Jak zjistit, jestli dostanu půjčku do 5 minut【prosinec 2024】
Jak zjistíte, jestli dostanete půjčku? Jednoduše online, po internetu, odkudkoliv chcete. Vyplníte krátký, přehledný formulář a do pár minut se dozvíte, jestli na půjčku dosáhnete, případně jaké úvěry pro vás připadají v úvahu. Až 15 % společností vám půjčí i o víkendu. Jak si půjčit výhodně a na co si dávat pozor? To se dozvíte na následujících řádcích.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka výhodná
✅ zařídíte si ji přes internet 24 hodin denně 7 dní v týdnu
✅ půjčíte si pár tisíc, ale i několik desítek či stovek tisíc korun
✅ neúčelová půjčka peněz na cokoliv
✅ je možné získat první půjčku zdarma
4 věci, na které si u půjčky dát pozor
❌ poskytují ji i lichvářské společnosti za vysoké úroky a poplatky
❌ věřitelé si ověřují vaši bonitu
❌ při zasílání peněz na účet je nutná ověřovací platba ve výši 1 Kč
❌ některé půjčky mají i skryté poplatky, na které je nutné dát si pozor
DOPORUČENÍ: Na stránkách České národní banky si ověřte, jestli má úvěrová společnost licenci k půjčování peněz.
Jak půjčku získat
Nejdříve je zapotřebí zjistit, jestli na půjčku dosáhnete. Otevřete si internetový prohlížeč a do vyhledávače zadejte online porovnání půjček. Vyplňte krátký formulář. Na jeho základě vám srovnávač vybere půjčky na míru. Až o půjčku následně požádáte, vyčkejte okamžik, jestli vám bude schválena.
Úvěrové společnosti musíte zaslat své osobní údaje, ofocený doklad totožnosti a potvrzení o výši příjmů. Poté si zkontroluje, jestli jste dostatečně bonitní pomocí moderních nástrojů, například Telco Score. Zároveň si ověří váš bankovní účet prostřednictvím Nordigenu nebo jemu podobných nástrojů. Nakonec zkontroluje, že vaše jméno není v žádném z negativních registrů dlužníků.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- srovnává půjčky jen od úvěrových firem s licencí ČNB
- informace o půjčkách pravidelně aktualizuje
- když potřebujete radu, operátoři na lince vám poradí
- fungují 7 dní v týdnu včetně víkendů a svátků
- funguje zdarma
VYSVĚTLENÍ: Nezávislé srovnávače poskytují transparentní informace. To znamená, že máte k dispozici všechny důležité informace, které jsou nutné k výběru nejvýhodnější půjčky. Patří mezi ně úroky, poplatky, sazby, sankce, podmínky půjčky a všechny náklady s ní spojené.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- renovace starého bydlení
- rozvoj dovedností, schopností
- lékařské ošetření
- nákup základních potravin
- nákup oblečení nebo školních pomůcek pro děti
Rychlá půjčka komukoliv je pro některé klienty velmi riskantní. Rychlé půjčky je nutné rychle splatit. Zpozdíte-li se, výrazně se vám prodraží o předem stanovené sankce. Taktéž hrozí, že ji člověk nesplatí vůbec, vezme-li si půjčku, která je mimo jeho finanční možnosti (např. když má malý příjem).
NAŠE RADA: Na rekonstrukci či modernizaci bytu, domu nebo třeba chalupy se vyplatí vzít si hypotéku, kterou si sjednáte za výhodnější úroky a sazby než klasickou bezúčelovou půjčku.
Rozdíl půjčky oproti jiným typům půjček
Půjčka je dostupná u banky i nebankovních společností, nejčastěji má krátkodobý až střednědobý charakter. Její splatnost se tak pohybuje od 1 do několika měsíců. Například půjčka 600 000 Kč však může mít splatnost několik let. Úvěr si sjednáte online do 5 minut díky jednoduchému formuláři.
Na českém trhu seženete půjčky s výhodnými úroky i za výhodnou sazbu. Je však nutné prokázat dostatečně vysoký příjem a nedlužit jiným institucím. Naopak půjčka pro dlužníky je vždy opatřena vysokými úroky i vysokou sazbou, protože si ji sjednávají zejména lidé se špatnou platební morálkou.
Rychlá půjčka je vám poskytnuta do pár hodin na účet nebo v hotovosti. Rychlost je vykoupena vysokými úroky, sazbou RPSN a dalšími poplatky. Půjčku je rovněž nutné rychle splatit.
Lidé s pravidelným příjmem, kterým čas od času chybí pár tisíc korun, než jim přijde další výplata, také občas potřebují finanční výpomoc. Půjčka do výplaty v hodnotě několika tisíc korun jim může pomoci, ale je nutné dbát na její včasné splacení, jinak zaplatí vysoké sankce.
Nemáte-li vlastní bankovní účet, zařiďte si půjčku na ruku. Peníze vám kurýr úvěrové společnosti doveze až domů nebo si ji vyzvednete na benzínce, v trafice či sázkové kanceláři. Oblíbená je i půjčka na OP, kdy si oproti předložení občanského průkazu půjčíte nižší tisíce korun bez toho, aniž by si úvěrovka složitě ověřovala vaši finanční situaci.
VAROVÁNÍ: Půjčka na směnku je zákonem zakázaná. Pokud vám finanční instituce spotřebitelskou půjčku na směnku nabízí, obloukem se jí vyhněte. S největší pravděpodobností jste narazili na finanční žraloky.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Říkáte si: Potřebuji půjčku, ale nevíte, kde a jak začít hledat? Vyplňte krátký formulář na stránkách srovnávačů půjček. Vyberou pro vás ty nejvhodnější a porovnají je dle úroků, sazby RPSN, poplatků, sankcí i bonusů. Jedním z největších rizik u všech půjček je, že se upíšete lichvářům. Srovnávače půjček ale porovnávají půjčky pouze od společností s licencí od ČNB.
Druhou variantou je, že si najdete úvěrovku přímo v okolí svého bydliště nebo práce. Zadejte do internetového vyhledávače např. “půjčka Plzeň” a vyberte si z nabízených možností tu nejvhodnější.
Negativní dopady půjček
Máte nízký příjem, ale přesto si nutně potřebujete půjčit? Dobře si nastavte výši splátek, abyste za pár měsíců nezjistili, že na ně váš rozpočet nestačí. Také existuje možnost požádat věřitele o odklad nebo snížení splátek. Některé společnosti vám žádost vyřídí zdarma nebo za menší poplatek, u jiných je úprava splátek zpoplatněna vyššími částkami. Aspoň tak snížíte riziko neschopnosti splácet a případné dluhové spirály.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Nový zákon o spotřebitelských úvěrech a jejich regulaci z roku 2016 měl za cíl eliminovat úvěrové firmy, které svůj obchodní model staví na výnosech z vymáhání. Lichvářské společnosti počítají s neschopností klienta půjčku splácet a ve smlouvách si tak nastavují vysoké poplatky i sankce. Dnes je činnost podvodných společností výrazně omezena. To však neznamená, že se na finančním trhu nenacházejí.
VYSVĚTLENÍ: Nový zákon o spotřebitelských úvěrech například stanovil maximální výši smluvní pokuty, kterou věřitel může dlužníkovi dát. Jde o 0,1 % denně z dlužné částky. Souhrn smluvních pokut nesmí přesáhnout 50 % jistiny, maximální částkou je 200 000 Kč.
Závěr
Jak zjistit, jestli dostanu půjčku? Obraťte se na online srovnávače a vyplňte formulář. Srovnávač vám následně nabídne přehled nejvýhodnějších půjček od věřitelů s licencí od ČNB. Nevýhodou některých úvěrů jsou vysoké úroky, sazba RPSN nebo poplatky, případně i nutnost rychlého splacení.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Ing. Patrik Forman. Chudoba a zaměstnanost v České republice. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/qxum4/Forman_Patrik_bakalarka.pdf
- Ministerstvo spravedlnosti České Republiky. Oddlužení. In. insolvence.justice.cz [online]. Dostupné z: https://insolvence.justice.cz/jak-ven-z-dluhove-pasti/oddluzeni/
- SCHELLEOVÁ, I., akol. Exekuce. Vyd. 1. Ostrava: KEY Publishing s.r.o. ISBN 978-80-87071-91-5
- MÁLEK, Petr, Gabriela OŠKRDALOVÁ a Petr VALOUCH. Osobní finance. 1. vyd. Brno: ESF MU, Brno, 2010. 203 s. Osobní finance, 1. ISBN 978-80-210-5157-7.
- Veronika Andělová. Nebankovní půjčka v porovnání s úvěrem u banky. In: Vysoká škola polytechnická [online]. 2017. Dostupné z: https://is.vspj.cz/bp/get-bp/student/43895/thema/4689
- Veronika Andělová. Nebankovní půjčka v porovnání s úvěrem u banky. In: Vysoká škola polytechnická [online]. 2017. Dostupné z: https://is.vspj.cz/bp/get-bp/student/43895/thema/4689