Půjčka na směnku od lichváře do 5 minut【listopad 2024】
Tíživá finanční situace může člověka v nouzi dovést až ke sjednání půjčky na směnku od lichváře. Ta je sice nelegální formou půjčení peněz, pro nebonitního klienta je ale často jedinou a poslední možností. Pokud už si v takové situace musíte půjčit, vyberte si alespoň co nejméně rizikového poskytovatele. Jeho činnost si ověřte na internetu. Pokud budete uvažovat o bezpečnějším způsobu půjčení peněz, během pár minut vám porovnáme ověřené nabídky.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka na směnku od lichváře výhodná
✅ sjednání i pro žadatele ve velmi špatné finanční situaci
✅ bez doložení pravidelných příjmů
✅ využití peněz na cokoliv
✅ stačí doložit pouze totožnost žadatele
4 věci, na které si u půjčky na směnku od lichváře dát pozor
❌ lichvář může směnku prodat jinému majiteli
❌ poskytovatel může jednat na hranici zákona
❌ velmi nevýhodné a drahé půjčení peněz
❌ striktní sankce při neschopnosti splácet
DOPORUČENÍ: Půjčení peněz na směnku je extrémně rizikové. Zvažte raději půjčku od přátel či rodiny, nebo pomoc od neziskových organizací.
Jak půjčku na směnku od lichváře získat
Protože je půjčka na směnku od lichváře nelegální formou půjčení peněz, její sjednání je velmi riskantní. Z toho důvodu žádnou takovou nabídku nenajdete v online srovnávači. Ten vám nabídne pouze ověřené a licencované nabídky. To ale neznamená, že ani na tuto nebankovní licencovanou půjčku nemůžete dosáhnout. Nabízeny jsou i lidem s dluhy či bez pravidelných příjmů.
Pro poskytovatele je u půjčky od lichváře na směnku důležité pouze ověření totožnosti žadatele. Půjčka je často sjednána osobně. Stačí tak předložit dva originální doklady totožnosti, které poskytovatel na místě pouhým okem ověří. Poté již nic nebrání sjednání úvěru na směnku.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- pouze licencovaní a ověření poskytovatelé
- rychlé nalezení půjčky bez zbytečných starostí
- služba funguje nonstop 24/7
- vaše soukromé údaje jsou v bezpečí
- zdarma lze využít doplňkových služeb
VAROVÁNÍ: Srovnávač je bezpečným místem, které nabízí pouze ověřené poskytovatele. Jeho služby jsou zadarmo, nikdy hlavně neplaťte žádný poplatek.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Pokud chcete jít do risku půjčení peněz, využijte je buď na pomoc ze špatné finanční situace, nebo na investici, kterou lze v budoucnu zhodnotit. Finance použijte například na:
- investice do vzdělávání
- pořízení pozemku
- koupi nové nemovitosti
- rekonstrukci nemovitosti a její zhodnocení
- úhradu nečekaných rodinných výdajů
Každé půjčení peněz je riskantní. Nezvyšujte riziko přísnými podmínkami při neschopnosti dluh uhradit včas. Ještě před podpisem smlouvy se informujte o výši sankcí při neschopnosti půjčku splácet. Zásadní je i způsob řešení opožděných plateb. Ne každý poskytovatel jedná solidně a ve prospěch svého klienta.
VYSVĚTLENÍ: Poskytovatelé chtějí své peníze získat co nejdříve zpět. To většinou neplatí u lichvářů. Jejich cílem je co největší navýšení půjčené částky.
Rozdíl půjčky na směnku od lichváře oproti jiným typům půjček
Půjčka na směnku od lichváře je nelegálním a velmi nebezpečným způsobem půjčení peněz. To probíhá pouze na základě ověření totožnosti žadatele. Jeho finanční situace je obvykle špatná, poskytovatele půjčky však tato skutečnost nijak nezajímá. Úvěr v různé výši je sjednán okamžitě a obvykle vyplacen v hotovosti. A to i lidem v exekuci nebo jako půjčka k hypotéce.
