Malé nebankovní půjčky do 5 minut【listopad 2024】
Potřebujete peníze rychle, výhodně a bezpečně? V současném uspěchaném světě je rychlost sjednání půjčky stále důležitější a v některých situacích tak velmi oceníte malé nebankovní půjčky, díky nimž můžete mít potřebné finanční prostředky do 5 minut. Stačí vyplnit žádost a doložit doklady online a peníze máte na účtu obratem. Využít k tomu můžete i náš srovnávač, který udělá veškerou práci za vás.
Proč jsou malé nebankovní půjčky populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou malé nebankovní půjčky výhodné
✅ jednoduché a rychlé sjednání půjčky online
✅ nižní nároky na příjem a bonitu
✅ pružnější podmínky
✅ peníze na účtu do pár minut
4 věci, na které si u malých nebankovních půjček dát pozor
❌vysoké úrokové sazby
❌poplatky navíc (za sjednání, vedení atd.)
❌vysoké riziko nesplácení
❌krátká doba splatnosti
VYSVĚTLENÍ: Vysoké RPSN u malých nebankovních půjček často odrazuje žadatele. Parametr však uvádí pouze náklady za celý jeden rok. Pokud tedy úvěr splatíte v řádu několika dní či týdnů, nebude reálný přeplatek tak vysoká.
Jak malé nebankovní půjčky získat
Nevíte-li, jak zjistit, jestli dostanu půjčku, můžete využít náš srovnávač, půjček, který vám najde dostupný úvěr během pár minut. Jediné, co musíte udělat, je vyplnit formulář se svými požadavky a my pro vás okamžitě vyhledáme nabídky jen od ověřených poskytovatelů. Díky propracovanému systému můžeme snadno srovnat podmínky různých úvěrů od úroků až po poplatky.
Po výběru vhodného úvěru vás přesměrujeme na web úvěrové společnosti, kde ověří vaši totožnost a příjem. Využívají k tomu bankovní identitu, se kterou celý proces trvá pouze pár minut. Některé společnosti mohou využívat jiné online nástroje, jako například Nordigen. Poté už jen online podepíšete úvěrovou smlouvu a peníze máte na účtu.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- přehled o aktuálních nabídkách na trhu
- ušetříte čas, nemusíte obcházet jednotlivé společnosti
- zjistíte reálnou cenu nabízené půjčky
- pouze ověření a důvěryhodní poskytovatelé
- půjčka na míru vašim možnostem a požadavkům
VAROVÁNÍ: Buďte opatrní s prodlužováním splatnosti nebankovních půjček. Tato služba bývá obvykle předražená a může úvěr navýšit i o tisíce korun.
Kdy se malé nebankovní půjčky obecně vyplatí
- na nákup elektroniky (mobil, notebook atd.)
- na krátkodobý výpadek příjmů
- na nečekané výdaje
- na opravu vozidla či nezbytných domácích spotřebičů
- na školení či vzdělávací kurzy
Rizikem malých nebankovních půjček je vysoká úroková sazba, obzvlášť při případném prodlužování splatnosti. Pokud půjčku neuhradíte včas, musíte počítat s tím, že vám poskytovatel nenabídne výhodné podmínky jako na začátku. Ve výsledku vás tedy malá půjčka vyjde výrazně dráže.
DOPORUČENÍ: Důkladně porovnávejte nabídky od různých nebankovních společností. Zaměřte se nejen na výši úroku, ale i na veškeré související poplatky. Dejte si pozor, abyste nepřehlédli důležité náležitosti ve smlouvě.
Rozdíl malých nebankovních půjček oproti jiným typům půjček
Malé nebankovní půjčky se od ostatních typů liší především svou dostupností a rychlostí vyřízení. Na rozdíl od bankovních půjček nevyžadují složité schvalovací procesy a dokládání příjmů. Mezi nebankovními půjčkami můžete narazit jak na půjčky na účet, tak i s výplatou na ruku.
Pokud potřebujete peníze rychle a bez zbytečných průtahů, dobrou volbou může být půjčka na ruku. Tu si sjednáte jednoduše online a následně si vyberete způsob předání hotovosti, ať už přes kurýra nebo na výdejním místě.
Jestliže upřednostňujete výplatu půjčky přímo na bankovní účet, zvažte online půjčky. Například oblíbená je půjčka bez 1 Kč, kterou vyřídíte kompletně přes internet bez jakýchkoliv poplatků předem. Vybírat můžete i další typy úvěrů online, včetně půjčky všem bez registru, kterou si sjednáte i s negativním zápisem v registru dlužníků.
Jestliže na tom nejste nejlépe z hlediska bonity, je pro vás možnou alternativou půjčka pro dlužníky. U ní poskytovatelé počítají s tím, že máte zápis v registru nebo jste již předlužení. Sjednat si ji můžete jednoduše online, přičemž musíte počítat s vyššími úrokovými sazbami a RPSN.
NAŠE RADA: Před žádostí o nebankovní půjčku pečlivě zvažte své finanční možnosti a schopnost splácet. Sestavte si rozpočet a ujistěte se, že budete moci včas splácet splátky i s případnými poplatky.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Opatrnost je na místě především při pročítání smluvních podmínek. Srovnejte si nabídky vždy hned od několika poskytovatelů. Všichni by měli disponovat licencí od České národní banky. Taktéž se zaměřte na výši úrokové sazby, poplatky, sankce a možnost předčasného splacení.
Negativní dopady půjček
Při nesplácení půjček hrozí negativní dopady, které mohou narušit vaše finanční zdraví a kvalitu života. Jedním z nejzávažnějších rizik je předlužení vedoucí až k exekučnímu řízení. V takovém případě vám ze zákona hrozí zabavení majetku a srážky ze mzdy a dalších příjmů. Je důležité konzultovat situaci s odborníkem. Kromě toho nezapomeňte komunikovat ani s poskytovatelem úvěru.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Před několika lety byl trh nebankovních půjček v ČR přeplněn tisíci společností, z nichž mnohé provozovaly lichvářské praktiky. Situace se stala neúnosnou už jenom proto, že rostly počty dlužníků s exekucí. To se změnilo po přijetí novely, která nařídila přísnou regulaci nebankovních půjček. Všichni poskytovatelé musí od té doby disponovat licencí od ČNB.
NÁŠ TIP: Nespokojte se s první nabídkou, na kterou narazíte. Zároveň myslete na to, že se často vyplatí akceptovat o něco vyšší úrok, s příslibem nulových poplatků.
Závěr
Malé nebankovní půjčky mohou být rychlým a účinným řešením při finanční tísni. Jejich největší výhodou je nepochybně rychlost vyřízení a minimální administrativa. Peníze můžete mít na účtu skutečně během několika minut. Každopádně je třeba počítat s vyššími úrokovými sazbami a omezenou výší vypůjčené částky.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- REDAKCE. SPECIÁL JAK NA ÚVĚRY. In: Bankovní poplatky [online]. Dostupné z:https://www.bankovnipoplatky.cz/special-jak-na-uvery/
- Bc. Jana Kohoutková. Analýza a srovnání spotřebních úvěrů v České republice. In: Vysoká škola báňská [online]. 2022. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/146633/KOH0082_EKF_B0412A050005_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/bankovnictvi-a-dohled/financni-stabilita-a-dohled/vyvoj-financniho-trhu/2022/zprava-o-vyvoji-financniho-trhu-v-roce-2-51712
- Veronika Doskočilová: DŮSLEDKY ZAMÍTNUTÍ PŮJČKY. In: Měšec.cz [online]. 22. 5. 2018. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/co-o-vas-banky-najdou-v-registrech-treba-i-neuspesne-zadosti-o-pujcku
- Dominik Sedláček. Analýza a srovnání spotřebitelských úvěrů v České republice. Vysoká škola báňská [online]. 2023. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/149657/SED0227_EKF_B0412A050005_2023.pdf
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48548/1/P2P%20pujcky%20-%20Kaslova%20Lucie.pdf