Převedení půjčky do 5 minut【listopad 2024】
Sjednali jste v minulosti půjčku a nyní máte pocit, že pro vás není výhodná? S naší pomocí snadno zvládnete převod půjčky do jiné banky. Stačí zapnout počítač, vyplnit jednoduchý formulář a my vám představíme ty nejlepší podmínky na trhu. O bezpečnost se bát nemusíte. Vyberete si pouze z licencovaných úvěrů, na jejichž poskytovatele vás automaticky přesměrujeme.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je převedení půjčky výhodné
✅ výhodnější úroková sazba než dříve
✅ možnost sloučení více půjček do jedné
✅ často předčasné splacení zdarma
✅ částku půjčky lze při převodu zvýšit
4 věci, na které si u převedení půjčky dát pozor
❌ za převedení může být účtován poplatek
❌ půjčku lze převést až po určité době
❌ je nutné si na převedení vyhradit určitý čas
❌ vysoké výdaje a skryté poplatky
TIP: Pokud máte více dluhů, zvažte, zda pro vás nebude lepší konsolidace půjček. Tedy převedení všech závazku do jednoho, který spravuje pouze jeden subjekt.
Jak převedení půjčky získat
Podmínky půjčky nejsou výhodné, jako byly při sjednávání úvěru? Vyberte si jiného poskytovatele. Pomůže vám s tím online srovnávač. Stačí vyplnit krátký formulář a zdarma získáte přehled ověřených společností. Jejich nabídky jsou pravidelně aktualizovány a využít lze i klientský servis.
K převedení půjčky do jiné banky se každý poskytovatel úvěrů staví jinak. Také každá ze stávajících půjček je individuální. Poskytovatele obecně zajímá především finanční situace klienta. Konkrétně jeho čistý registr dlužníků a schopnost hradit své závazky. Kontroluje například registr SOLUS či seznam lidí v exekuci.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- snadné vyhledání aktuálních nabídek
- osobní data jsou v bezpečí
- rychlé vyhledávání online z pohodlí domova
- možnost vyhledat úvěr kdykoliv a odkudkoliv
- vyplnění jednotného formuláře zabere pár minut
RADA: Při vyhledávání nabídky se nezabývejte pouze cenou. Ověřte si i důvěryhodnost poskytovatele, případně také pravost jeho licence od ČNB.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
V některých situacích je půjčení peněz hazardem, který klienta může zbytečně přivést do problémů. Existují i případy, kdy se půjčka vyplatí:
- investice do začínajícího podnikání
- podpora rodinných příslušníků
- rekonstrukce bydlení
- uhrazení nečekaných nákladů při havárii v domácnosti
Vždy, když si potřebujete půjčit peníze zvažte, zda jste schopni splátky uhradit v plné výši a v termínu. Ideální jsou krátkodobé půjčky, které člověka zatíží jen na určitý čas. Do celkových výdajů při výpočtu schopnosti půjčku splácet nezapomeňte přičíst částky celé domácnosti.
DOPORUČENÍ: Měsíční splátka by neměla překročit 45 % z čistého měsíčního příjmu celé rodiny.
Rozdíl převedení půjčky oproti jiným typům půjček
Převedení půjčky do jiné banky je nejčastěji poskytované licencovanými společnostmi. Ty po ukončení fixačního období převedou váš úvěr pod svou správu. V praxi to znamená, že můžete získat výhodnější podmínky. V některých případech ale za převod půjčky do jiné banky můžete zaplatit poplatek.
Převáděny jsou nejčastěji dlouhodobé závazky licencovaných společností. Mezi ně nepatří půjčka na směnku. Za touto nelegální formou půjčení peněz stojí podvodné soukromé osoby. Kontrolována není finanční situace žadatele. Protože je jedno, zda je klient bonitní, podmínky půjčení nebývají výhodné.
Převést půjčku lze až po skončení fixačního období. Mezi takové patří i účelové půjčky, například auto půjčka. Ten je sjednáván za kontroly vysoké bonity žadatele a doložení dokladu o pořízení nového nebo ojetého vozidla. Půjčka na auto je výhodnou pro zaměstnané lidi bez dluhů. I tuto půjčku lze po skončení fixační doby převést.
Některé z půjček převádět nelze. Jedná se například o nelegální půjčky na směnku od lichváře. Také půjčky pro lidi v exekuci není možné přesunout k jiné bance. Převádění půjček je sice zákonné, je však nutné zachovat dodržování podmínek, které jsou stanoveny Českou národní bankou.
VYSVĚTLENÍ: Převod peněz mezi různými bankami může trvat i několik pracovních dnů.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Nechápete, jak lidé mohou naletět podvodníkům, a říkáte si, že vám se to nestane? Minimalizujte riziko tím, že si ověříte spolehlivost a serióznost poskytovatele. Na webových stránkách ČNB lze zkontrolovat pravost licence. S hodnocením vám pomůžou i recenze stávajících a bývalých klientů.
Negativní dopady půjček
Pokud se na vás hrnou dluhy ze všech stran, snadno se dostanete do dluhové spirály. U nebankovní půjčky ručení nemovitostí můžete přijít i o střechu nad hlavou. Neschopnost splácet závazky a neustálé narůstání dluhů může vést až k oddlužení. I z malé půjčky se během pár měsíců může stát několik dluhů u více bank. Osobní bankrot pomůže vyřešit finanční problémy.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Česká národní banka je kontrolním orgánem finančního trhu. Na základě udělené licence může sledovat činnost bankovních i nebankovních subjektů. Protože má spotřebitel ze zákona stanovená práva, je nutné, aby zákon reguloval a kontroloval legální činnost poskytovatelů. Žadatelé o půjčku tuto skutečnost snadno ověří podle licence.
RADA: I u převádění půjček se informujte o bezpečnosti vybraného poskytovatele.
Závěr
Sjednali jste v minulosti půjčku, jejíž podmínky dnes nejsou výhodné? Převedení půjčky obvykle nebývá zadarmo, můžete s ním ale získat lepší podmínky a levnější formu půjčení peněz. Pokud se k převedení rozhodnete, najdeme za vás ověřeného poskytovatele, který jedná legálně. Stačí, abyste vyplnili krátký formulář, a nebezpečným nabídkám se snadno vyhnete.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/
- Fintag: CO DĚLAT KDYŽ MÁM ZÁZNAM V REGISTRU. In: Fintag.cz [online]. 14. 1. 2019. Dostupné z: https://www.fintag.cz/2019/01/14/registry-dluzniku-co-delat-kdyz-zaznam-v-nich-brani-hypotece/
- SCHELLEOVÁ, I., akol. Exekuce. Vyd. 1. Ostrava: KEY Publishing s.r.o. ISBN 978-80-87071-91-5
- Nebankovní úvěry a související problémy – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB 2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Nebankovni-uvery-a-souvisejici-problemy-00001
- Člověk v tísni, o. p. s. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In clovekvtisni.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf