Půjčka pro OSVČ do 5 minut【listopad 2024】
Půjčky pro OSVČ jsou náročným tématem, neboť mají několik podob. A jedna jedna z nich je bezpečná, přitom dostupná a se snadným vyřízením online již do 5 minut. V tomto průvodci zjistíte, které online půjčky pro OSVČ fungují stejně jako půjčky pro zaměstnance, a navíc se stejnou mírou ochrany klienta. A kterým půjčkám se naopak obloukem vyhnout.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro OSVČ výhodná
✅ vysoká schvalovatelnost
✅ snadné vyřízení
✅ často bez nutnosti dokládat daňové přiznání
✅ stejná míra ochrany jako u zaměstnanců
4 věci, na které si u půjčky pro OSVČ dát pozor
❌ riziko střetu s lichváři
❌ někde vysoký úrok a RPSN
❌ může být vyžadována zástava
❌ za dluh odpovídá OSVČ celým svým majetkem
NAŠE RADA: OSVČ mají přístup k širší nabídce půjček, než je tomu u zaměstnanců. OSVČ půjčku poskytují nejen licencované finanční domy a soukromí investoři, ale i úvěrové formy bez licence, které cílí na zájemce s živnostenským oprávněním. Ovšem jde o riskantní “podnik”, neboť ve smlouvě si může taková firma nastavit cokoliv.
Jak půjčku pro OSVČ získat
Proces k získání půjčky OSVČ není příliš odlišný od vyřízení jakéhokoliv jiného úvěru. Platí to alespoň v případě, kdy jde o půjčku na osobní potřebu. Při ní se OSVČ stává stejným spotřebitelem, jako je i student, zaměstnanec nebo důchodce. Spotřebitelský úvěr pro OSVČ se někdy označuje jako půjčka na OP pro OSVČ, aby bylo evidentní, že jde o půjčku do osobního života, nikoliv podnikatelského.
Nejsnazší cestou k vyřízení běžné půjčky pro OSVČ, kterou živnostník nežádá do podnikání, je online srovnávač půjček. Na jednom místě tu najdete širokou nabídku půjček od prověřených poskytovatelů. s licencí ČNB. Pokud vyplníte jednoduchý formulář, vybereme půjčku dle vaší situace a oslovíme poskytovatele, kteří požadavkům vyhovují nejlépe.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- bezpečné místo na internetu
- nabídka jen od prověřených poskytovatelů
- lichvářům vstup zakázán
- pokročilá ochrana osobních údajů
- jedna žádost pro všechny poskytovatele
VYSVĚTLENÍ: Proč je tak důležité vybírat jen mezi poskytovateli s licencí ČNB? Protože jen oni jsou vázáni zákonem o spotřebitelském úvěru a jeho pravidly pro ochranu dlužníka, klienta půjčky. Ostatní poskytovatelé žádná pravidla dodržovat nemusí, jen několik ustanovení Občanského zákoníku. A to je pro ochranu dlužníka velmi málo.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na drobný i velký nákup
- na překonání drobných finančních obtíží
- pro rodinné a osobní potřeby
- na nečekané výdaje v domácnosti
- na pořízení rodinného automobilu
Půjčka pro OSVČ, kterou si vyřídíte u prověřeného poskytovatele, s sebou nese stejné výhody, ale i stejná rizika, jako jakýkoliv jiný spotřebitelský úvěr. Z rizik zmiňme zejména předlužení, nevhodné nastavení splátkového kalendáře nebo negativní životní událost, která následně znesnadní splácení úvěru. I s nimi je nutné počítat.
DOPORUČENÍ: Před uzavřením dlouhodobější půjčky ihned se ujistěte, že v případě úrazu či nemoci budete schopni (se sníženým příjmem) splácet. Obecně se u dlouhodobých úvěrů vyplatí mít odpovídající pojištění, nejlépe z kategorie životních pojistek..
Rozdíl půjčky pro OSVČ oproti jiným typům půjček
Půjčky pro OSVČ se mohou vyřizovat jak pro osobní potřebu, tak do podnikání. Půjčky určené do osobního života, například pujcka 800000 Kč, jsou spotřebitelským úvěrem (za předpokladu jejich vyřízení u licencovaného poskytovatele). Půjčky do podnikání jsou úvěrem podnikatelským, poskytovaným podle jiné legislativy. Kdykoliv jako OSVČ potřebujete půjčit na osobní potřebu, zajímejte se jedině o spotřebitelský úvěr.
Půjčka pro osvč bez daňového přiznání je krátkodobou půjčku pro každého živnostníka, který z jakéhokoliv důvodu nechce nebo nemůže dokládat daňové přiznání. Ať je důvodem režim paušální daně nebo příliš krátká historie podnikání, při vyřízení úvěru se poskytovatel spokojí s výpisy z účtů za posledních několik měsíců.
I OSVČ může získat půjčku online do výplaty, půjčku bez registru nebo půjčku bez doložení příjmů. I OSVČ je totiž ve svém soukromém životě spotřebitelem. Podnikatelem je jen v těch momentech, kdy se věnuje své živnosti.
Půjčku pro OSVČ často nabízejí soukromí investoři a úvěrové firmy bez licence ČNB. Sice jsme to zde již zmínili, ale právě tady opakování nebude na škodu: Takovým poskytovatelům a jejich nabídkám se zdaleka vyhýbejte!
NÁŠ TIP: Jak poznat, že máte právo si jako OSVČ vyřídit půjčku pro spotřebitele? Je to snadné: peníze z půjčky potřebujete pro svůj osobní život, do své domácnosti.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Rizika půjček se nevyhýbají žádnému z jejich druhů. Ani spotřebitelským, ani soukromým a ani podnikatelským. Platí ale, že u spotřebitelského úvěru čelíte nejmenší míře úvěrového rizika. Proč? Protože zákony regulují, co si mohou poskytovatelé stanovit ve smlouvách o půjčce.
Negativní dopady půjček
Negativní dopady jsou následky rizik. Rizik, která se odehrála, stala se skutečností. Nejčastěji jde o potíže se splácením a následný pád do dluhové pasti. Negativně vás ale může ovlivnit už i jen nutnost upravit své běžné výdaje tak, aby zůstalo i na splátku půjčky.
Proč existují rizikové půjčky
Za existenci rizikových půjček mohou jejich klienti. Především ti, kteří neznají úvěrová rizika a podmínky na trhu různých skupin půjček. Ochotně poptávají i rizikové půjčky, a tím podporují jejich nabídku.
NÁŠ TIP: Ignorujme nabídky soukromých investorů a úvěrových společností bez licence ČNB. Jedině tak je z trhu donutíme odejít.
Závěr
Půjčka pro OSVČ může mít více podob. Jakmile potřebujete peníze pro osobní potřebu (do domácnosti, na rodinné auto aj.), sáhněte výlučně po spotřebitelském úvěru. I vy jste v těchto situacích spotřebitelem s nárokem na komplexní ochranu klienta bankovní či nebankovní půjčky. V našem online srovnání si můžete vybrat ze široké nabídky spotřebních půjček, které pocházejí jedině od prověřených a v ČNB licencovaných poskytovatelů.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- REDAKCE. Jak na peníze s Českou bankovní asociací. In: ČBA [online]. 30.5.2019. Dostupné z: https://cbaonline.cz/jak-na-penize-s-cba
- REDAKCE. SPECIÁL JAK NA ÚVĚRY. In: Bankovní poplatky [online]. Dostupné z:https://www.bankovnipoplatky.cz/special-jak-na-uvery/
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani