Vážné onemocnění a dopad na finance

Průvodce vážnými onemocněními a jejich dopady na finance

Život je nepředvídatelný. Jednou z obtížných životních situací může být diagnóza vážné nemoci, která s sebou přináší nejen fyzické a emocionální vypětí, ale i nemalé finanční výzvy. Jak minimalizovat dopady vážného onemocnění na rozpočet a zajistit si klidnější zítřky?

Jaká vážná onemocnění trápí českou populaci

Než se ponoříme do konkrétních kroků a rad, pojďme se společně podívat na nejčastější vážná onemocnění, které trápí českou populaci. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) patří mezi největší hrozby rakovina, srdeční choroby a cukrovka.

Rakovina je bohužel stále častější diagnózou a druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Infarkt myokardu, mozková mrtvice a další srdeční choroby jsou smutným lídrem v žebříčku příčin úmrtí nejen u nás, ale i ve světě.

Bohužel i počet diabetiků v posledních desetiletích rapidně roste v důsledku nezdravého životního stylu a stárnutí populace. Příčiny těchto onemocnění jsou komplexní a vzájemně se prolínají.

Mezi hlavní rizikové faktory patří:

  • kouření,
  • nedostatek pohybu,
  • nevhodná strava,
  • genetické predispozice,
  • znečištěné životní prostředí.

Nejlepší investicí do zdraví je prevence

I když se na vážnou nemoc nelze připravit, můžete minimalizovat rizika vzniku onemocnění. Je to právě prevence, se kterou můžete předcházet vzniku onemocnění, nebo naopak přispět k jejich brzkému odhalení, díky čemu jsou často mnohem lépe léčitelné.

Zaměřte se na zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelný pohyb, vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, omezení alkoholu a odvykání kouření. Neznamená to, že hned musíte obrátit svůj život vzhůru nohama, ale snažte se pokračovat malými krůčky.

Nezapomínejte na pravidelné lékařské prohlídky u praktického lékaře a specialistů, s nimiž lze odhalit vážné onemocnění včas. V neposlední řadě zvažte očkování, které člověka chrání před řadou infekčních onemocnění, ale i některými formami rakoviny.

Zvažte sjednání pojištění i finanční polštář

Vedle péče o zdraví je důležité myslet na finanční stránku věci. Vážná nemoc s sebou nese nečekané výdaje v souvislosti s výpadkem příjmu a náklady na léčbu a zotavení. Jednou z možností je kvalitní životní pojištění, které vám v průběhu léčby zajistí finanční stabilitu.

Kromě toho je vhodné vytvořit si finanční rezervu, která vám poskytne finanční polštář pro případ nenadálých výdajů spojených s nemocí. Odborníci doporučují mít naspořeno alespoň 3 až 6 měsíčních příjmů. Popřemýšlejte také nad sjednáním pojištění schopnosti splácet.

Co dělat po diagnóze krok za krokem?

Diagnóza vážné nemoci s sebou přináší řadu otázek a starostí. V první řadě je důležité zachovat klid a nechat si vše rozležet v hlavě a hledat vhodná řešení. V žádném případě neztrácejte naději a zaměřte se především na léčbu.

V souvislosti s tím dodržujte doporučení lékařů. Máte-li rodinu či přátele poproste je, aby vám pomohli s řešením formalit, jako je kontaktování věřitelů, komunikace s pojišťovnou a další papírování. Pokud nemáte kolem sebe blízké, pusťte se do řešení svépomocí, ale ne na úkor vašeho zdraví.

Postupujte pomalu od toho nejdůležitějšího. Nejprve kontaktujte pojišťovnu a zjistěte, zda zdravotní pojištění kryje vaši diagnózu, v některých případech vám obratem vyplatí plnění, které se často pohybuje v řádu několik stovek tisíc korun.

Nezapomeňte se obrátit i na vašeho zaměstnavatele a proberte spolu, zda a jak budete moci pokračovat v práci. Pokud vám navíc nemoc znemožňuje pracovat, máte nárok na invalidní důchod. O jeho stupni rozhodne rozsah a vážnost vašeho onemocnění.

Diagnóza vážné nemoci není jednoduchá, ale s trochou plánování a podporou se s ní dokážete popasovat. Nebojte se říct si o pomoc, ať už blízkým, nebo odborníkům. Myslete také na prevenci. Jedině s ní můžete předcházet vážným onemocněním či přispět k jejich včasné diagnostice.