Konsolidace půjčky do 5 minut【říjen 2024】
Máte více půjček a jejich splátky vám přerůstají přes hlavu? V tom případě je konsolidace půjčky nejlepším možným řešením. Všechny své půjčky můžete ještě dnes sloučit do jedné výhodnější a platit menší poplatky i úroky. Od koho si nechat konsolidaci provést? Poradí vám například online srovnávač.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je konsolidace půjčky výhodná
✅ ušetříte na úrocích i poplatcích
✅ budete měsíčně hradit jen jednu splátku
✅ žádné složité administrativní vyřizování
✅ můžete získat lepší podmínky u nové půjčky
4 věci, na které si u konsolidace půjčky dát pozor
❌ vysoké sankce za předčasné splacení slučovaných úvěrů
❌ prodlouží se vám konečná doba splácení
❌ existuje riziko, že oslovená společnost konsolidaci zamítne
❌ ne vždy je konsolidace opravdu výhodná
VYSVĚTLENÍ: Některé úvěry není možné konsolidovat, jde například o krátkodobé půjčky a hypotéky.
Jak konsolidaci půjčky získat
Konsolidace půjček znamená sloučení více úvěrů do jednoho většího. Banka i nebankovní instituce si vezme veškeré papírování na starosti a převede vaše půjčky k sobě. Veškerou administrativu vyřídíte z pohodlí domova. Jen vyplníte příslušný formulář a doložíte potřebné doklady.
Úvěrová společnost po odeslání žádosti zkontroluje, jaká je vaše úvěrová historie a jak vysoké máte pravidelné příjmy. Dále si ověří vámi předložené doklady, tedy například smlouvu o vaší stávající půjčce či půjčkách a kolik vám zbývá splatit. Jednotlivé úvěrovky vám pomůže porovnat online srovnávač, který navíc nabízí finanční produkty pouze od licencovaných společností.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- funguje 24 hodin, 7 dní v týdnu
- disponuje operátory, kteří jsou vám v případě potřeby k dispozici
- chrání vaše osobní data
- nabízí jednoduché vyřízení úvěru / konsolidace pomocí 1 formuláře
- porovnává nezávisle a zdarma
VYSVĚTLENÍ: Sloučení půjčky (půjček) se pochopitelně neobejde bez formalit. Aby vám mohly být všechny půjčky sloučeny do jedné, musí vám být nad 18 let a zároveň musíte mít české občanství nebo trvalý pobyt v České republice.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na rekvalifikaci
- na vzdělání
- na vybudování firmy
- na léky a lékařské ošetření
- na nejnutnější výdaje spojené s domácností
Pokud jste si vzali více půjček a chcete nyní docílit splacení půjčky , potažmo všech půjček tím, že je budete konsolidovat, myslete na to, že ne vždy je toto řešení výhodné. Zjistěte si všechny podmínky, které jsou s konsolidací spojeny. V opačném případě si můžete finančně velmi uškodit.
VAROVÁNÍ: Nepřistupujte na konsolidaci se zástavou. Když budete ručit svým domem, bytem nebo například vozem, hrozí, že o majetek přijdete.
Rozdíl konsolidace půjčky oproti jiným typům půjček
Žádáte-li o půjčku a banka vám žádost zamítne, šanci máte u nebankovních společností. Ne všechny nebankovní instituce jsou ale solidní, proto si pohlídejte, aby měl právě váš věřitel licenci k půjčování peněz od České národní banky. Půjčky porovnávejte podle výše úroků, poplatků, RPSN sazby i případných bonusů.
Oblíbená je například rychlá půjčka online, kdy si úvěr sjednáte přes internet a peníze můžete mít ještě dnes u sebe. Půjčit si lze již od 500 Kč, obvykle i desítky nebo stovky tisíc korun se splatností několik měsíců, ale klidně i let.
Půjčka do výplaty v hodnotě stovek korun nebo nižších tisíců je žádaná zejména mezi lidmi, kteří nevystačí s výplatou. Nejčastěji si peníze půjčují na zaplacení nejdůležitějších výdajů spojených s domácností. Tato půjčka ovšem bývá opatřena velmi vysokými úroky i poplatky.
Nebankovní půjčka na ruku je vhodná pro ty, kteří nemají vlastní účet nebo ho mají např. z důvodu exekuce obstavený. O peníze si požádáte online a vyzvednete si je například v trafice, proto se jí také říká půjčka do trafiky. Též si lze peníze vyzvednout v sázkové kanceláři nebo na benzince. Případně vám je kurýr doveze až k vám domů.
VAROVÁNÍ: Hotovostní půjčky na směnku jsou zákonem zakázané už od roku 2013, přesto se stále najdou soukromé společnosti, které tento typ půjček nabízejí.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Konsolidace půjček se vyplatí především lidem, kteří mají menší půjčky s vysokými úrokovými sazbami. Jindy se však vyplatit nemusí. Někdy se stává, že sice měsíčně budete platit méně, ale celkově zaplatíte mnohem vyšší částku, než byste původně, tedy před konsolidací, zaplatili. Vyplatí se pečlivě porovnávat nabídky, například přes online srovnávače.
Negativní dopady půjček
Nezřídka se stává, že si lidé půjčují na konsolidaci. Jenže půjčka na konsolidaci (konsolidační půjčka ) je extrémně nebezpečná. Čím víc si budete půjčovat, tím pravděpodobněji se dostanete do vleklých finančních potíží. Navíc mnohdy platíte i poplatky za prodloužení půjčky, jindy se vám zase prodraží její předčasné splacení. Pak se snadno ocitnete v exekuci nebo budete nuceni vyhlásit osobní bankrot.
Proč existují rizikové půjčky
Rizikové půjčky existují proto, že existují lidé, kteří si půjčují rizikově. Co to znamená? Někdy si lidé půjčují například na zaplacení jiné půjčky. Jindy si sjednávají úvěr, i když nemají pravidelný příjem, ze kterého by mohli půjčku splácet. Často si i půjčují na zbytnosti, které pro ně nejsou životně důležité. Lidem bez stálého příjmu nebo dokonce lidem zadluženým ovšem půjčují jen soukromé společnosti bez licence k půjčování peněz.
NAŠE RADA: Ověřte si přes oficiální internetové stránky České národní banky, že má váš poskytovatel licenci k půjčování peněz. Případně se podívejte na Index odpovědného úvěrování, který pravidelně vydává organizace Člověk v tísni a hodnotí neúčelové spotřebitelské úvěry.
Závěr
Konsolidace půjčky čili sloučení půjček do jedné lze provádět jak u nižších, tak u vyšších půjček, ale též u kombinací vyšších a nižších částek. Je však nutné pozorně vybírat věřitele, u kterého si necháte půjčky sloučit do jedné. Rozhodování vám usnadní online srovnávač. Hlídejte si výši úroků i poplatků, aby se vám konsolidace zbytečně neprodražila.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- REDAKCE. Spotřebitelský úvěr. In: ČNB [Online] 2024. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/spotrebitelsky-uver/index.html
- Magdalena LAMBERTOVÁ. Výkon rozhodnutí ( exekuce) na nepeněžité plnění. In: Univerzita Karlova [online]. 28. 6. 2022. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/173171/120414082.pdf
- Dominik Sedláček. Analýza a srovnání spotřebitelských úvěrů v České republice. Vysoká škola báňská [online]. 2023. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/149657/SED0227_EKF_B0412A050005_2023.pdf
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/bankovnictvi-a-dohled/financni-stabilita-a-dohled/vyvoj-financniho-trhu/2022/zprava-o-vyvoji-financniho-trhu-v-roce-2-51712
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- KLEPÁČKOVÁ, Kristýna. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky [online]. Brno, 2015. Dostupné z: https://theses.cz/id/19niw8/.
- Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta. Vedoucí práce Ing. Dalibor Pánek, Ph.D.