Půjčka pro živnostníky do 5 minut【listopad 2024】
Půjčka pro živnostníky je známá pod názvem půjčka na IČO. Někteří lidé ji také nazývají živnostenská půjčka a podnikatelská půjčka. Je možné si ji sjednat bez ručení, zástava a online. Jestli na půjčku spěcháte, vyplňte krátký formulář na stránkách našeho online srovnávače. Během pár minut dostanete přehled nejvýhodnějších podnikatelských úvěrů. Nejdříve vám však poradíme, jak si vybrat správně a bezpečně.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro živnostníky výhodná
✅ půjčíte si od banky i nebankovních společností
✅ snadné vyřízení
✅ různé doby splatnosti
✅ u nižších půjček není třeba dokládat příjem
4 věci, na které si u půjčky pro živnostníky dát pozor
❌ je nutné mít živnostenské oprávnění
❌ některé nebankovní půjčky jsou spojeny s vyššími úroky i sazbami
❌ musíte doložit daňové prohlášení za uplynulý rok
❌ při více úvěrech hrozí riziko platební neschopnosti
NAŠE RADA: Když si nejste jistí, jestli budete schopni v budoucnu půjčku splácet, připlaťte si za pojištění schopnosti splácet. Čím vyšší je úvěr, tím vyšší bude měsíční platba pojistného.
Jak půjčku pro živnostníky získat
Nejdříve si připravte živnostenský list, občanský průkaz a kopii daňového přiznání minimálně za 1 poslední rok. V případě, že všechny dokumenty máte po ruce, můžete začít hledat tu nejvýhodnější půjčku. Nejvýhodnější nebankovní půjčka pro živnostníky se posuzuje dle několika kritérií. Ta berou v úvahu i online srovnávače půjček. Porovnávají půjčky za vás a po vyplnění online formuláře vám najdou takovou, která splní vaše požadavky.
Až žádost o půjčku odešlete, úvěrová společnost vás prověří. Ověří si, jestli vaše jméno nefiguruje v některém z negativních registrů dlužníků. Zkontroluje vaši úvěruschopnost, například pomocí sofistikovaného nástroje Telco Score. Provede například i automatickou kontrolu bankovního účtu přes Nordigen.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- zjednoduší vám nabídku jednotlivých půjček
- nabízí půjčky od společností licencovaných Českou národní bankou
- nabízí pomoc s výběrem nejvýhodnější půjčky
- chrání vaše osobní data
- sjednání půjčky vám nezabere déle než 5 minut
VYSVĚTLENÍ: Srovnávače půjček jsou seriózní a nezávislé, proto se nemusíte bát, že by vám poradily špatně.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na automobil, když ho využíváte na přepravu do práce
- na vzdělání nebo rekvalifikaci
- na výlohy za lékařské ošetření
- na rekonstrukci
- na školní pomůcky pro děti
Půjčky na živnostenský list, při nichž musíte dát do zástavy své vozidlo nebo nemovitost, jsou extrémně riskantní. Hrozí, že o tuto věc přijdete. Na druhou stranu je se zástavou možná půjčka 90 000 Kč, až několik set tisíc korun.
VAROVÁNÍ: Nikdy si neberte půjčku na něco, co převyšuje váš běžný životní standard. Rizikové jsou půjčky na dovolenou, na dárky nebo například na zbytnou elektroniku.
Rozdíl půjčky pro živnostníky oproti jiným typům půjček
Půjčka živnostníkům může být rovněž půjčkou online a nebankovní půjčkou. Půjčky si sjednáte pohodlně z domova, ze svého mobilního telefonu, počítače nebo tabletu. Její vyřízení vám nezabere déle než pár minut a peníze máte na účtu ještě v ten samý den.
Neobvyklá není ani půjčka na ruku, kterou rádi využívají i podnikatelé. Oproti půjčce na účet je charakteristická vyššími úroky, sazbami i poplatky. Zároveň vám tímto způsobem může být obvykle poskytnuto jen pár tisíc korun.
Když hledáte investora, doporučujeme sjednat si půjčku od soukromé osoby. Mezi nimi najdete mnoho ochotných investorů, kteří hledají příležitost podpořit nové a inovativní projekty. Často vám půjčí i na nižší úrok a za minimální poplatky.
Půjčujete si úplně poprvé? Zkuste si požádat o bezúročnou půjčku zdarma. Neposkytují ji jenom banky, ale i soukromé finanční instituce, které vám půjčí bez úroků, nezřídka i bez poplatků. Ale je nutné půjčku splatit včas, v předem dohodnutém termínu.
Sháníte nové auto? Půjčka na auto nemusí představovat jen klasickou půjčku. Půjčit si můžete i zástavou starého automobilu, kdy vám úvěrová společnost vyplatí předem dohodnutou sumu peněz. Až půjčku vrátíte, vůz dostanete nazpátek. Je to zároveň i půjčka pro rizikové klienty, kteří nechtějí být ověřováni přes negativní registry dlužníků
VYSVĚTLENÍ: Zatímco spotřebitelský úvěr spadá pod zákon o spotřebitelském úvěru, půjčky živnostníkům se řídí Obchodním zákoníkem.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Někteří lidé mají tendenci při vyplňování žádosti o půjčku neuvádět přesné informace, někdy jsou dokonce více než zavádějící. To vám při schvalování žádosti může jedině uškodit. Sami sebe vystavujete riziku, že nebudete schopni půjčku splatit a kvůli sankcím ji přeplatíte. Navíc úvěrovky mají v dnešní době nespočet nástrojů, jak si informace ověřit. Velmi riziková je například půjčka pro živnostníky bez registru.
Negativní dopady půjček
Soukromým osobám stejně jako podnikatelům hrozí předlužení. To nastává tehdy, má-li dlužník vyšší závazky, než je hodnota jeho majetku. Jakmile se do předlužení dostane, následuje úpadek. Osoba může vyhlásit bankrot až poté, kdy jí to soud dovolí.
Proč existují rizikové půjčky
Rizikové jsou zejména nebankovní půjčky poskytované lichvářskými společnostmi. Jde o úvěry s vysokými úroky, sazbami i poplatky. Nepoctivé společnosti se snaží získat klienta nekalými taktikami, například slovním nátlakem. Bohužel se najdou lidé, kteří lichvářské taktiky neprohlédnou a upíšou se k nevýhodné půjčce.
NÁŠ TIP: Chcete mít jistotu, že se vyhnete podvodné společnosti? Ověřte si na stránkách České národní banky, zda má licenci k půjčování peněz.
Závěr
O půjčku si požádáte do 5 minut přes online formulář. Společnost vám půjčí menší i vyšší částku podle výše vašich příjmů, ale i nákladů, a dle vaší bonity. Je však nutné dát si pozor na nesolidní společnosti a půjčky poskytované za nesmyslně vysoký úrok a poplatky. Online srovnávač vám s výběrem vhodné půjčky pomůže.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- JUSTICE.CZ: INSOLVENCE A OSOBNÍ BANKROT. In: JUSTICE.CZ [online]. Dostupné z: https://justice.cz/jsem-v-exekuci
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/9c23ho/5024281
- REDAKCE. SPECIÁL JAK NA ÚVĚRY. In: Bankovní poplatky [online]. Dostupné z:https://www.bankovnipoplatky.cz/special-jak-na-uvery/
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Ing. Patrik Forman. Chudoba a zaměstnanost v České republice. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/qxum4/Forman_Patrik_bakalarka.pdf
- SYROVÝ, Petr; TYL, Tomáš.Osobní finance: řízení financí pro každého. 1.vyd. Praha: GRADA Publishing, a.s., 2011. 208 s. ISBN 978-80-247-3813-0.