Narození dítěte a dopad na rodinné finance【červen 2024】

S jakými finančními dopady počítat, když plánujete rodinu? Málo jich není a pozitivní také nejsou. Stát podporuje rodiny s dětmi pouze drobnými částkami a úlevami. O vše (finančně) podstatné se musíte postarat sami. Podívejte se na největší dopady narození dítěte na vaše finance a rodinný rozpočet. 

Počítejte s modelem, že na mateřské i rodičovské dovolené zůstane matka. Oba rodiče se mohou střídat, a v určitém věku může být doma s dítětem třeba jen otec. Podle toho se příjem změní u matky či u otce. Zde situaci popíšeme z pohledu matky na mateřské a rodičovské.

Dopady narození dítěte na příjem pracujícího otce

Otec bude jediným členem rodiny, na jehož příjem dopadne narození dítěte v pozitivním směru. Může si začít uplatňovat daňový bonus, přičemž výsledná sleva na dani se různí podle počtu vyživovaných dětí:

  • na první dítě 15 204 Kč za rok (1 267 Kč měsíčně, pokud daň odvádí zaměstnavatel),
  • na druhé dítě 22 320 Kč za rok (1 860 Kč měsíčně),
  • na třetí a každé další dítě 27 840 Kč za rok (2 320 Kč měsíčně),
  • na postižené dítě s průkazem ZTP/P je to dvojnásobek příslušné částky.

S tímto daňovým bonusem je možné se na dani dostat (při nižších příjmech) až do záporných hodnot. Co to znamená? Stát poplatníkovi vrátí veškeré uhrazené daně za daný rok a ještě mu vyplatí částku, která s uplatněným bonusem na dítě vyšla do mínusu, který se týká vypočtené daně, nikoliv dlužného doplatku.

Půjčka nevyšla? Zjistěte, co s tím

Zamítli vám půjčku a vy nevíte, co teď? Máme pro vás pár tipů, jak se s tím vypořádat a co dělat dál.

Dopady narození dítěte na příjem matky

S odchodem matky na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou se pojí značné snížení příjmu. 

  • První fáze: mateřská dovolená je státem kompenzována v poměrně dobré výši. Částka peněžité pomoci v mateřství činí v současnosti jen 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
  • Druhá fáze: rodičovská dovolená, se vyplácí z celkového balíku, který je pro děti narozené v roce 2024 a později stanoven na 350 000 Kč (nebo na 525 000 Kč u vícerčat). Délka výplaty činí maximálně do 3 let věku dítěte. 

Výše přiznaného rodičovského příspěvku se liší v závislosti na délce pobírání a na výši předchozího pracovního příjmu rodiče. Nejnižší částka je nastavena na 11 290 Kč měsíčně s výplatou 31 měsíců. Ta nejvyšší na 53 910 Kč měsíčně s délkou výplaty 7 měsíců (na poslední měsíc zbude 26 540 korun).

Jak na zamítnutou půjčku?

Dostali jste zamítnutí půjčky? Nezoufejte! Poradíme vám, jaké mohou být důvody a jak zvýšit své šance na úspěch.

S jakými výdaji navíc počítat po narození dítěte

Vedle základní výbavy pro dítě, jako je oblečení, postýlka, dětský textil, kočárek, autosedačka, hračky, lahve a kojící potřeby, jsou to zejména náklady na „každodenní provoz“ s opakovanými nákupy. Jedná se především o pleny, dětskou kosmetiku, případně umělé mléko, později hračky a dětskou výživu. 

Počítat rovněž musíte s růstem nároků na teplo a teplou vodu, s mnohonásobně častějším praním prádla, žehlením a později i s pravidelným vařením zvlášť pro rodiče a zvlášť pro dítě, což s sebou nese i zvýšené náklady na energie. A to jde teprve o první rok života dítěte.

Plánování rodiny se neobejde bez rozpočtu a plánu v osobních financích

Vzhledem k poklesu pravidelného příjmu a zároveň růstu nákladů na osobní život, je narození dítěte největší výzvou v oblasti rodinných financí a plánování rozpočtu. Rozpočet nabývá na důležitosti mnohem vyšší než kdykoliv dříve, aby rodina s nově narozeným dítětem vůbec finančně vyšla.  Do rozpočtu vždycky pište povinné i nepovinné výdaje, porovnejte je s příjmy. Můžete k tomu využít různé aplikace, které vám sledování výdajů usnadní.

Snažte se i přes pokles příjmů a růst výdajů nechodit příliš často do vytvořených rezerv. Zbytných nákupů, zážitků a dovolených se alespoň v prvních měsících vzdejte. Raději zvyšujte své finanční rezervy na pozdější období, až výlety, dovolené a zážitky ocení i vaše dítě. Až přijde mnoho dalších výdajů spojených se školkou, školou, kroužky, či třeba jen s očkováním.

Pečlivě zvažte potřebu půjčky

Než si půjčíte, zeptejte se sami sebe: „Opravdu ty peníze potřebuju?“ Pokud už máte dluhy nebo jste v exekuci, další půjčka může situaci zhoršit. Rozhodujte se s rozvahou a plánujte chytře!

S půjčkou na mateřské dovolené příliš nepočítejte

Mateřská a rodičovská dovolená sice zakládají nárok na pravidelnou podporu od státu, ale ve snížené částce, než jakou rodič pobíral před nástupem na „dovolenou“ s dítětem. To je také důvod, proč banky a většinou i seriózní nebankovní společnosti neschvalují tento typ půjčky příliš často. Pokud ji schválí, neobejde se to bez spoludlužníka, či alespoň ručitele nebo zástavy majetku. Poskytovatelé často chtějí, aby spoludlužník i ručitel nepocházeli z rodiny s malým dítětem.

A jak to bude s možností přivýdělku?

Přivydělat si na mateřské nebo rodičovské je možné. Během mateřské dovolené nesmí rodič pracovat pro svého zaměstnavatele, a dokonce nesmí ani podnikat na své jméno v rámci hlavní činnosti (pokud na mateřskou odcházel z pozice OSVČ). Na rodičovské dovolené ale už žádná taková omezení nejsou. Největším problémem bývá zajištění péče o dítě během výkonu práce či podnikání, samozřejmě zletilou osobou a po dobu, co rodič pracuje. Jsou-li k mání prarodiče, kteří se o vnouče postarají, může si rodič přivydělávat mnohem snáz a s lepším výsledkem, než když bude muset za hlídání platit.

Nebaví vás vyplňovat žádosti o půjčky po jedné?

Vyplňte pouze jeden formulář a my za vás prověříme všechny úvěrové společnosti na trhu. Zjistíme, kdo vám půjčku opravdu poskytne, a vy si můžete jen vybrat.