáte. Snížíte riziko, že v zápalu hry prohrajete více, než si můžete dovolit.
Nastavte si své limity. Provozovatelé online kasin a heren již nabízí nástroje pro zodpovědné hraní. S nimi jednoduše nastavíte limity pro sázky a prohry, a když je třeba, můžete svůj účet zablokovat. Platí, že čím víc toho o rizicích hazardu víte, tím spíše se jim dokážete vyhnout.
Osvěta je opravdu důležitá, ať už jde o principy zodpovědného hraní, nebo o to, kam se obrátit, když cítíte, že hraní nezvládáte. Pamatujte, že hazard by měl být především zábavou a příjemným odreagováním, ne cestou do finančních a osobních problémů.
Jak poznáte, že máte problémy s gamblerstvím?
Hazard je lákavou formou zábavy, ale jako u všeho i tady platí, že je třeba znát míru. Někdy se z nevinného hraní může stát vážná závislost. Jak poznat, že už je hraní problém a ne zábavou? Pojďme se společně podívat na několik varovných signálů.
1. Neustálé myšlenky na hru
Honí se vám hlavou myšlenky na další hru i v momentech, kdy zrovna nehrajete? Plánujete další sázky, snažíte se sehnat peníze na hraní nebo si v hlavě přehráváte minulé výhry a prohry? To všechno mohou být signály, že nad vámi hazard přebírá kontrolu.
2. Lhaní a skrývání
Pokud tajíte své hráčské aktivity před rodinou a přáteli nebo se vymlouváte, abyste mohli hrát a lžete, kolik jste utratili, máte problém. Skrývání pravdy o vašem vztahu k hazardu je příznakem závislosti.
3. Finanční problémy
Dalším z varovných signálů jsou finanční problémy přímo spojené s hraním. Sázíte-li víc, než si můžete dovolit prohrát nebo si půjčujete peníze na hraní či kvůli dluhům z hazardu, není pochyb o tom, že se potýkáte se závislostí.
4. Ztráta kontroly
Snažíte-li se omezit hraní, ale nedaří se vám to. Cítíte, že nad hazardními hrami ztrácíte kontrolu a nejste schopni přestat, přestoře chcete. Není pochyb o tom, že jste závislí na hraní. V takovém případě je na místě vyhledat odbornou pomoc.
Jak řešit finanční dopady gamblerství?
Pokud jste se kvůli hazardu dostali do finančních problémů, nezoufejte. Existuje cesta ven. Prvním a nejdůležitějším krokem je přiznat si, že s hraním máte problém a nebát se požádat o pomoc.
Psychologové, psychiatři nebo terapeuti specializující se na závislosti vám pomohou pochopit, co vás k hazardu táhne. Společně s vámi sestaví plán, který vám pomůže se závislosti zbavit. Nebojte se svěřit ani své rodině a přátelům a požádejte o jejich podporu.
Co se týče dluhů z hraní, obraťte se na neziskové organizace, které se specializují na finanční poradenství. Poradí vám, jak postupovat. Jestliže nedokážete své závazky splácet, ihned se obraťte na své věřitele a informujte je o svých problémech.
Gamblerství je velký problém. S trochou zodpovědnosti však můžete minimalizovat jeho negativní dopady. Základem je prevence. Myslete na pravidla zodpovědného hraní a mějte svůj rozpočet pod kontrolou. Pokud máte podezření, že jste na hraní závislí, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.