Podvodné půjčky do 5 minut【říjen 2024】
Podvodníci s půjčkami číhají na každém sloupu oblepeném inzeráty, ale i v každém výsledku vyhledávání na internetu, kde si podvodníci zaplatí nejvyšší umístění ve výsledcích vyhledávání. Proč? Aby na podvody s půjčkami nalákali co nejvíce nic netušících obětí. Přitom je tak snadné si dát pozor na podvodné půjčky! Ukážeme vám jak.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč mohou být podvodné půjčky výhodné
✅ příliš snadná dostupnost
✅ minimum administrativy
✅ rychlé vyřízení půjčky online
✅ okamžitá výplata peněz na ruku
4 věci, na které si u podvodných půjček dát pozor
❌ podvodné praktiky s obrovskými finančními dopady na klienta půjčky
❌ riziko ztráty majetku v exekuci
❌ riziko ztráty bydlení exekuční dražbou
❌ ztráta ochrany spotřebitele a nemožnost obrátit se na finančního arbitra
NAŠE RADA: Peníze, půjčky, podvody, to je kombinace, které se ani nikdy nedokážeme na trhu úplně zbavit. Ale když se naučíte včas rozeznat podvodné půjčky od těch bezpečných a podléhajících pravidlům ochrany spotřebitele, žádné z rizik podvodu vám už u půjček nikdy hrozit nebude.
Jak získat půjčky bez podvodu
Abyste se vyhnuli podvodným půjčkám, stačí udělat jen jedinou a jednoduchou věc: úvěry si vybírat v online srovnávači. Proč? Do online srovnání půjček se zařazují jen nabídky od prověřených poskytovatelů, kteří jsou držiteli licence od České národní banky. Podvodníci s půjčkami se do srovnávačů nedostanou.
Při výběru půjčky z online srovnání pak máte dvě možnosti postupu: buď si sami vyberete konkrétní nabídku, která vám bude nejvíce vyhovovat, a následně o ni prostřednictvím formuláře požádáte. Nebo jen vyplníte jednoduchý formulář a necháte si zobrazit výsledky předběžného schvalování. Během několika minut přesně zjistíte, kde je vám půjčka dostupná.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- prověření poskytovatelé půjček, s licencí ČNB
- nebankovní půjčky bez podvodu
- možnost předem zjistit dostupnost úvěru
- jednoduché vyřízení
- ochrana osobních údajů pokročilým šifrováním
DOPORUČENÍ: Už půjčku máte a teď jste zjistili, že by mohla patřit k podvodným? Co nejdříve zkuste refinancování půjčky na novou, od poskytovatele s licencí. I s tím vám dokážeme v našem online srovnání půjček pomoci.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Podvodné půjčky se nemohou vyplatit nikdy. Rizika jsou natolik vysoká, že užitek plynoucí z vypůjčených peněz je ani zdaleka nevyrovná. Stejné peníze získáte od prověřených poskytovatelů s licencí, ale výměnou za mnohem příznivější podmínky celého úvěru.
Podvody s půjčkami jsou bohužel v ČR na denním pořádku. A často jen proto, že lidé nevědí, jak podvodnou půjčku vůbec poznat. Následně čelí nekalým postupům ve vymáhání splátek, třeba i tehdy, když je odesílali včas. Jenže se změnil majitel směnky, a ten řekl o jiné tempo splácení.
VAROVÁNÍ: Jedním z problémů je u podvodných půjček černá listina, resp. její neexistence. Pomoci si ale můžete vylučovací metodou, kdy za podvodné firmy na půjčky budete považovat všechny, co nejsou v registru ČNB. Jinými slovy všechny, které nezískaly licenci k poskytování půjček.
Rozdíl podvodných půjček oproti jiným typům půjček
Rozdíly jsou ohromné, až by se dalo říct, že do nebe volající. Pro podvodné půjčky neplatí žádná pravidla. Naproti tomu půjčky bezpečné, od licencovaných bank a nebankovních spoleečností, jsou sešněrovány mnoha regulemi, které chrání klienta úvěru a jeho osobní finance.
