Osobní půjčka do 5 minut【září 2024】
Chcete si půjčit co nejrychleji a peníze využít bez toho, aniž byste byli svázáni nějakými podmínkami, které stanovují, na co lze peníze použít? V tom případě si sjednejte bezúčelovou půjčku po internetu. Peníze můžete mít ještě dnes na účtu nebo v hotovosti. Dejte si však pozor na lichváře. Poradíme vám, jak se jim vyhnout.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je osobní půjčka výhodná
✅ o půjčku si požádáte online
✅ peníze na účet i v hotovosti
✅ lze si půjčit již od 500 Kč
✅ možnost získat půjčku do 10 000 Kč zdarma (bezúročná půjčka)
4 věci, na které si u osobní půjčky dát pozor
❌ vysoké sankce za nesplácení půjčky
❌ nesmíte mít negativní záznam v registru dlužníků
❌ nutnost prokazovat příjem
❌ při platbě na účet je někdy zapotřebí zaslat ověřovací platbu ve výši 1 Kč
NAŠE RADA: Chcete-li si půjčit na nákup nového bydlení, pozemku či rekonstrukci bytu nebo domu, vyplatí se sjednat si účelovou půjčku. Ta bývá zpravidla opatřena nižšími úroky i poplatky.
Jak osobní půjčku získat
Osobní půjčka je určena občanům, kteří si potřebují půjčit na nejnutnější výlohy spojené třeba s domácností nebo lékařským ošetřením. Půjčují si i ti, kteří chtějí podnikat nebo investovat do vzdělání. Půjčit si můžete například přes online srovnávače půjček, které porovnávají půjčky zdarma, nezávisle a ještě k tomu fungují nonstop. Navíc vám doporučují produkty pouze od společností s licencí.
Pro všechny nabízené půjčky stačí vyplnit 1 formulář, doložit 2 doklady totožnosti (občanka, řidičák, rodný list, cestovní pas atd.) a potvrzení o příjmů. Zároveň si úvěrovka zjistí, jestli nemáte negativní záznam v registrech dlužníků, např. Solus, BRKI či NRKI. Kromě toho použije chytré online nástroje, kterými si ověří vaši bonitu včetně vlastnictví bankovního účtu.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- nezávislé porovnání půjček
- jeden formulář pro všechny půjčky
- chrání vaše osobní údaje
- nabízí lepší podmínky pro sjednání online půjčky
- porovnává produkty jen od společností s licencí od České národní banky
VAROVÁNÍ: Online srovnávač vám dává jistotu bezpečné půjčky. Pokud si ale půjčujete přímo od věřitele, zkontrolujte si, že má licenci od ČNB. V opačném případě vám hrozí riziko, že se upíšete lichvářům.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na léky nebo lékařské ošetření
- na rekonstrukci bydlení
- na nový vůz
- na složenky za energie
- na opravu domácího spotřebiče
I malá osobní půjčka se vám může výrazně prodražit, pokud nebudete schopni splácet jednotlivé splátky. Začnou vám nabíhat úroky z prodlení, sankce a zároveň zaplatíte i poplatky za prodloužení půjčky. Tak se snadno dostanete do platební neschopnosti.
DOPORUČENÍ: Pečlivě si přečtěte úvěrovou smlouvu, zejména to, co je ve smlouvě uvedeno menšími písmeny. Může jít o různé skryté poplatky a jiné podmínky, které vám půjčku výrazně navýší.
Rozdíl osobní půjčky oproti jiným typům půjček
Osobní půjčku poskytují banky i nebankovní společnosti. Výhodou nebankovních institucí je však to, že nezřídka půjčují i těm, kteří v bance se žádosti o půjčku neuspějí. Nebankovní osobní půjčka je dostupná na internetu a může mít krátkodobý, střednědobý i dlouhodobý charakter. V prvním případě se její splatnost pohybuje od 1 do 12 měsíců, v druhém případě od 1 roku do 10 let, v posledním případě můžete půjčku splácet i déle než 10 let.