Půjčka na směnku od lichváře je bezúčelnou a nevýhodnou formou půjčení peněz. Naprostým opakem je účelová půjčka na auto. Ta je nabízena pouze velmi bonitním žadatelům, kteří mimo jiné musí doložit i náklady za pořízení vozidla. Podobně striktní je i sjednání půjčky pro začínající OSVČ. I u té je nutné doložit bonitu a případně ručení za půjčené peníze.
Půjčka na směnku je vždy nebankovní půjčkou. Často se jedná i o rychlou půjčku pro dlužníky nebo bez doložení příjmů. Půjčka na směnku od lichváře může být jakoukoliv půjčkou pro nebonitního žadatele. Ze všech možných nabídek je to právě ta, která je nejméně výhodná a především také nebezpečná.
Krátkodobá půjčka na cokoliv může být výhodným úvěrem, který klienta nezatíží na delší dobu než rok. I takovou může být půjčka na směnku od lichváře. S tím rozdílem, že u tohoto druhu krátkodobé půjčky je více než doporučeno zvládnout úhradu splátek v termínu. Zatímco s licencovanými poskytovateli se dá domluvit na odložení půjček či snížení splátek, lichváři se z vás budou snažit získat co nejvíce peněz.
RADA: Pokud máte možnost, peníze si půjčujte pouze od ověřených poskytovatelů. Ti musí dodržovat zákonné podmínky.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Často se lidé mylně domnívají, že je půjčka od licencované společnosti automaticky bezpečná. Opak může být pravdou. V minulosti byl odhalen nejeden případ, kdy byla licence poskytovatele falešná. Ověřit licenci lze na oficiálních webových stránkách České národní banky.
Negativní dopady půjček
Finanční závazky, které člověk není schopen splácet, neustále narůstají. Dlužník se může dostat do takzvaného předlužení. Tedy do situace, kdy již není schopen hradit své závazky, které narostly do enormně vysokých částek.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Při půjčování peněz v dřívějších dobách poskytovatelé mohli vydělat na všem. Nezřídka se stávalo, že byly zabaveny nemovitosti, dluhy rostly raketovou rychlostí a poplatky se účtovaly za jakoukoliv službu navíc. Právě Zákon o spotřebitelském úvěru od roku 2016 zajistil, že je například předčasné splacení půjčky zdarma. Tedy alespoň u poskytovatelů, kteří vlastní licenci ČNB.
DOPORUČENÍ: Před podepsáním smlouvy se vždy informujte o všech poplatcích, které vás během splácení mohou potkat.
Závěr
Půjčka na směnku od lichváře je velmi riskantní a také nezákonnou formou půjčení peněz. Obvykle ji s nelicencovaným poskytovatelem sjednávají lidé ve špatné finanční situaci. Půjčení peněz je za těchto podmínek sice drahé a nevýhodné, jinou variantu ale například lidé v exekuci nemají. Protože se jedná o nelicencovaný úvěr, na místě je při jeho sjednání ta největší možná opatrnost.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf
- Ekonomika. Podíl exekucí v jednotlivých krajích. In iDNES.cz.[online]. 13.5.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/exekuce-oddluzneni-exekutorska-komora.A190513_132834_ekonomika_are
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48548/1/P2P%20pujcky%20-%20Kaslova%20Lucie.pdf
- Zdeněk Bubák. Na jakou půjčku Češi sází. In zpráva Nielsen Admosphere [online]. 26.8.2019. Dostupné z: https://finparada.cz/5849-Temer-polovina-Cechu-ma-v-soucasnosti-pujcene-penize.aspx?mobile=full
- Veronika Doskočilová: DŮSLEDKY ZAMÍTNUTÍ PŮJČKY. In: Měšec.cz [online]. 22. 5. 2018. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/co-o-vas-banky-najdou-v-registrech-treba-i-neuspesne-zadosti-o-pujcku
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/9c23ho/5024281