Půjčka pro firmy do 5 minut【listopad 2024】
Rozvíjíte své podnikání a potřebujete větší kapitál? V takovém případě je vhodným řešením půjčka pro firmy, s níž pokryjete širokou škálu nákladů. Ať už potřebujete naplnit sklad nebo překlenout dočasné finanční potíže, půjčka firmě vám dokáže vytrhnout trn z paty. S naším srovnávačem půjček si navíc vyberete půjčku, která bude opravdu výhodná. Kde si můžete půjčku pro firmu sjednat a na co byste si měli dát pozor?
Proč je půjčka pro firmy populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro firmy výhodná
✅financování menších a středních firem
✅snadné doplnění kapitálu
✅pro rozjezd i rozvoj podnikání
✅vyšší částky k vypůjčení
4 věci, na které si u půjčky pro firmy dát pozor
❌nutnost ručení nebo zástavy
❌vyšší poplatky
❌zadlužení vlastního podnikání
❌sankce za předčasné splacení
VYSVĚTLENÍ: Zástava má obvykle podobu nemovitosti, která slouží jako záruka, že svůj dluh splatíte. Pokud nebudete schopni půjčku splácet, poskytovatel má právo vám danou nemovitost zabavit a zpeněžit.
Jak půjčku pro firmy získat
Pokud si chcete být jistí, že bude vámi sjednaná půjčka pro firmy opravdu výhodná, měli byste vybírat mezi více alternativami. S výběrem vám pomůže náš srovnávač půjček, který dokáže rychle porovnat desítky nabídek. Díky jednotnému online formuláři rychle získáte přehled o půjčkách, které nejlépe odpovídají finančním potřebám a cílům vaší firmy.
Po výběru vás přesměrujeme na web poskytovatele úvěru, kde už jenom ověříte svoji identitu a příjmy. Obvykle je k tomuto účelu využita bankovní identita nebo jiné online nástroje. Jelikož se jedná o firemní půjčku, je možné, že po vás poskytovatel bude požadovat doložení dalších dokumentů. Může se jednat například o daňové přiznání nebo obchodní plán vaší firmy.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- dohledání půjčky podle vašich požadavků
- výběr nabídek na míru vaší bonitě
- ochrana vašich osobních údajů
- široká nabídka různých typů úvěrů
- dostupnost půjčky online 24/7
VAROVÁN: Dlouhodobé půjčky představují velký závazek, který bude součástí vašeho života i několik měsíců nebo dokonce let. Ujistěte se dopředu, že dokážete úvěr po celou dobu řádně a včas splácet.
Kdy se půjčka pro firmy obecně vyplatí
- na rozjezd podnikání
- na expanzi na nové trhy
- na koupi zboží nebo materiálů
- na refinancování závazků
- na nákup vybavení
Pokud se bez nebankovní půjčky pro firmy neobejdete, měli byste počítat i s menšími riziky. V tomto případě zadlužíte celé své podnikání, které můžete ohrozit nesplácením úvěru. Půjčku si sjednejte teprve poté, co si ověříte, že ji dokážete splácet řádně a včas.
NAŠE RADA: Ujistěte se, že máte realistický plán splácení půjčky. Vytvořte si rozpočet, který odráží vaše pravidelné příjmy a výdaje, a zjistěte, jakou částku dokážete každý měsíc splácet.
Rozdíl půjčky pro firmy oproti jiným typům půjček
Půjčka pro firmy je navržena tak, aby vyhovovala potřebám podnikatelů a firem, které hledají finanční prostředky pro rozvoj, expanzi nebo překonání dočasných výzev na trhu. Oproti jiným úvěrům je tento dostupný pouze pro žadatele, kteří buď podnikají, nebo jsou vlastníky firmy. Podmínky nebankovní půjčky pro firmy sice nejsou tak výhodné jako u bankovních alternativ, ale za to je úvěr mnohem dostupnější.