Osobní půjčka může být zároveň půjčkou bez doložení příjmů. V tomto případě není třeba dokládat výši vašich pravidelných příjmů formou potvrzení od zaměstnavatele. Jenže tento doklad nevyžadují pouze společnosti bez licence k půjčování peněz. Proto existuje velké riziko, že se upíšete společnosti pohybující se na hraně zákona.
SMS půjčka je též velmi oblíbená, neboť stačí odeslat jen 1 SMS v požadovaném tvaru a věřitel vám peníze půjčí v hotovosti nebo vám je vyplatí na účet. V rámci SMS půjček si ale půjčíte maximálně několik stokorun nebo nižší tisíce korun.
Půjčka od soukromé osoby je oblíbená u lidí, kteří si chtějí půjčit na rozjezd podnikání nebo na bydlení. Soukromé osoby však nemívají licenci k půjčování peněz, proto opět riskujete, že se upíšete osobě, která jedná na hranici zákona.
VYSVĚTLENÍ: Půjčka zdarma bez úroků i poplatku je na českém trhu též dostupná. Půjčíte si maximálně 10 000 Kč a je určena pouze pro prvožadatele. Nesmíte se však zpozdit se splátkou, jinak úroky zaplatíte a navíc zaplatíte sankce a poplatky za prodloužení.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Půjčky porovnávejte podle výše denního i ročního úroku, RPSN sazby, výše poplatků i nabízených bonusů. Také si přečtěte recenze na daného věřitele. Nebudete-li obezřetní, můžete se uvázat k velmi nevýhodné půjčce, která se vám prodraží. Licencovaná společnost navíc svým klientům vždy ráda vyjde vstříc, například při odkladu nebo snížení splátek.
Negativní dopady půjček
Pokud si půjčíte víc, než jste schopni splatit, snadno se dostanete do takzvaného předlužení. Pak výše vašich dluhů převýší celkovou výši vašeho majetku. Proto si vždy dobře propočítejte, zda na splacení půjčky po odečtení všech vašich stávajících povinných a pravidelných nákladů budete mít.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Aby nepřibývalo lidí, kteří si půjčují rizikově, je nutné úvěrové společnosti regulovat. Jedině tak mají lidé šanci půjčit si peníze od solidní společnosti se standardní výší úroků a poplatků. Nový zákon o úvěru byl v platnost uveden na konci roku 2016 a mimo jiné stanovuje maximální smluvní sankce. Ty nesmí přesáhnout 0,1 % denně z dlužné částky. Rovněž nesmí být vyšší než součin čísla 0,5 a celkové výše spotřebitelského úvěru.
VYSVĚTLENÍ: Všechny licencované společnosti najdete na oficiálních stránkách České národní banky.
Závěr
Osobní půjčka může být i nebankovního charakteru, půjčí si tak i ti, jimž banka žádost o úvěr zamítla. Stejně tak je mezi osobními půjčkami dostupná např. nebankovní i bankovní půjčka pro důchodce či půjčka pro maminky na mateřské. Úvěr si sjednáte online do 5 minut a ještě dnes lze mít peníze v hotovosti či na účtu. Myslete na bezpečnost. Čtěte si recenze a ověřte si, že má úvěrovka licenci k půjčování peněz. Tak se vyhnete podvodným firmám.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/
- Ivana Bondareva Dubnová : Průzkum: Jak si Češi půjčují a jak se jim daří splácet? In: Měšec.cz [online]. 30. 11. 2023. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/pruzkum-jak-si-cesi-pujcuji-a-jak-se-jim-dari-splacet/
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Iva Šindlerová. Výběr vhodného spotřebitelského úvěru pro fyzické osoby v soudobých podmínkách České republiky. In: Vysoké učení technické v Brně [online]. 2. 4. 2012. Dostupné z: https://dspace.vut.cz/server/api/core/bitstreams/2cf764cd-f42c-4986-8c77-3353738de368/content
- REDAKCE. Úvěr je dobrý pomocník, ale špatný pán In: ČNB [online]. 7.12.2020. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Uver-je-dobry-pomocnik-ale-spatny-pan
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z:https://www.penizenauteku.cz/