Půjčka na nemovitost do 5 minut【listopad 2024】
Toužíte po koupi nemovitosti, ale nemáte na ni peníze? Prokažte vysokou bonitu a požádejte o půjčku na nemovitost. Výběr vhodného poskytovatele přenechte online srovnávači. Ten vám dle vámi vyplněného formuláře představí jen ověřené nabídky s licencí od ČNB. Vy se můžete naplno věnovat hledání nemovitosti.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka na nemovitost výhodná
✅investice do vlastního bydlení
✅možnost čerpat daňové úlevy
✅nízká úroková sazba
✅lze ručit pořizovanou nemovitostí
4 věci, na které si u půjčky na nemovitost dát pozor
❌dlouhodobý finanční závazek
❌nutné ručit majetkem
❌předčasné splacení nemusí být zdarma
❌ne vždy je fixace úroku výhodnou
VAROVÁNÍ: Půjčka na nemovitost je náročným finančním závazkem na desítky let. Víc než kdy jindy je důležitá solidnost poskytovatele.
Jak půjčku na nemovitost získat
Uzavření ověřeného úvěru zajistí online srovnávač. Ten porovná jen nabídky s licencí od ČNB. Peníze dlouhodobého úvěru jsou běžně vyplaceny na účet. Nelze uzavřít pohodlné půjčky do domu.
Licencovaní poskytovatelé u dlouhodobých úvěrů požadují ruční majetkem. Nejdříve probíhá odhadnutí ceny nemovitosti. Banka zjišťuje i právní záležitosti. Kontrolován je katastr nemovitostí, ale také technický stav či pojištění nemovitosti.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- zahrnutí všech solidních nabídek na trhu
- porovnání dle osobních kritérií žadatele
- úspora času i energie žadatele
- nabídky i od menších, stále ale ověřených poskytovatelů
- nezávislé srovnání půjček online
VYSVĚTLENÍ: Solidnost nelicencovaných poskytovatelů ověříte skrz recenze.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na opravu starší nemovitosti
- na vybavení vlastního bydlení
- na investice do zahraničního studia
- na finanční kapitál do podnikání
- na pokrytí finančních problémů při nemoci
U dlouhodobého úvěru si pohlídejte, zda můžete výhodně půjčku splatit s předstihem. Ne každý poskytovatel předčasné splacení zdarma umožňuje. Často se vyskytují poplatky za předčasné splacení, které úvěr prodraží.
RADA: Půjčku na bydlení sjednejte pouze v případě, že vám na splácení zbyde alespoň 50 % čistých příjmů.
Rozdíl půjčky na nemovitost oproti jiným typům půjček
Půjčka na nemovitost je účelovým úvěrem s dobou splácení až několik desítek let. I proto je nabízena ověřenými poskytovateli s licencí od ČNB. Protože na ni dosáhnou jen bonitní žadatelé a je kryta ručením majetkem, uzavřít ji lze za výhodných podmínek.
Půjčka na koupi nemovitosti je dlouhodobým úvěrem. Klient si může půjčit až několik milionů korun. Pro poskytovatele jsou tyto úvěry finančně náročné. A tak je obvykle na úvěrovém trhu nenajdeme jako půjčku od soukromé osoby nebo půjčku na ruku v exekuci.
Půjčka na nemovitost je vždy spojena s roční úrokovou sazbou a dalšími poplatky. Úvěrem, který lze za určitých podmínek sjednat zadarmo, je první půjčka zdarma. U té klient musí dodržet datum splacení.
Podobně účelovým úvěrem je půjčka na auto. Obě z těchto půjček jsou obvykle zajišťovány ověřenými poskytovateli. Díky tomu na ně ale dosáhnou pouze lidé s pravidelnými příjmy a bez dluhů.
RADA: Variantou úvěru, který vám půjčí až několik milionů je americká hypotéka. U té nemusíte uvádět účel využití peněz.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
U půjčky na nemovitost je rizikovou především dlouhá doba splácení. Nikdy nevíte, co se bude dít za 10, 20 či dokonce 40 let. Proto je vhodné pojistit si schopnost splácet úvěr. V době nemoci nebo při ztrátě zaměstnání za vás povinnost úhrady převezme pojišťovna.
Negativní dopady půjček
Půjčka na nemovitost je spojena s ručením majetkem nebo třetí osobou. Snadno se může stát, že vlivem nesplácení přijdete o střechu nad hlavou. Pomoct vám v takové situaci může řešení s poskytovatelem uvedené ve smlouvě.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Ne každý z žadatelů o úvěr dosáhne se svojí bonitou na bankovní úvěr. Lidé s dluhy nebo nízkými příjmy si peníze půjčují od nebankovních společností a soukromých osob. Aby tito poskytovatelé jednali dle zákona, jejich činnost je regulována Českou národní bankou.
TIP: Naletíte-li podvodníkům, obraťte se na finanční arbitr.
Závěr
Půjčka na koupi nemovitosti je výhodným a solidním úvěrem od ověřených poskytovatelů. Díky němu si i lidé bez vysokých finančních úspor mohou dovolit koupit vlastní bydlení. Nezapomínejte, že se jedná o dlouhodobý úvěr. Pořádně si promyslete výši půjčky a měsíčních splátek.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Lukáš Elner. Nakládání domácností s disponibilními příjmy. In: Moravská vysoká škola Olomouc [online]. 3. 5. 2024. Dostupné z: https://is.mvso.cz/th/s8fsi/2024_8350_Elner.pdf
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- REDAKCE. 10 nejčastějších důvodů, proč se lidé dostávají do dluhové pasti In: dluhovaporadna.cz [online]. 2015. Dostupné z: https://www.dluhovaporadna.cz/single-post/2015/01/06/10-nej%C4%8Dast%C4%9Bj%C5%A1%C3%ADch-d%C5%AFvod%C5%AF-pro%C4%8D-se-lid%C3%A9-dost%C3%A1vaj%C3%AD-do-dluhov%C3%A9-pasti
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani
- Jakub Soukup. Spotřebitelský úvěr. In: Univerzita Karlova, Právnická fakulta [online]. 22. 9. 2021. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/151609/120393710.pdf
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419