Půjčka bez úroků do 5 minut【listopad 2024】
Není snad nikdo, kdo by na půjčce nechtěl ušetřit. Jednou z možností může být půjčka bez úroků. Tu je možné v některých případech získat i ve chvíli, kdy už nějakou půjčku splácíte. Půjčka i přes dluhy, jde-li o první půjčku u dané společnosti, může být zdarma.
První půjčka bez úroků se vyznačuje tím, že úroková sazba je nulová a vy splácíte jen to, co jste si půjčili, nic víc. Pokud si poskytovatel neúčtuje nějaké poplatky. Nevíte, jak na to? Pomůžeme vám sjednat první půjčku bez úroků do 5 minut s minimem stresu a bez zdlouhavého papírování.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka bez úroků výhodná
✅nulový úrok a nulové RPSN
✅od bankovních i nebankovních společností
✅neúčelová půjčka
✅na účet i v hotovosti
4 věci, na které si u půjčky bez úroků dát pozor
❌většinou se jedná pouze o první půjčku
❌nutnost vrátit peníze včas
❌vysoké sankce z prodlení
❌možné poplatky
DOPORUČENÍ: Nevybírejte půjčku jen podle toho, že je bezúročná. Sledujte i to, jestli si poskytovatel neúčtuje nějaké další poplatky, které by navýšily cenu půjčky.
Jak půjčku bez úroků získat
Půjčku s nulovým úrokem vyřídíte online, osobně nebo přes telefon. Než se pustíte do vyplňování žádosti, důkladně si porovnejte dostupné půjčky mezi sebou. Nemusíte ovšem zdlouhavě procházet nabídky jednotlivých společností. Tuto nepříjemnou práci za vás provede nezávislý online srovnávač půjček. Na jednom místě vám přehledně srovná nabídky a vy si vyberete takovou, která vám svými podmínkami bude vyhovovat nejvíce.
Následně odešlete žádost vybranému poskytovateli a přiložíte kopie požadovaných dokladů. Poskytovatel vaši žádost promptně posoudí, případně nahlédne do registrů a poté rozhodne o tom, jestli vám půjčku poskytne.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- ověření a bezpeční poskytovatelé
- stačí vyplnit jen jeden jednoduchý formulář
- šetříte čas i peníze
- porovnání půjček je zdarma
- přehledné rozdělení podle jednotlivých parametrů
NAŠE RADA: Ve formuláři se žádostí o půjčku nelžete a vyplňujte ji poctivě. Úvěrové společnosti mají k dispozici různé nástroje, kterými si vámi zadané údaje mohou ověřit.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- financování studia
- úhrada životně důležitých nákladů
- nákup domácích spotřebičů
- nákup nebo oprava auta
Půjčky mohou být riziko zejména ve chvíli, kdy mají kratší dobu splatnosti. Hrozí totiž, že úvěr nestihnete včas splatit a budou vám účtovány sankce nebo poplatky za prodloužení doby splatnosti. Tím se vám úvěr výrazně prodraží.
NAŠE RADA: Půjčka bez úroků může být jen lákadlem. Někdy může zahrnovat i další poplatky, díky nimž půjčku ve finále můžete přeplatit více, než kdybyste se rozhodli pro půjčku s běžným úrokem.
Rozdíl půjčky bez úroků oproti jiným typům půjček
Půjčka bez úroků ihned se od jiných nebankovních úvěrů liší hlavně nulovým úrokem. Díky tomu vrátíte tolik peněz, kolik jste si skutečně půjčili. Jedná se tak o výhodnější a levnější půjčku.
Půjčka bez úroků a půjčka bez doložení příjmů mohou mít společné to, že v obou případech není vždy nutné dokládat pravidelný příjem. Oproti půjčce bez doložení příjmů je půjčka s nulovým úrokem navíc ještě výhodnější.
Půjčky bez úroků a nebankovní půjčky v insolvenci jsou odlišné nejen ve výši úrokové sazby, ale i v rizikovosti. Nebankovní půjčka v insolvenci je totiž narozdíl od půjčky bez úroků extrémně riziková.
Půjčka s nulovým úrokem a krátkodobá půjčka na cokoliv se odlišuje délkou splácení půjčky. U krátkodobého úvěru se délka splácení pohybuje od několik týdnů po několik měsíců maximálně, u půjčky s nulovým úrokem může být doba splatnosti výrazně delší.
VYSVĚTLENÍ: Bezúročná půjčka je taková, která má nulový úrok a je bez poplatků.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Každá půjčka může být svým způsobem riziková. Tato rizika je potřeba co nejvíce minimalizovat. Půjčujte si peníze pouze od společností, které jsou bezpečné a ověřené. Ty poznáte podle kladných recenzí, ale především podle toho, že disponují licencí ČNB. Zároveň je důležité před podpisem důkladně prostudovat smlouvu, hlavně všechny podmínky z ní vyplývající, výši úrokové sazby a případných poplatků nebo sankcí.
Negativní dopady půjček
Půjčky mohou mít negativní dopad na vaši finanční situaci i osobní život. Ve chvíli, kdy byste se dostali do prodlení se splátkou, může začít kolotoč sankcí a dalších půjček, což může ve finále skončit až exekucí. Půjčujte si peníze v rozumné výši a ve chvíli, kdy je nutně potřebujete a jste si jisti, že je zvládnete včas a v domluvené výši splácet.
Proč existují rizikové půjčky (nebo Proč musí být nebankovní půjčky regulovány)
Narozdíl od minulé doby je v současnosti počet nebankovních společností výrazně nižší. Nový zákon o úvěru totiž přinesl pro poskytovatele půjček nová pravidla a povinnosti, které musejí splňovat. Cílem je hlavně to, aby se lidi na lichváře, pokud možno neobraceli a aby důvěřovali bezpečným a ověřeným nebankovním společnostem. Zároveň je také důležité, aby obě strany znaly nejen všechna svoje práva, ale i povinnosti.
NÁŠ TIP: Pokud se vám ve smlouvě o půjčce nebude něco zdát, kontaktujte finančního arbitra.
Závěr
Půjčka bez úroků je typ úvěru, který se vyznačuje nulovou úrokovou sazbou. U takové půjčky tedy zaplatíte věřiteli stejnou částku, jakou jste si od něj půjčili, pokud si tedy neúčtuje nějaké poplatky navíc. Nevýhodou jsou vysoké sankce v případě, kdy peníze včas nevrátíte. Tyto půjčky nabízejí banky i nebankovní společnosti.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Otevřená společnost, o. p. s. Infografiky In: Mapaexekuci.cz [online]. 2020. Dostupné z: http://mapaexekuci.cz/index.php/studie-a-analyzy/infografiky/
- MÁLEK, Petr, Gabriela OŠKRDALOVÁ a Petr VALOUCH. Osobní finance. 1. vyd. Brno: ESF MU, Brno, 2010. 203 s. Osobní finance, 1. ISBN 978-80-210-5157-7.
- REDAKCE. Úvěr je dobrý pomocník, ale špatný pán In: ČNB [online]. 7.12.2020. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Uver-je-dobry-pomocnik-ale-spatny-pan
- CSAS.cz. Na co si česi půjčují. In csas.cz [online]. 2021. Dostupné z: https://www.csas.cz/cs/blog/abeceda-penez/na-co-si-cesi-pujcuji
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf