Půjčka na OP na účet do 5 minut【prosinec 2024】
Půjčky na OP na účet nemají jen dobrou pověst. Před změnou legislativy je nabízela i spousta lichvářů. Vlivem negativních zkušeností s půjčkami na OP se staly synonymem drahoty a hrozícího podvodu. Dnes už je tomu jinak. Půjčky na OP ihned na účet najdete v nabídce mnoha licencovaných poskytovatelů. Nejen nebankovních společností, ale i bank. Ukážeme, jak si půjčku na OP vybrat a vyřídit bezpečně.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka na OP na účet výhodná
✅ široká nabídka půjček na OP
✅ bankovní i nebankovní úvěr
✅ licencovaní poskytovatelé
✅ nízké, ale i vysoké částky, s různými dobami splatnosti
4 věci, na které si u půjčky na OP na účet dát pozor
❌ běžné úvěrové riziko
❌ půjčku nabízejí i poskytovatelé bez licence
❌ nevhodně nastavené splátky mohou vést k neschopnosti splácet
❌ sankce z prodlení nebo za vyžadovanou změnu tempa splácení
NAŠE RADA: Půjčka na OP na účet označuje širokou kategorii úvěrů. Pokrývá v podstatě všechny osobní půjčky, s výjimkou těch vyplácených na ruku. Na občanský průkaz se dnes poskytuje většina úvěrů. Bez platného osobního dokladu se neobejdete u banky, ani u nebankovního domu. Bankovní identita se coby způsob prokázání identity žadatele o půjčku bez nutnosti předložit OP teprve začíná prosazovat.
Jak půjčku na OP na účet získat
Vyřízení půjčky na OP na účet je snadné. Vzhledem k tomu, že se jedná o většinu běžných spotřebitelských úvěrů, doporučujeme pro výběr využít online srovnávač. Na jednom místě uvidíte širokou paletu půjček, a ze stejného místa si vybraný úvěr hned vyřídíte. Dát přednost online srovnání půjček se vyplatí nejen pro úsporu času. Do srovnávače se totiž dostanou jen licencovaní poskytovatelé, podléhající dohledu ČNB.
Až budete mít vybráno, stačí přes formulář na stránce srovnávače kontaktovat poskytovatele a požádat jej o vybranou nejvýhodnější půjčku. Řešení pro vás máme i v případě, že se žádným zdlouhavým výběrem zdržovat nechcete. Stačí vyplnit jednoduchý formulář s požadavkem na půjčku. A my s ním oslovíme vícero poskytovatelů najednou. Už za pár minut uvidíte, kteří z poskytovatelů předschválili váš požadavek na půjčku, a které můžete s jistotou oslovit.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- spousta půjček na jednom místě ke snadnému porovnání
- pouze licencovaní poskytovatelé
- jen bezpečné půjčky bez podvodu
- rychlé vyřízení půjčky online
- srovnávač je dostupný nonstop
DOPORUČENÍ: Půjčky můžete na trhu potkat od dvou skupin poskytovatelů: s licencí ČNB a bez licence. Zatímco na licencované banky a nebankovní společnosti dohlíží ČNB, poskytovatelé bez licence žádný dohled nemají. Jistě už netřeba dodávat, že přijetím půjčky od poskytovatele bez licence byste riskovali víc, než je zdrávo.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nečekané výdaje za cokoliv
- na plánovanou obměnu vybavení v bytě
- na servis automobilu
- na kauci k nutnou k pronájmu bytu
- na studium na soukromé škole
I sebelevnější a sebevstřícnější půjčka se však může vymknout kontrole, pokud si nevhodně nastavíte splátky. Volte raději nižší splátku a delší dobu splatnosti, abyste zvládli úvěr “utáhnout” po celou dobu.
NÁŠ TIP: Vyberte si takovou půjčku, kde se za předčasnou splátku nic neplatí. Nechte si nastavit nižší tempo splácení, abyste byli “v klidu”. Ale kdykoliv vyšetříte na vyšší splátku, poskytovateli to oznamte a následně mu peníze navíc také zašlete. Tím se povede půjčku splatit dřív, ušetřit na úrocích, a přitom neriskovat, že byste se (vlivem vysoko nastavené splátky) dostali do prodlení.
Rozdíl půjčky na OP na účet oproti jiným typům půjček
Půjčka na OP na účet je obrovskou skupinou půjček. Vejdou se sem všechny spotřebitelské úvěry, s výjimkou hotovostních. Půjčku na OP s výplatou na účet nabízejí banky, licencované nebankovní společnosti, ale setkáte se i s nabídkami od soukromých osob a úvěrových společností bez licence. Posledním dvěma jmenovaným se, ve vlastním zájmu, vyhýbejte.
