Rizika nebankovních půjček

Nebankovní úvěry jsou známé především vysokou dostupností, kvůli čemuž jsou často spojené i s vyšším rizikem. To může mít širokou škálu podob od vysoké ceny úvěru až po ztížené podmínky splácení. Pokud se dopředu seznámíte s možnými riziky a dokážete je efektivně minimalizovat, bude pro vás nebankovní půjčka dobrým pomocníkem. Pokud ne, můžete se dostat do velkých finančních potíží.

Na vlastní kůži jsme otestovali a ohodnotili všechny rychlé půjčky

Vzali jsme si přes 20 půjček a vznikl tak zcela unikátní průzkum půjček v Česku. Zaměřili jsme se na více než 40 parametrů v 5 kategoriích od Ceny, Rychlosti, Transparentnosti, Férovosti a Dostupnosti.

Co je nebankovní půjčka

Nebankovní půjčka je finanční produkt, který poskytují instituce mimo tradiční bankovní sektor. Zpravidla se setkáte s označením nebankovní společnosti či úvěrové společnosti. V obou případech se jedná o stejnou instituci, která se nemusí na rozdíl od banky řídit tak přísnými pravidly. Díky tomu jsou nebankovní úvěry dostupnější i pro klienty s nízkou bonitou či problémy s nesplácením.

Nabídka nebankovních půjček je široká, přičemž zahrnuje krátkodobé i dlouhodobé formy úvěrů. Setkat se můžete s rychlými půjčkami do pár minut i nebankovními hypotékami. Na druhou stranu si společnosti často účtují vyšší úrokové sazby a další poplatky. Kvůli tomu se může cena úvěru i několikanásobně navýšit. To samé platí i o případných sankcích při nesplácení.

Jak na zamítnutou půjčku?

Dostali jste zamítnutí půjčky? Nezoufejte! Poradíme vám, jaké mohou být důvody a jak zvýšit své šance na úspěch.

V čem jsou nebankovní půjčky rizikové 

Nebankovní půjčky jsou rizikové hned v několika aspektech, které vás mohou poměrně snadno a rychle dostat do vážných problémů se splácením. Jednat se přitom může nejen o samotné parametry půjčky, ale i podmínky, které jsou s danou půjčkou spojené. Proto jsme pro vás níže podrobněji rozebrali nejvíce rizikové faktory nebankovních půjček, jimž byste měli věnovat pozornost.

Vysoké úrokové sazby a RPSN

Nebankovní půjčky jsou známé vysokými úrokovými sazbami a RPSN. Jejich výše bude někdy i výrazně vyšší než u bankovních půjček bez ohledu na vaši bonitu. Platí, že osoby s lepší bonitou většinou dosáhnou na výhodnější podmínky. V praxi počítejte s tím, že na půjčce přeplatíte minimálně několik tisíc korun. To však může značně snížit vaši schopnost půjčku splatit, kvůli čemuž je třeba si dopředu zjistit reálnou cenu úvěru.

Skryté poplatky a podmínky

Zejména menší nebankovní společnosti si často účtují skryté poplatky, nebo do smlouvy skryjí některé podmínky, které nemusí být klientům na první pohled srozumitelné. Stačí přehlédnout pár vět psaných malým písmem a lusknutím prstu se dostanete do pořádných problémů. Jediným řešením je pečlivé pročtení celého znění smlouvy.

Doba splatnosti

Nebankovní společnosti nabízí rychlé půjčky, které si můžete sjednat do pár minut. Na druhou stranu je třeba počítat i s významně krátkou dobou splatnosti v řádu několika dní či týdnů. Často se klientům nepodaří odhadnout ideální dobu splatnosti, čímž se dostanou do nemalých problémů. Výjimkou přitom není doba splatnosti okolo 5 či 10 dní.

Vyšší riziko pádu do dluhové pasti

Zejména u krátkodobých nebankovních půjček existuje vysoké riziko pádu do dluhové pasti. Konkrétně se jedná o situaci, kdy se klient rozhodne jednu půjčku splatit druhou půjčkou a poté další půjčkou. Z dluhové pasti se obtížně dostává ven a většinou je jediným řešením exekuce nebo insolvenční řízení a následné oddlužení.

Vysoké sankce při nesplácení

Výhodné nebankovní půjčky dokážou v případě nesplácení pořádně potrápit. Nebankovní společnosti si obecně účtují vysoké sankce při nesplácení, které mohou celkovou cenu navýšit i o tisíce i desetitisíce korun. Po několika měsících nesplácení bude mnohem složitější úvěr splatit, čímž se dostanete do kolotoče, kdy nejste schopni uhradit výši dlužné částky, ale její cena se přitom dál navyšuje. Jediným řešením bývá opět exekuční nebo insolvenční řízení.

Pečlivě zvažte potřebu půjčky

Než si půjčíte, zeptejte se sami sebe: “Opravdu ty peníze potřebuju?” Pokud už máte dluhy, další půjčka může situaci zhoršit. Rozhodujte se s rozvahou a plánujte chytře!

Jak se vyhnout rizikovým nebankovním půjčkám

Abyste se vyhnuli rizikům spojeným s nebankovními půjčkami, měli byste k nim přistupovat obezřetně a zodpovědně. Klíčem je pečlivé srovnání dostupných nabídek, u nichž byste měli věnovat pozornost všemu od ceny úvěru až po důvěryhodnost a pověst poskytovatele.

Věnujte dostatek času prověření dostupných informací o nebankovní společnosti, včetně recenzí od reálných klientů či relevantních diskuzí. Ověřte si, že disponuje licencí od České národní banky, přičemž by tato informace měla být uvedena na webu společnosti. 

V neposlední řadě pamatujte na to, že byste si měli sjednávat pouze půjčky ve výši, které dokážete bezpečně splatit. Obecně je doporučeno, aby splátky vašich půjček nepřesahovaly 40 % vašich měsíčních příjmů.

Nebaví vás vyplňovat žádosti o půjčky po jedné?

Vyplňte pouze jeden formulář a my za vás prověříme všechny úvěrové společnosti na trhu. Zjistíme, kdo vám půjčku opravdu poskytne, a vy si můžete jen vybrat.