Jaké doklady u půjčky

Sestavili jsme pro vás Index rychlých půjček, sestavený ze 40 porovnávacích parametrů v 5 kategoriích.

Pokud se rozhodnete žádat o půjčku, čeká vás trochu toho papírování. Náročnost se liší dle typu půjčky i poskytovatele, u nějž o úvěr žádáte. Když se dopředu připravíte, zvládnete celý proces za několik minut. To urychlí i následné vyhodnocení žádosti a vyplacení peněz na účet. Jaké doklady se k žádosti o půjčku standardně dokládají?

Půjčka nevyšla? Zjistěte, co s tím

Zamítli vám půjčku a vy nevíte, co teď? Máme pro vás pár tipů, jak se s tím vypořádat a co dělat dál.

Jaké doklady budete muset doložit

Banky i nebankovní společnosti požadují doložit celou řadu dokumentů kvůli sjednání úvěru. Hodně přitom záleží na tom, jak moc je půjčka riziková i o jak vysokou částku žádáte. 

Obecně lze potřebné dokumenty rozdělit hned do tří kategorií:

  1. Doklady pro ověření totožnosti, 
  2. Dokumenty k ověření příjmů žadatele,
  3. Ostatní dokumenty.

Ověření totožnosti 

Poskytovatelé musí dle zákona ověřit totožnost žadatele o úvěr. V opačném případě nejenže mu nemohou poskytnout úvěr, ale ani nesmí zpracovat jeho žádost. K ověření žádosti je zpravidla třeba doložit kopii občanského průkazu a druhý doklad, ten může být zastoupen:

✅ cestovním pasem,

✅ řidičským průkazem,

✅ zbrojním průkazem,

✅ rodným listem,

✅ kartičkou zdravotní pojišťovny.

V některých případech budete muset doložit i své selfie, čímž si poskytovatel ověří, že jste osobou na předložených dokladech. K ověření totožnosti může být využit i bankovní účet. V menším zastoupení se využívá i ověření odesláním 1 Kč z vašeho účtu na účet poskytovatele. Stále častější je ověření skrze bankovní identitu, kterou si můžete jednoduše aktivovat ve svém internetovém bankovnictví.

Ověření příjmů 

Jestliže nežádáte o půjčku bez doložení příjmů, nevyhnete se jejich ověření. K tomu můžete opět využít různé způsoby, jež může buď stanovit sám poskytovatel, nebo vám dá na výběr. Obvykle stačí doložit:

✅ potvrzení o příjmu,

✅ minimálně tři výpisy z běžného účtu,

✅ pracovní smlouvu,

✅ minimálně tři výplatnice.

V případě, že o úvěr žádáte jako OSVČ, budete muset poskytovateli předložit daňové přiznání. Je možné, že jich budete muset doložit až za dva předchozí roky. V některých případech může být vyžadován doklad o bezdlužnosti. Pokud pobíráte důchod, přiložte k žádosti  důchodový výměr – u výsluh lze dodat rozhodnutí o přiznání výsluhy.

Poměrně často poskytovatelé v bankovním i nebankovním sektoru využívají moderní způsoby ověření. Oblíbené jsou nástroje, s nimiž lze bezpečně nahlédnout do bankovního účtu, ověřit výši příjmů, a navíc je lze porovnat s výdaji.

Ostatní dokumenty

U speciálních druhů úvěrů budete požádání o doložení dalších dokumentů. Nejčastěji se jedná o hypoteční úvěry, neúčelovou americkou hypotéku a dlouhodobé úvěry obecně s vysokými částkami ve výši stovek či milionů korun. V takovém případě budete muset doložit mimo základních dokladů a dokumentů také:

✅ rezervační smlouvu,

✅ odhad nemovitosti,

✅ dokumenty dokládající vaše vlastnické právo,

✅ dokumenty spojené s pojištěním nemovitosti.

Na složitější proces sjednání se musí připravit cizinci žijící v Česku, pro něž jjsou dostupné pouze některé úvěry. Obecně na ně však narazí jak u bank, tak i nebankovních společností. Pro jejich získání budou muset navíc doložit:

✅ potvrzení o trvalém nebo přechodném pobytu,

✅ potvrzení o místě bydliště.

Jak na zamítnutou půjčku?

Dostali jste zamítnutí půjčky? Nezoufejte! Poradíme vám, jaké mohou být důvody a jak zvýšit své šance na úspěch.

Podání žádosti u banky a nebankovní společnosti

Banky jsou při vyhodnocování žádosti o půjčku náročnější i přísnější. I u menších částek budete muset předložit všechny potřebné dokumenty. Pokud se vám podaří prokousat náročnější administrativou, bude vám odměnou výhodný úvěr i ve výši několika desítek až stovek tisíců korun.

Nebankovní společnosti nabízí volnější administrativu, díky níž si mohou úvěr sjednat i lidé s horší bonitou. V žádném případě se nevyhnete ověření identity, ale prověření příjmů a bonity může být benevolentnější. Díky tomu je sjednání úvěru rychlejší a někdy nezabere více než pár minut.

Pečlivě zvažte potřebu půjčky

Než si půjčíte, zeptejte se sami sebe: „Opravdu ty peníze potřebuju?“ Pokud už máte dluhy, další půjčka může situaci zhoršit. Rozhodujte se s rozvahou a plánujte chytře!

Jak se liší náročnost podání žádosti podle výše půjčky

Náročnost administrativy se bude lišit v závislosti na druhu a výši půjčky. Pokud se rozhodnete pro půjčku do 5 000 Kč, vyhnete se téměř veškerému papírování. U většiny poskytovatelů budete muset pouze projít ověřením identity a následně příjmů. K jejich ověření bude obvykle využit nějaký nástroj, s nímž poskytovatel nahlédne do vašeho běžného účtu.

Naopak u velkých spotřebitelských úvěrů a hypotečních úvěru vás čeká pořádná administrativní výzva, kdy budete muset dokládat mnohem více dokumentů a dokladů. V případě ručení je navíc nutné doložit dokument o vlastnictví nemovitosti a jejím odhadu. Administrativě se nevyhnete ani tehdy, když se rozhodnete k úvěru přizvat spolužadatele nebo ručitele. I ti budou muset doložit svoji identitu a příjmy.

Nebaví vás vyplňovat žádosti o půjčky po jedné?

Vyplňte pouze jeden formulář a my za vás prověříme všechny úvěrové společnosti na trhu. Zjistíme, kdo vám půjčku opravdu poskytne, a vy si můžete jen vybrat.