Půjčka k hypotéce do 5 minut【prosinec 2024】
Máte hypotéku, ale potřebovali byste si k ní půjčit pár tisíc nebo desítek tisíc korun? To nemusí být žádný problém. Půjčka k hypotéce je běžnou záležitostí. Stačí mít pravidelný příjem a vědět, kde výhodnou půjčku hledat. Vyzkoušejte srovnávač půjček, ať nenaletíte podvodníkům. Přes něj si sjednáte půjčku do 5 minut vyplněním krátkého dotazníku.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka k hypotéce výhodná
✅ půjčíte si tisíce i desítky tisíc korun
✅ online sjednání do 5 minut
✅ bezúčelová půjčka na cokoliv
✅ peníze v hotovosti i na ruku
4 věci, na které si u půjčky k hypotéce dát pozor
❌ u převodu peněz na účet je vyžadována autorizační platba ve výši 1 Kč
❌ nutné prokázat stálý a dostatečně vysoký příjem
❌ vysoké sankce za pozdní splátky
❌ hrozí riziko předlužení
DOPORUČENÍ: Věděli jste, že si můžete hypotéku navýšit? Obvykle to lze učinit bez problémů jak během fixace, tak i během ní.
Jak půjčku k hypotéce získat
Půjčka na hypotéku rozhodně není šťastné řešení. Existuje velké riziko, že nebudete schopni splatit ani jedno ani druhé. Pokud už hypotéku máte a s penězi vycházíte, nic vám nebrání v tom, abyste si sjednali klasickou půjčku, například přes online srovnávače. Po vyplnění krátkého dotazníku vám vyberou a porovnají půjčky na míru. Vy pak už jen vyplníte stručnou žádost o půjčku.
Úvěrová společnost si zjistí vaši bonitu, také od vás bude chtít potvrzení o výši vašich příjmů a zároveň si ověří vlastníka bankovního účtu. Obvykle tyto úkony provádí pomocí nejmodernějších chytrých nástrojů. Proto se nevyplatí ve formuláři uvádět nepravdu. Stejně tak si zjistí, jestli vaše jméno není uvedeno v registru dlužníků.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnává půjčky podle stěžejních kritérií (úroky, sazba RPSN, poplatky, bonusy)
- funguje nezávisle
- sjednáte si přes něj půjčku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
- porovnává půjčky pouze od společností s licencí od ČNB
- šetří vám čas a případné starosti, které nastávají po podpisu lichvářské smlouvy
DOPORUČENÍ: Před sjednáním půjčky si na úvěrovou společnost přečtěte internetové recenze. Hodnocení od předchozích klientů je dobrým měřítkem toho, zda je společnost solidní, nebo se jedná o finanční žraloky.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na pořízení bytu či domu nebo na rekonstrukci
- na nejnutnější vybavení do domácnosti
- na pračku, ledničku nebo troubu
- na školné či učebnice pro děti
- na jiné neočekávané výlohy
Můžu si vzít hypotéku, když mám půjčku? Lidé si nezřídka pokládají přesně takovou otázku. Samozřejmě že si hypotéku vzít mohou, mají-li dostatečně vysoký příjem. Pokud se ale zavážou k placení hypotéky a půjčky a pak například přijdou o stálý příjem, vystavují se platební neschopnosti. Nebojte se v tomto případě věřitele požádat o odklad splátek. Nebo si dopředu sjednejte pojištění schopnosti splácet půjčku.
VYSVĚTLENÍ: Půjčka a hypotéka jsou dva rozdílné finanční produkty. Rozdíl mezi půjčkou a hypotékou je následovný. Hypotéka je výhodnější z hlediska úroků a sazeb, ale je účelová. Využít ji můžete jen na stavbu, pořízení či rekonstrukci nemovitosti. Zatímco spotřebitelský úvěr je bezúčelový, na druhou stranu bývá opatřen vyššími úroky a sazbami.
Rozdíl půjčky k hypotéce oproti jiným typům půjček
Půjčka k hypotéce existuje v podobě půjčky online, nebankovní půjčky a seženete ji i jako krátkodobou půjčku. Všechny tyto úvěry si zařídíte online vyplněním krátkého formuláře a peníze můžete mít na účtu ještě týž den. Krátkodobou půjčku je nutné splatit maximálně do roka. Záleží, kolik přesně si půjčujete.
