Půjčka bez ručení do 5 minut【prosinec 2024】
Sjednání úvěru online nebo osobně na pobočce může trvat pár minut. Stejně jako výběr a volba vhodného poskytovatele. K němu se dostanete díky online srovnávači, stačí vyplnit krátký formulář a hned můžete vybírat z předem ověřených nabídek na půjčky bez ručení. Vždy budete informováni, co přesně vám poskytovatel nabízí. Díky online srovnání je vyřízení půjčky opravdu rychlé a jednoduché. Jak na to?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka bez ručení výhodná
✅ s využitím peněz na cokoliv
✅ bez nutnosti ručit majetkem nebo třetí osobou
✅ i vyšší částky peněz
✅ bankovní i další licencované nabídky
4 věci, na které si u půjčky bez ručení dát pozor
❌ vysoké sankce při pozdních splátkách
❌ často poplatky za předčasné splacení
❌ při zaslání na účet se peníze můžou zdržet
❌ spíše pro žadatele s vysokou bonitou
VYSVĚTLENÍ: Pokud za půjčku ručíte majetkem, automaticky se zvyšuje vaše bonita a tím i šance na výhodnější úvěr.
Jak půjčku bez ručení získat
Půjčka bez ručení se nachází v portfoliu služeb bankovních i nebankovních subjektů a soukromých osob. Vybrat mezi nimi ověřeného poskytovatele chce spoustu trpělivosti a času. To vše vám ušetří online srovnávač. Díky vyplnění krátkého formuláře můžete mít během pár minut seznam ověřených a licencovaných nabídek.
Aby byla žádost o úvěr schválena co nejrychleji, využívají bankovní subjekty k ověření totožnosti žadatele bankovní identitu. Bankovní ID pomáhá online a okamžitě ověřit totožnost člověka. Ten musí mít u některé z českých bank veden běžný účet.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- klientský servis zdarma
- anonymní vyhledávání bez zadávání osobních údajů
- formulář vyplněný za pár minut
- automatické přesměrování na webové stránky
- pouze nabídky od poskytovatelů s licencí od ČNB
VAROVÁNÍ: Internet je plný podvodníků. Při využívání online srovnávače nikdy nezadávejte citlivé osobní údaje.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nákup nového či ojetého vozu
- na úhradu nečekaných výdajů v domácnosti
- na financování vzdělávání dětí
- na investici do vlastního vzdělávání
- na úhradu nedoplatku za elektřinu
Nízká roční úroková sazba vás může nalákat na uzavření na první pohled levné a výhodné půjčky. Ne vždy tomu tak je. Mnohdy je půjčka levná pouze do chvíle, než nastanou finanční problémy na straně dlužníka. Vyplatí se si předem prostudovat, jaké vám hrozí sankce za pozdní splátky, které mohou původně levný úvěr několikanásobně prodražit.
RADA: Není správné půjčovat si peníze na drahou dovolenou nebo dárky. Úvěr by měl být ideálně použít na nečekané náklady nebo pořízení majetku, jehož životnost je delší než doba splácení.
Rozdíl půjčky bez ručení oproti jiným typům půjček
Půjčka bez ručení nemovitostí může být bankovní i nebankovní půjčkou, která je nabízena žadatelům s vysokou i nižší bonitou. To, za jakých podmínek, záleží na obou stranách. Zatímco poskytovatel sleduje finanční situaci dlužníka, ten se zajímá především o výslednou cenu půjčky a její výhodnost. Žádost může být vyřízena online nebo osobně. Peníze jsou vyplaceny jednorázově. A to v hotovosti, nebo na bankovní účet.
Půjčka bez ručení je zpravidla půjčkou na cokoliv. Zatímco schvalování žádosti o úvěr nemusí být nijak přísné a peníze mohou být půjčeny i lidem se sníženou bonitou, účelové půjčky jsou striktnější. Například půjčka na auto je schválena pouze lidem s pravidelnými příjmy, bez záznamu v registru a často i s ručením majetkem nebo třetí osobou.
Ať už je půjčka bez registru a bez ručení sjednána s bankovní společností nebo nebankovním subjektem, vždy se jedná o jednorázově vyplacený úvěr buď v hotovosti, nebo na účet. Pokud si chce klient půjčovat peníze opakovaně, nabízí se nebankovní SMS půjčka. Zatímco půjčka bez ručení může být i dlouhodobým úvěrem, u SMS půjčky jde o krátkodobý závazek.
Kolik peněz za úvěr celkově klient zaplatí, hodně závisí na jeho bonitě. Není neobvyklé, že je lidem s vynikající bonitou půjčka bez ručení nabízena za velmi nízkou úrokovou sazbu. Opakem a drahou formou půjčení peněz je půjčka po insolvenci nebo nebankovní půjčka pro nezaměstnané. U těchto úvěru se očekává, že bude klient ve špatné finanční situaci. A tak riziko pozdních splátek stoupá a spolu s tím i výše sankcí či roční úrokové sazby.
RADA: Pokud si chcete levně půjčit jen pár tisíc korun, zvažte sjednání první půjčky zdarma.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Základem bezpečného sjednání úvěru je přečtení všech informací, které se nacházejí ve smlouvě. Nepřeskakujte malá písmena. Právě tyto drobné texty často obsahují informace, se kterými v budoucnu dlužník může mít problém. Kromě ceny a poplatků jsou zásadní také sankce za pozdní splátky a možnosti řešení situací, kdy dlužník nemá peníze na úhradu svých závazků.
Negativní dopady půjček
Před podpisem smlouvy by mělo dojít k obezřetnému přečtení všech informací ve smlouvě a přepočítání celkové ceny úvěru. Může stát, že něco přehlédnete a nezákonných podmínek si všimnete až po podpisu smlouvy. Pokud k takové situaci dojde, obrátit se můžete na finanční arbitr.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Žadatele o půjčku můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Bonitní žadatelé mají šanci sjednat levný, výhodný a bezpečný úvěr. To nelze říct o klientech se sníženou bonitou. Těm většina licencovaných subjektů peníze nepůjčí. Proto existují rizikové půjčky, jejichž poskytovatelé často jednají až na hranici zákona.
VAROVÁNÍ: Ne každá licence od České národní banky je pravou. Ověřte si ji v oficiálním seznamu ČNB.
Závěr
Krátkodobé i dlouhodobé úvěry můžete získat, aniž byste za ně ručili majetkem nebo třetí osobou. Půjčka bez ručení přitom může být levnou formou úvěru od licencované firmy. Jen si dejte pozor na výši poplatků a sankcí za pozdní splátky. To, co na první pohled vypadá jako nejlevnější půjčka se později může změnit v drahý úvěr, který je vše jen ne výhodný.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Ing. Patrik Forman. Chudoba a zaměstnanost v České republice. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/qxum4/Forman_Patrik_bakalarka.pdf
- Ing. Patrik Forman. Chudoba a zaměstnanost v České republice. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/qxum4/Forman_Patrik_bakalarka.pdf
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- REDAKCE. Jak na peníze s Českou bankovní asociací. In: ČBA [online]. 30.5.2019. Dostupné z: https://cbaonline.cz/jak-na-penize-s-cba