Půjčka peněz smlouva do 5 minut【prosinec 2024】
Sháníte rychlou finanční pomoc? Ať už peníze využijete na cokoliv, během pár minut můžete získat bezpečný úvěr od ověřeného poskytovatele díky online srovnávači. Ten vám ušetří spoustu starostí při uzavírání bankovní i ověřené nebankovní půjčky. Všechny nabídky jsou aktualizované. Na vás zůstane pouze propočet celkových nákladů a kontrola náležitostí uvedených ve smlouvě o úvěru.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka peněz smlouva výhodná
✅díky smlouvě bezpečnější varianta půjčení peněz
✅ověření poskytovatelé, kteří nenabízí půjčky pro problémové lidi
✅peníze lze použít na cokoliv
✅smlouvu lze podepsat jak online, tak také osobně
4 věci, na které si u půjčky peněz smlouva dát pozor
❌pozor na informace uvedené ve smlouvě
❌často se objevují skryté poplatky
❌první půjčka nemusí být zdarma
❌zpravidla vysoké sankce při opožděných splátkách
TIP: Přestože se s poskytovatelem dohodnete na všech záležitostech, podmínky si rozhodně nezapomeňte přečíst i v předložené smlouvě.
Jak půjčku peněz smlouva získat
Půjčka smlouva je legální formou půjčení financí. Tu nabízí nejeden ověřený poskytovatel s licencí ČNB. S nalezením vhodné společnosti vám pomůže online srovnávač. Stačí vyplnit formulář a můžete si začít vybírat. V nabídce srovnání jsou poskytovatelé, jejichž činnost je kontrolována ČNB.
Licencované bankovní a nebankovní společnosti kontrolují bonitu klienta. K tomu využívají registry dlužníků, například SOLUS. Ten na jednom místě uchovává informace o žadatelích, kteří v minulosti nebo v současné době dluží peníze. Díky tomu poskytovatelé úvěrů zjistí, jak moc je půjčení peněz dané osobě riskantní.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- k porovnání úvěrů stačí vyplnit krátký formulář
- celý proces vyhledávání probíhá online
- nalezení žádosti z pohodlí domova
- zrychlené vyhledávání vhodné nabídky
- zdarma lze využít online poradenství
RADA: Výběru online srovnávače věnujte dostatečnou pozornost. I zde můžete narazit na méně solidní společnosti.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na koupi věcí, jejichž životnost je trvalejší než doba splatnosti úvěru
- na konsolidaci rizikových dluhů
- na investice do vzdělání sebe nebo rodinných příslušníků
- na pořízení nebo modernizaci vlastního bydlení
- na úhradu zahraniční stáže
Po detailním pročtení smlouvy si lidé často myslí, že je již nic nemůže překvapit. Pozor si dejte na celkovou cenu za úvěr. Rizikovými mohou být skryté poplatky a přehnané výše sankcí při případných pozdních splátkách. Právě kvůli nim se úvěr může ve finále prodražit.
DOPORUČENÍ: Ať už peníze využijete na cokoliv, ujistěte se, že máte peníze na pravidelné splátky.
Rozdíl půjčky peněz smlouva oproti jiným typům půjček
Půjčka peněz na smlouvu je bezpečným a ověřeným úvěrem. Je nejčastěji nabízený licencovanými nebankovními společnostmi nebo bankami. Úvěr je sjednáván za výhodných podmínek. To znamená, že by klienta neměly překvapit vysoké sankce ani skryté poplatky. Vše probíhá na základě podepsané smlouvy, která zajišťuje bezpečnost procesu.
Půjčka peněz smlouva je ověřenou formou půjčení peněz. Ve smlouvě licencovaných společností zpravidla nelze narazit na žádné podvodné praktiky. S nelegálními podmínkami sjednání a často i s drahým půjčením peněz se lze setkat u nelicencovaných společností a soukromých osob. Ty peníze půjčují i lidem s nižší bonitou jako půjčku pro problémové lidi.
Méně bonitním lidem, kteří mají problémy s dluhy a jsou obecně v horší finanční situaci, patří i půjčka bez registru nebo půjčka bez doložení příjmů. Tyto úvěry jsou sice vyplaceny až po podepsání smlouvy, často se ale může jednat o nebezpečný úvěr. Poskytovatelé mohou porušovat zákonné podmínky a obvykle se snaží na dlužníkovi vydělat.
Smlouva půjčka peněz je úvěrem, který se nejčastěji objevuje v nabídkách ověřených a licencovaných úvěrů. Takovým úvěrem mohou být i účelové půjčky na auto. Ty jsou nabízeny za velmi přísných podmínek. Půjčení peněz je možné pouze ověřeným a velmi bonitním žadatelům. Klasická půjčka peněz smlouva může být využita i bezúčelně. Účelové úvěry jsou ale často levnější a bezpečnější variantou.
TIP: V případě sjednávání nového úvěru u poskytovatele zkuste sjednat první půjčku zdarma nebo půjčku s nejnižším úrokem.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Velkým rizikem v případě sjednání úvěru mohou být neověření poskytovatelé jednající na hranici zákona. Na první pohled se ti, kdo nabízí úvěr, mohou jevit velmi seriózně. Pravost licence lze ověřit na oficiálních webových stránkách České národní banky. Již se stalo, že uvedená licence nebyla pravá a měla poskytovatelům pouze zajistit nové klienty.
Negativní dopady půjček
Zadlužení, které člověku přerůstá přes hlavu, může dojít do dramatické fáze, kdy je dlužník soudem nucen začít dluhy splácet nebo je na něj uvalena exekuce. Možné je stanovení srážek ze mzdy či prodej zastaveného majetku. Tomuto radikálnímu řešení se člověk může vyhnout například pojištěním proti neschopnosti splácet. V takovém případě je dlužník alespoň na krátkou dobu od úhrady splátek osvobozen.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
V minulých dobách si lidé mohli peníze půjčit od kohokoliv. To sice znamenalo široký výběr poskytovatelů, v případě neznalosti ale člověk mohl naletět nejednomu podvodníkovi. Aby lidé byli chráněni, vznikl nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten nezajistil, že by zmizeli všichni podvodníci, je alespoň jasně definováno, u koho je bezpečné si peníze půjčit. A to na základě licence udělované Českou národní bankou.
VYSVĚTLENÍ: Lichva v jakékoliv výši je nezákonná. Zadarmo se člověk může obrátit například na finanční arbitr.
Závěr
Půjčka peněz smlouva je považována za ověřenou a licencovanou formu úvěru. Pouze vystavení smlouvy není zárukou bezpečnosti. Vyplatí se tak přečíst si všechny domluvené podmínky ve smlouvě a spočítat celkové náklady. Teprve potom lze mít jistotu, že jste pro svou bezpečnost při půjčení peněz udělali maximum.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- REDAKCE. Spotřebitelské úvěry In: Česká obchodní inspekce [online]. 2022. Dostupné z: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/spotrebitelske-uvery/
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- REDAKCE. SPECIÁL JAK NA ÚVĚRY. In: Bankovní poplatky [online]. Dostupné z:https://www.bankovnipoplatky.cz/special-jak-na-uvery/
- Jan Březovják. Ochrana spotřebitele na finančních trzích. In: České vysoké učení technické v Praze [online]. 19. 4. 2023. Dostupné z: https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/108479/MU-BP-2023-Brezovjak-Jan-BP_2023_Brezovjak_Jan.pdf