Pokud se vaše firma nachází v situaci, kdy čelíte exekuci nebo máte jiné finanční obtíže, možná vám pomůže půjčka ihned v exekuci. S její pomocí vyplatíte zastavený majetek a splatíte své stávající dluhy. Velmi však záleží na tom, jakou částku vám poskytovatel vyplatí. Dopředu se připravte na vysoké úrokové sazby.
Pokud nic nepůjde podle plánu a budete potřebovat pomoc, bude pro vás vhodná půjčka ihned pro nezaměstnané. S ní si můžete půjčit menší částky, i když nedisponujete stabilním příjmem. Jeho doložení je složité nejen pro nezaměstnané, ale i podnikatele a OSVČ.
Poslední alternativou jsou klasické nebankovní půjčky bez potvrzení příjmu, u nichž nemusíte dokládat příjem a často ani zaměstnání. I zde se jedná o krátkodobé půjčky s nižšími částkami k vypůjčení. Pro pokrytí důležitých nebo nečekaných výdajů vám ale postačí.
NAŠE TIP: U dlouhodobých úvěrů zvažte možnost zástavy. Často dosáhnete na nižší úrokové sazby a RPSN.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Jedním z nezbytných kroků před sjednáním půjčky je důkladná kontrola úrokových sazeb a celkových nákladů spojených s úvěrem. Vyhněte se impulzivním rozhodnutím a nenechte se natlačit do podpisu nevýhodné smlouvy. Pokud na vás poskytovatel tlačí, je možné, že se neřadí mezi nejférovější společnosti na trhu.
Negativní dopady půjček
Při sjednávání více půjček za sebou se můžete snadno dostat do dluhové pasti. Z ní vede jen složitá cesta ven. Právě proto je dobré dodržovat základní pravidla půjčování, podle kterých byste nikdy neměli půjčku splácet další půjčkou. Lepším a efektivnějším řešením je buď konsolidace půjček, nebo refinancování.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
V minulosti trh s nebankovními půjčkami připomínal divoký západ plný stovek poskytovatelů, kteří se nemuseli řídit žádnou regulací. Nový zákon o spotřebitelském úvěru zásadně změnil pravidla hry, díky čemuž jsou půjčky bezpečnější než kdy dříve. Každý zodpovědný a důvěryhodný poskytovatel tak musí disponovat licencí od České národní banky.
VYSVĚTLENÍ: Jistina představuje částku, kterou si od poskytovatele půjčíte. Během splácení se k ní přičítají také úroky a další náklady například v podobě poplatků.
Závěr
Nebankovní půjčky firmy představuje flexibilní řešení pro podnikatele a firmy, které hledají dostupné financování svých projektů. S jejich pomocí mohou investovat nejen do rozvoje svého podnikání, ale i pokrytí nečekaných výdajů nebo překlenutí nepříznivého období. U vysokých částek v řádu stovek tisíc až milionů můžete být požádáni o zástavu firemního majetku.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- REDAKCE. Jak na peníze s Českou bankovní asociací. In: ČBA [online]. 30.5.2019. Dostupné z: https://cbaonline.cz/jak-na-penize-s-cba
- KLEPÁČKOVÁ, Kristýna. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky [online]. Brno, 2015. Dostupné z: https://theses.cz/id/19niw8/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta. Vedoucí práce Ing. Dalibor Pánek, Ph.D.
- Nebankovní úvěry a související problémy – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB 2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Nebankovni-uvery-a-souvisejici-problemy-00001
- Fintag: CO DĚLAT KDYŽ MÁM ZÁZNAM V REGISTRU. In: Fintag.cz [online]. 14. 1. 2019. Dostupné z: https://www.fintag.cz/2019/01/14/registry-dluzniku-co-delat-kdyz-zaznam-v-nich-brani-hypotece/
- REDAKCE. Index odpovědného úvěrování: nejlepší pomocník při výběru půjčky. In: Člověk v tísni [online]. 10.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-9433gp
- REDAKCE. Desatero spotřebitele In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/desatero-spotrebitele/