Ztráta zaměstnání a dopad na finance【květen 2024】

Ztráta zaměstnání představuje vysoce nepříjemnou událostí, s níž se během života potká spousta lidí. Kratší období bez práce mívá na finanční život mírnější dopady než dlouhodobé. Podívejte se, co dělat, když nečekané přijdete o práci, a jaké máte zákonné povinnosti. Zjistěte, co dělat, když splácíte úvěr a nedostává se vám peněz na splátky.

O práci lze přijít několika způsoby

Ztratit práci můžete několika cestami. Výpověď buď podáte sami, následně běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Nebo se se zaměstnavatelem rozloučíte dohodou ke konkrétnímu datu. Zaměstnavatel vám může dát výpověď z organizačních důvodů, kdy rovněž běží výpovědní lhůta, a navíc obdržíte odstupné. Možný je i „vyhazov“ z důvodu porušení pracovní kázně s různou mírou závažnosti.  

Na vlastní kůži jsme otestovali a ohodnotili všechny rychlé půjčky

Vzali jsme si přes 20 půjček a vznikl tak zcela unikátní průzkum půjček v Česku. Zaměřili jsme se na více než 40 parametrů v 5 kategoriích od Ceny, Rychlosti, Transparentnosti, Férovosti a Dostupnosti.

Co dělat, když jste přišli o práci

Po ztrátě zaměstnání musí z vaší strany přijít několik (zákonem vyžadovaných) kroků:

  • do tří pracovních dní se přihlásit na Úřad práce. Jedině tak si zajistíte, že vám bude navazovat podpora na vaše poslední zaměstnání. Jinak si za dny, o něž se přihlásíte později, budete muset sami uhradit zdravotní pojištění.
  • ověřit si, že vás Úřad práce nahlásil na vaši zdravotní pojišťovnu jako státního pojištěnce. A že o změně informoval Okresní správu sociálního zabezpečení. Pokud se tak nestalo, udělejte tento krok sami.
  • jestliže v době ztráty zaměstnání splácíte půjčku, věřiteli musíte oznámit, že jste přišli o pravidelný příjem ze své práce. Stejně tak mu budete nahlašovat, až si najdete práci novou. Záleží na vaší finanční kondici, zda ponecháte stejnou výši splátek, nebo ji s poskytovatelem půjčky upravíte.

Půjčujte si s rozmyslem

Než o půjčku zažádáte, v klidu si rozmyslete, zda peníze navíc opravdu potřebujete. Pokud už peníze dlužíte nebo jste například v exekuci, nemusí být další půjčka to nejlepší řešení.

Jak dlouho trvá podpora v nezaměstnanosti a jak je vysoká?

Podpora v nezaměstnanosti a doba jejího vyplácení závisí na výši původního příjmu a na věku uchazeče o zaměstnání. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí maximálně po dobu:

  • 5 měsíců – uchazeči do 50 let věku
  • 8 měsíců – uchazeči nad 50 do 55 let
  • 11 měsíců  – uchazeči nad 55 let věku.

Co se výše podpory týká, počítá se z průměrného měsíčního výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí u posledního zaměstnavatele. Výpočet se během měsíců výplaty podpory ale mění:

  • první 2 měsíce se vyplácí 65 % průměrného čistého výdělku uchazeče
  • další 2 měsíce se vyplácí 50 % průměrného čistého výdělku uchazeče
  • po zbytek podpůrčí doby se vyplácí 45 % průměrného čistého výdělku uchazeče. 

Ale pozor, jestliže jste práci ukončili sami výpovědí či dohodou bez prokazatelného vážného důvodu, budete po dostávat jen 45 % průměrného čistého výdělku. V měsících, kdy procházíte rekvalifikačním kurzem, je podpora navýšena na 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku.

Pak je tu strop stanovený pro podpory v nezaměstnanosti, kdy měsíční výše podpory nesmí přesáhnout 0,58násobek průměrné mzdy za první až třetí čtvrtletí předchozího roku.

“Sazby nebankovních půjček až na pár výjimek odpovídají jejich rizikovosti, a navíc zmizely astronomické sankce za nesplácení.“

Daniel Hůle, expert na půjčky z neziskové organizace Člověk v tísni

Splátky úvěru za vás může hradit pojišťovna. Kdy to půjde?

Jestliže jste si k půjčce sjednali pojištění schopnosti splácet, může za vás až 12 splátek uhradit pojišťovna. Jestliže máte pojištěnu ztrátu zaměstnání v rámci své životní pojistky, i tady je možné obdržet pojistné plnění a využít ho například k úhradě splátek.

Ztráta zaměstnání komplikuje vyřízení nové půjčky

Ztráta práce může zatočit s plány, které jste si dělali do budoucna nejen kvůli nižšímu příjmu, ale i kvůli komplikacím spojeným s vyřizováním nové půjčky. Banky nezaměstnaným vůbec půjčku neposkytují, ale bohužel se vyřízení úvěru komplikuje i po nástupu do nové práce. Půjčka ve zkušební době je u většiny bank taktéž vyloučená

Nová hypotéka (i refinancováním) bude v podstatě nemožná. Refixace se prodraží

U hypoték se zkoumá klientova historie a jeho příjmy mnoho měsíců zpětně, takže ztráta zaměstnání může, i při rychlém nalezení nové práce, odsunout novou půjčku na bydlení třeba i o jeden rok

Co když už hypotéku splácíte, a zrovna končí fixace? Za běžných okolností byste vyřešili refixaci u původní banky, nebo refinancováním k bance nové. Jakmile jste bez práce, zůstává možnost refixace. Banka vám může „napálit“ mnohem vyšší úrok, než je tržní. Ví totiž, že jinde vás s hypotékou nevezmou. 

Jestliže plánujete dát v práci výpověď, počkejte s ní až po vyřízení půjčky, hypotéky, nebo po její refixaci na nové období.

Jak to bude s nebankovními půjčkami po ztrátě zaměstnání?

Některé nebankovní společnosti mohou pomoci s půjčkou v období nezaměstnanosti nebo výpovědní či zkušební doby. Jejich obchodní nastavení jim to dovoluje. Počítejte s nižší částkou a kratší dobou splatnosti. Proč? Půjčku získáte jen na dobu, po níž mají jistotu, že vám přijde podpora v nezaměstnanosti, či už výplata od nového zaměstnavatele.

Nebaví vás vyplňovat žádosti o půjčky po jedné?

Vyplňte pouze jeden formulář a my za vás prověříme všechny úvěrové společnosti na trhu. Zjistíme, kdo vám půjčku opravdu poskytne, a vy si můžete jen vybrat.