Levná půjčka do 5 minut【listopad 2024】
Rádi byste si vyřídili skutečně levnou půjčku a netrváte na levné bankovní půjčce, neboť víte, že licencované nebankovky se s cenou dokáží dostat ještě níž? Prohlédněte si naše nebankovních půjček srovnání a obratem zjisstíte, který úvěr můžete získat třeba i zdarma. Provedeme vás světem levných půjček online. Zdaleka do něj nepatří jen hypotéky a další dlouhodobé úvěry od bank.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je levná půjčka výhodná
✅ výhodná cena půjčky
✅ možnost získat první půjčku zdarma
✅ minimální nebo vůbec žádný přeplatek z půjčky
✅ rychlé vyřízení půjčky online
4 věci, na které si u levné půjčky dát pozor
❌ riziko podvodné nabídky lákající na levnou půjčku
❌ riziko ztráty schopnosti splácet
❌ i levná půjčka vás může předlužit
❌ sankce z prodlení mohou patřit naopak k vysokým
NAŠE RADA: Že je k mání půjčka levně, neznamená, že jde o poctivou nabídku. Rychlá levná půjčka může pocházet od licencovaného poskytovatele, stejně tak ji může v online prostředí nabídnout i lichvář. Než kývnete na jakoukoliv nabídku, nejprve si ověřte, zda má poskytovatel odpovídající licenci.
Jak levnou půjčku získat
Levné půjčky na účet se dají nejsnáze vyřídit v online srovnávači půjček. Setkáte se v něm jen s licencovanými bankami a nebankovními společnostmi. Na jednom místě si pohodlně porovnáte ceny nabízených úvěrů. Pamatujte, že celkovou cenu půjčky neurčuje jen úrok, ale celkový cenový ukazatel: RPSN.
Ve srovnávači můžete rovnou oslovit toho poskytovatele, jehož nabídka u vás zvítězila. Nebo se nezatěžovat výběrem, ale rovnou vyplnit online formulář o požadovaném úvěru. Do 5 minut uvidíte, u kterých společností by vám půjčku pravděpodobně schválili. Detailním procesem vyřízení půjčky vás provede zvolený poskytovatel a jeho úvěrový specialista.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- bezpečné prostředí
- ochrana osobních údajů (GDPR)
- pestrá nabídka levných půjček
- srovnání nabídek na jednom místě bez nutnosti skákat mezi stránkami poskytovatelů
- jednoduchost a rychlost vyřízení
NÁŠ TIP: Nejlevnější půjčkou je ta, za kterou nemusíte zaplatit vůbec nic. Jestliže hledáte levnou půjčku,a stačí vám peníze je na zhruba 30 dní, upřednostněte první půjčku zdarma. U ní budete vracet jen to, co jste si před měsícem vypůjčili.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na vše nezbytné do domácnosti nebo osobního života
- na rekonstrukci bydlení
- na vybavení domácnosti
- na opravu spotřebičů
- na úhradu složenek
Je však dobré vědět, i na co se půjčka nevyplatí. Vždy si dávejte pozor na situace, kdy vás k půjčce láká “výhodný nákup” ve slevě, ale nejde o věc nezbytně nutnou. Prodejci elektroniky, módy a další se snaží nalákat své zákazníky, a prostřednictvím emotivních kampaní je přesvědčit, že potřebují i to, bez čeho se dá žít.
DOPORUČENÍ: Na půjčku se dobře vyspěte. Jakmile si pomyslíte, že to bez půjčky nepůjde, dopřejte si ještě pár hodin, nejlépe jeden den na rozmyšlenou. Ne nadarmo se říká “ráno moudřejší večera”. Často přijdete na to, že se jednalo jen o krátkodobý záchvěv, kvůli kterému byste se zadlužili zbytečně.
Rozdíl levné půjčky oproti jiným typům půjček
Levnou půjčkou může být téměř každý spotřebitelský úvěr. Snad až na jedinou výjimku: půjčku v hotovosti. Manipulace s hotovostí je nákladná, a to se musí projevit i v ceně této půjčky. Všechny ostatní úvěry lze pravidelně nebo alespoň v marketingových akcích získat za příjemně nízkou cenu, a to včetně půjčky na OP bez doložení příjmu.
Existují dokonce i levné půjčky bez registru. Poskytují je jen nebankovní společnosti a jen na velmi krátkou dobu: maximálně na 30 dní. Jde o skupinu tzv. prvních půjček zdarma. Od krátkodobého trvání úvěru se odvíjí i nízké půjčované částky. Na 30denní splatnost se dá získat maximálně několik desítek tisíc korun.
Pod pojmem “levná půjčka” si nejčastěji představíme levné bankovní půjčky. A není se co divit, protože dlouhodobě se právě bankovní půjčky drží cenově nejníž. Proč je tomu tak? Banky se nerady vystavují zvýšenému úvěrovému riziku, proto půjčují jen velmi bonitním klientům, a tudíž si mohou dovolit účtovat nižší úrok.
Nebankovní společnosti ovšem zastávají jinou obchodní politiku. Orientují se spíš na klienty, jejichž bonita z nějakého důvodu klesla. Identifikují onen důvod, a pokud se “vejde” do jimi tolerovaného okruhu rizik, vypůjčí i klientovi, který by u banky neuspěl. Za to si často účtují vyšší poplatky a úroky, až na výše zmíněnou výjimku: první bezúročnou půjčku zdarma.
VYSVĚTLENÍ: Půjčka zdarma se vyplatí jak klientu půjčky, tak i jejímu poskytovateli. Jde totiž o marketingový tah, kdy poskytovatel ukáže novému klientovi, že dodrží podmínky půjčky i tehdy, když jsou pro něj nevýhodné. Tím si u klienta buduje to nejdůležitější: důvěru.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Největším rizikem každé půjčky je předlužení, nebo-li ztráta schopnosti úvěr splatit. Setkat se můžete i s dalšími riziky, i když už ne tolik přímými. Uveďme typický scénář v zaměstnání, kdy zaměstnavatel (nebo nadřízení) vědí o velké půjčce svého zaměstnance. Nezřídka situace využijí, protože vědí, že se zaměstnance bude o své “místo” bát. I proto jsou mezi půjčkami stále populárnější půjčky bez dokládání příjmů.
Negativní dopady půjček
Na výše uvedené předlužení se nabalí další negativní dopady jako sankce z prodlení a následné vymáhání, které se může přetransformovat až do exekuce. To je ale extrémní případ. Půjčky mají negativní dopady i v době, kdy jejich klienti hravě zvládají splácení. jak je to možné? Lidé mají k dispozici jen nižší rozpočet na své pravidelné výdaje, a to může vést k nekomfortu.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Svět úvěrů a neznalost spotřebitelů v oblasti financí vytvářejí obrovský prostor pro podvod a pro nekalé praktiky. To je důvod k regulaci půjček, jak těch bankovních (bankovní licence), tak nebankovních (licence k poskytování spotřebitelských úvěrů)..
VAROVÁNÍ: Nikdy se nezaplétejte s lichváři. Ani když jste si jistí, že jejich půjčku v pořádku splatíte. Tihle lidé umějí změnit pravidla půjčky i během jejího trvání. To se u banky či licencované nebankovky nemůže přihodit nikdy.
Závěr
Levná půjčka, to zdaleka není jen půjčka od banky. I nebankovní společnosti nabízejí levné úvěry, některé dokonce zcela zdarma. Projděte si online srovnání půjček a během chvilky zjistíte, kde vám půjčí nejlevněji.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Dominik Sedláček. Analýza a srovnání spotřebitelských úvěrů v České republice. Vysoká škola báňská [online]. 2023. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/149657/SED0227_EKF_B0412A050005_2023.pdf
- Veronika Doskočilová: DŮSLEDKY ZAMÍTNUTÍ PŮJČKY. In: Měšec.cz [online]. 22. 5. 2018. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/co-o-vas-banky-najdou-v-registrech-treba-i-neuspesne-zadosti-o-pujcku
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/bankovnictvi-a-dohled/financni-stabilita-a-dohled/vyvoj-financniho-trhu/2022/zprava-o-vyvoji-financniho-trhu-v-roce-2-51712
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- REDAKCE. Otevřená data podle nařízení vlády č. 425/2016 Sb. In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/seznamy/Otevrena-data/
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-cesi-se-nori-do-dluhu-penize-na-chod-rodiny-obcas-nema-uz-ctvrtina-z-nich-235318