Dlužíte jiné úvěrové společnosti, ale potřebujete si zase půjčit? Půjčka pro dlužníky pro vás představuje jednu z možností. Pamatujte, že je to půjčka velmi riziková a opatřena vysokými úroky a poplatky.
Půjčka ihned na účet nebo na ruku je vhodná pro ty, kdo potřebují peníze okamžitě. Jste však svázáni extrémně vysokými úroky a poplatky za tuto “nadstandardní” službu. Rychlost je zkrátka vykoupena vyššími úroky, než jaké mají běžné půjčky.
Chcete investovat nebo založit vlastní firmu? Půjčka od soukromé osoby pro vás může být výhodná. Lidé často půjčují peníze za lepších podmínek, s nižšími úroky, poplatky a třeba s možností předčasného splacení úvěru zdarma. Podobně je na tom půjčka zdarma, určená lidem, kteří si půjčují úplně poprvé. Sjednají si půjčku nejen bez úroků, ale také poplatků. Naopak extrémně nevýhodná je půjčka na směnku bez doložení příjmů.
NÁŠ TIP: Na českém trhu seženete rovněž půjčku po skončení insolvence. Avšak banka vám smí půjčit teprve po uplynutí 5 let, kdy jste zcela bez dluhů.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Velké riziko představují zejména nekalé taktiky některých společností. Likvidační pokuty za nesplácení jsou jen pomyslným vrcholem. Pozor si musíte dát také na označení úrokové sazby. Některé společnosti uvádějí jen pololetní úrokovou sazbu, aby zmátly žadatele o půjčku. Pozorně si proto čtěte úvěrovou smlouvu a zejména to, co je uvedeno malými písmeny.
Negativní dopady půjček
Upíšete-li se k nevýhodné smlouvě, zvýšíte si riziko dluhové spirály. Do ní se dostává člověk, který je v pasti nejen spotřebitelského úvěru, ale také rodinného rozpočtu a osobních financí. Dluhová spirála vede k čím dál většímu zadlužování a mnohdy vyústí v neschopnost splácet.
Proč existují rizikové půjčky
Stále se mezi žadateli o úvěr a dlužníky nacházejí lidé v zoufalých situacích, kteří jsou ochotni si půjčit i za vysoce nevýhodných podmínek. Těchto lidí se obvykle chopí finanční žraloci, kvůli kterým se lidé zadluží ještě více. Od roku 2016 jsou sice nebankovní spotřebitelské úvěry regulovány, ale ne všechny soukromé firmy malí licenci k půjčování peněz. Ty neregulované jsou sice výrazně omezeny, ale ne zcela potlačeny.
NAŠE RADA: Před podpisem smlouvy si na stránkách ČNB zjistěte, jestli má váš vybraný věřitel licenci.
Závěr
Půjčka k hypotéce je dostupná jak v bance, tak u soukromých úvěrových firem. Je však nutné disponovat dostatečně vysokým stálým příjmem, abyste se nedostali do dluhové pasti nebo předlužení. Která půjčka je pro vás nejvhodnější, se dozvíte na stránkách online srovnávačů půjček. Jen vyplníte, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Srovnávač pro vás vybere možné půjčky a výhradně od společností s licencí ČNB.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Grossmann Jakub. Dostupnost institucionálních úvěrů a finanční tíseň domácností In: ČNB [online]. 13.4.2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Dostupnost-institucionalnich-uveru-a-financni-tisen-domacnosti/
- REDAKCE. SPECIÁL JAK NA ÚVĚRY. In: Bankovní poplatky [online]. Dostupné z:https://www.bankovnipoplatky.cz/special-jak-na-uvery/
- Veronika Doskočilová: DŮSLEDKY ZAMÍTNUTÍ PŮJČKY. In: Měšec.cz [online]. 22. 5. 2018. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/co-o-vas-banky-najdou-v-registrech-treba-i-neuspesne-zadosti-o-pujcku
- Grossmann Jakub. Dostupnost institucionálních úvěrů a finanční tíseň domácností In: ČNB [online]. 13.4.2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Dostupnost-institucionalnich-uveru-a-financni-tisen-domacnosti/
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- Parlament České republiky. Zákon č. 257/2016 Sb. (ve znění pozdějších předpisů) Zákon o spotřebitelském úvěru In: Zákony pro lidi. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/nabidka/cs/2016-257/zneni-20190104#Top