K typickým podvodným půjčkám patří půjčka na směnku, půjčka od soukromé osoby, půjčka od lichváře nebo půjčka v exekuci. Jestliže se setkáte s podobným pojmenováním půjčky nebo s takovým popisem jejího fungování, můžete si být předem jistí, že jde o pokus o podvod. Napak půjčky typu: na exekuci, bez dokládání příjmů, pro dlužníky nebo bez registru klidně mohou náležet k poctivým úvěrům. Rozhodující je vždycky osoba poskytovatele: zda je držitelem licence ČNB, či nikoliv.
Velmi sporné mohou být pujcky pro cizince bez prechodneho pobytu. Proč? Jen málo licencovaných poskytovatelů je ochotných vypůjčit lidem cizí národnosti, kteří v ČR pobývají bez trvalého, a dokonce i bez přechodného pobytu. Jde-li o cizince ze zemí EU, může se do takové půjčky pustit i licencovaný poskytovatel.
Zastavme se u půjčky po insolvenci. Na první pohled může budit zdání podvodu, ale není tomu tak. Jde o nabídku úvěru už po ukončení insolvenci, kdy se člověk po platném rozhodnutí soudu o ukončení oddlužení vrací zpět do běžného finančního života a s čistým štítem klienta a spotřebitele. Lidem po insolvenci mohou půjčovat už i banky.
NÁŠ TIP: Jakmile se v inzerátu na půjčku setkáte s tvrzeními typu: přátelská výpomoc, pomůžeme vám s penězi, i když se k vám ostatní obrátili zády, a s tomu podobnými hesly, rovnou takový inzerát zavřete.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Všechny půjčky mají svá rizika, i půjčky od bank. Kdykoliv se může stát, že klient během splácení ztratí schopnost hradit celou výši splátky včas. Může onemocnět, utrpět úraz nebo třeba přijít o pravidelný zdroj příjmů. Proto se vyplatí při nastavování splátek počítat s rezervou.
Negativní dopady půjček
Půjčka může mít mnoho negativních dopadů, všechny se ale odvíjejí od nedostatku financí. Jakmile musíte odeslat značnou část příjmu jako splátku úvěru, nezbude dost na všechny běžné výdaje, natož na jakýkoliv nadstandard. Při omezení schopnosti splácet úvěr se dostavují další negativní následky: v podobě sankcí z prodlení, později v podobě vymáhání formou exekuce.
Proč existují podvodné půjčky
Podvodné půjčky jsou tu s námi od nepaměti. Sotva lidé začali používat první platidla, už se ukázali první podvodníci. Bohužel jsme se jich dodnes nedokázali zbavit. Důvodů je několik, ale patří k nim i neochota společnosti naučit se podvody v půjčkách včas rozpoznat, a díky tomu se jim i vyhnout.
VYSVĚTLENÍ: Podvod, ať už se týká čehokoliv, se může uchytit jen tam, kde má úrodnou půdu. A tou jsou pro něj neinformovaní klienti, kteří mu “skočí” na cokoliv. A snadno se nechají oklamat a podvést. Podvodníci jsou vždy o několik kroků napřed, jak se ukazuje třeba i u kyberpodvodů, kde se lidé “dobrovolně” nechávají připravit o veškeré úspory na svých účtech.
Závěr
Podvodným půjčkám se vyhnete snadno. Stačí pro výběr půjčky použít online srovnávač půjček. V něm se setkáte jen s poctivými nabídkami od prověřených poskytovatelů, jako jsou banky a licencované nebankovní společnosti.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Bc. Jana Kohoutková. Analýza a srovnání spotřebních úvěrů v České republice. In: Vysoká škola báňská [online]. 2022. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/146633/KOH0082_EKF_B0412A050005_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Kristýna Klepáčková. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky. In: Masarykova univerzita [online]. 19.4.2015. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fate1/BP_FINAL.pdf
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Veronika Andělová. Nebankovní půjčka v porovnání s úvěrem u banky. In: Vysoká škola polytechnická [online]. 2017. Dostupné z: https://is.vspj.cz/bp/get-bp/student/43895/thema/4689