Půjčky od bank i nebankovních institucí se dají snadno vyřídit jako rychlé půjčky přes internet. V nabídce jsou v různých částkách a s různou dobou splatnosti. Například půjčka 5000 Kč, půjčka 50000 Kč, ale i půjčka 500 000 Kč a víc.
Do skupiny půjček na OP na účet se vejdou všechny druhy krátkodobých úvěrů, jako jsou první půjčka zdarma, půjčky bez registru, půjčky do výplaty nebo půjčky pro nezaměstnané. Na opačném pólu téhle skupiny lze najít půjčky na bydlení, dlouhodobé půjčky, půjčky na auto a další.
Zjednodušeně se dá říct, že půjčka na OP ihned na účet je půjčkou pro každého, kdo vlastní bankovní účet (či k němu má alespoň disponentské právo). V nižších částkách se poskytují jako půjčky bez dokládání příjmů, ve vyšších sumách už se bez specifických dokladů neobejdete. Často ani bez souhlasu partnera.
VYSVĚTLENÍ: Souhlas partnera se u vyšších částek vyžaduje z jediného důvodu: pokud by partner o půjčce nebyl věděl při jejím uzavírání, mohl by se při vymáhání zříci dluhu za svého manžela/manželku. Tomu se poskytovatelé chtějí vyhnout, aby případné vymáhání dluhu mohlo být úspěšnější.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Obecně je největším rizikem každé půjčky neschopnost dlužníka ji splatit včas. Každé prodlení s platbou vyvolává další náklady, které časem mohou celkovou dlužnou částku i znásobit.
Negativní dopady půjček
Půjčky mají dvě fáze dopadů. Nejprve pozitivní, kdy si prostřednictvím peněz z úvěru vyřešíme situaci, která nám nevyhovuje. Hned na to následují negativní dopady: musíme splácet, a tím se připravit o část svého příjmu. K negativním dopadům řadíme i stres ze zadlužení, kterým trpí mnoho klientů půjček.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Jistě už tušíte, že bez regulace nebankovních půjček by na trhu bylo o dost víc lichvářů, než kolik jich potkáváme nyní.
VAROVÁNÍ: Půjčku jedině od licencovaného poskytovatele! Náš právní řád nabízí několik cest pro bezplatné řešení nepříznivé situace, či sporu s poskytovatelem licencované půjčky. U půjčky od lichváře se s takovou pomocí musíte rozloučit.
Závěr
Půjčka na OP na účet není jenom jedna. Jde o věší skupinu bankovních a nebankovních úvěrů s výplatou na bankovní účet. Abyste vybírali jen mezi prověřenými poskytovateli, využijte online srovnávač. Na jednom místě si půjčky porovnáte a o tu nejlepší tu můžete rovnou i požádat.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Finance. Počet žádostí o bankrot. In iDNES.cz.[online]. 11.12.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/oddluzeni-nova-pravidla-insolvence-osobni-bankrot-poradna-pri-financni-tisni-dluznici-veritele.A191209_160807_viteze_sov
- Grossmann Jakub. Dostupnost institucionálních úvěrů a finanční tíseň domácností In: ČNB [online]. 13.4.2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Dostupnost-institucionalnich-uveru-a-financni-tisen-domacnosti/
- Redakce, Finance.cz: ZÁMĚRNÉ UVEDENÍ NEPRAVDIVÝCH ÚDAJŮ V ŽÁDOSTI. In: FINANCE.cz [online]. 26.06.2019. Dostupné z: https://www.finance.cz/524885-proc-odmitnou-vasi-zadost-o-pujcku/
- Fintag: CO DĚLAT KDYŽ MÁM ZÁZNAM V REGISTRU. In: Fintag.cz [online]. 14. 1. 2019. Dostupné z: https://www.fintag.cz/2019/01/14/registry-dluzniku-co-delat-kdyz-zaznam-v-nich-brani-hypotece/
- MÁLEK, Petr, Gabriela OŠKRDALOVÁ a Petr VALOUCH. Osobní finance. 1. vyd. Brno: ESF MU, Brno, 2010. 203 s. Osobní finance, 1. ISBN 978-80-210-5157-7.
- JUSTICE.CZ: INSOLVENCE A OSOBNÍ BANKROT. In: JUSTICE.CZ [online]. Dostupné z: https://justice.cz/jsem-v-exekuci