Nebankovní půjčka bez zástavy do 5 minut【listopad 2024】
Banka vaši žádost o půjčku zamítla? Poptejte se u nebankovních institucí. Pokud jde o nebankovní půjčky bez zástavy nemovitosti, půjčíte si i vyšší částky. Dejte si však pozor na lichvářské společnosti, které bezdůvodně vyžadují ručení nemovitostí. To není solidní jednání, a hrozí, že o majetek přijdete. Jak nenaletět lichvářům a půjčit si bezpečně, se dočtete na následujících řádcích.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je nebankovní půjčka bez zástavy výhodná
✅ půjčíte si několik stovek i tisíc korun
✅ neúčelová půjčka na cokoliv
✅ půjčky v hotovosti i na bankovní účet
✅ první půjčku do 10 000 Kč lze získat zdarma
4 věci, na které si u nebankovní půjčky bez zástavy dát pozor
❌ vysoké sankce za porušení úvěrové smlouvy
❌ nesmíte mít negativní záznam v registru dlužníků (Solus, BRKI, NRKI atd.)
❌ prokazujete výši svého pravidelného příjmu
❌ někdy je nutné zaslat autorizační platbu
VYSVĚTLENÍ: Zástavou bývají opatřeny půjčky ve výši stovek tisíc až milionů korun. Chce-li po vás úvěrovka ručit nemovitostí či movitou věcí, když si půjčujete jen pár tisíc, mějte se na pozoru.
Jak nebankovní půjčku bez zástavy získat
Nebankovní půjčka bez zástavy nemovitosti může být krátkodobého i střednědobého charakteru. Splácíte ji několik měsíců až let. V každém případě je dobré si nejprve dostupné finanční produkty porovnat. To můžete udělat sami, nebo s pomocí online srovnávače půjček. Přes ně můžete o půjčku rovnou požádat.
Věřitel si vás ověří. Vaši bonitu si zjistí skrze chytrý nástroj Telco Score, vlastnictví bankovního účtu si ověří skrze nástroj Nordigen. Věřitel též nahlédne do registru dlužníků, aby si ověřil, že nemáte jiné dluhy po splatnosti.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- srovnává půjčky dle stěžejních kritérií (úroková sazba, RPSN, poplatky, sankce, bonusy)
- funguje nezávisle a zdarma
- je dostupný nonstop včetně víkendů a svátků
- chrání vaše osobní data
- když si nevíte rady, můžete se obrátit na telefonní operátory
NAŠE RADA: Online srovnávač vám ušetří spoustu času. Navíc mnohdy nabízí i výhodnější podmínky pro sjednání úvěru.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nákup základních potravin a dalšího vybavení do domácnosti
- na vzdělání
- na podnikání
- na školní pomůcky pro děti
- na rekonstrukci bytu nebo domu
Některé nebankovní půjčky mohou mít splatnost 1 měsíc nebo dokonce kratší. Pokud se s jejím splacením zpozdíte, zaplatíte vysoké sankce i poplatky za prodloužení půjčky.
NÁŠ TIP: Někdy se na rekonstrukci či nákup domu nebo bytu vyplatí vzít si účelový úvěr (např. hypotéku). Neúčelové úvěry zpravidla bývají velmi drahé.
Rozdíl nebankovní půjčky bez zástavy oproti jiným typům půjček
Nebankovní půjčka bez zástavy jenejčastěji neúčelový úvěr krátkodobého nebo střednědobého charakteru. Půjčku si zařídíte online po vyplnění formuláře. Půjčíte si několik tisíc i vyšší desítky tisíc korun. Musíte však prokázat, že máte dostatečně vysoký příjem.
Nebankovní půjčky bez registru a bez zástavy jsou taktéž dostupné. Půjčka se záznamem v Solusu nebo jiném registru dlužníků znamená, že bude opatřena vysokými úroky i poplatky. Malá půjčka na účet může být zároveň i půjčka do výplaty. Půjčíte si několik stovek, maximálně pár tisíc korun a z příští výplatě je splatíte.
DOPORUČENÍ: Abyste si vybrali opravdu zodpovědně, podívejte se na Index odpovědného úvěrování, který pravidelně vydává organizace člověk v tísni. Porovnává destíky poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Půjčky srovnávejte dle úroku, RPSN, výše poplatků a sankcí i bonusů (možnost si splátky zdarma odložit nebo snížit, předčasné splacení zdarma atd.). Také si přečtěte recenze na vámi vybraného poskytovatele a zkontrolujte si, jestli má licenci k půjčování peněz.
Negativní dopady půjček
Abyste věděli, kolik si můžete půjčit, je zapotřebí znát své celkové měsíční příjmy i výdaje. Pokud si půjčíte částku, kterou nedokážete splatit, nebo si nastavíte příliš vysoké splátky, lehce se stane, že se dostanete do finančních problémů.
Proč existují rizikové půjčky
Rizikové půjčky jsou takové, které si lidé sjednávají, i když vědí, že budou mít problém je splatit. Finanční poradci doporučují, že bychom si měli půjčovat na to, co má delší životnost než půjčka. Rizikové půjčování vede k předlužení, exekucím a osobnímu bankrotu.
VYSVĚTLENÍ: Rizikové půjčky jsou i ty, které si sjednáte u společnosti bez licence k půjčování peněz. Tyto společnosti si nastavují velmi vysoké úroky i RPSN sazbu, jež často převyšuje i 100 %.
Závěr
Nebankovní půjčka bez zástavy je dostupná online a neváže se k žádnému účelu. Půjčit si můžete klidně i o víkendech nebo svátcích. Stačí vyplnit jen 1 formulář a doložit potřebné doklady a potvrzení. Proces vyřizování žádosti pak netrvá déle než pár desítek minut. Před podpisem úvěrové smlouvy si ověřte, že je váš poskytovatel solidní a má licenci od ČNB. Jen tak se vyhnete finančním žralokům.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- TYL, Tomáš. 10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze. Osobní a rodinné finance. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4467-4.
- Redakce. Lidé si více půjčují na své útraty. Nabyl objem rizikových úvěrů. In: ct24.ceskatelevize.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3590954-lide-si-vice-pujcuji-na-sve-utraty-nabyl-objem-rizikovych-uveru
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- Gabriela Hájková: Jak si vás banky prověřují, než vám poskytnou úvěr? In: Měšec.cz [online]. 10. 5. 2022. Dostupné z: https://www.mesec.cz/clanky/jak-si-banky-proveruji-klienty-nez-jim-poskytnou-uver/
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- Ondřej Drahorád. Oddlužení fyzické osoby – podnikatele. In: Univerzita Karlova [online]. 22. 6. 2021. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/126085/120383838.pdf