Rychlé půjčky přes internet do 5 minut【září 2024】
Proč jsou rychlé půjčky přes internet tolik oblíbené? Protože si vybranou půjčku sjednáte obratem vyplněním jednoho online formuláře. Vaši žádost věřitel vyřídí za pár minut a ještě týž den můžete mít peníze k dispozici. Někdy však není jednoduché se v nabídce zorientovat a vybrat správnou půjčku. Poradíme vám, kde hledat a jak rozpoznat lichváře, kteří se vás snaží připravit o co nejvíce peněz.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou rychlé půjčky přes internet výhodné
✅ bezúčelová půjčka na cokoli
✅ jednoduché sjednání půjčky přes mobil nebo počítač
✅ peníze máte do pár desítek minut v hotovosti nebo na účtu
✅ půjčíte si pár stovek, ale i tisíce nebo desítky tisíc korun
4 věci, na které si u rychlých půjček přes internet dát pozor
❌ krátká doba splatnosti
❌ vysoký úrok, sazba RPSN a poplatky
❌ nutnost doložit stálý příjem
❌ nesmíte být vedeni v registrech dlužníků
NÁŠ TIP: Pokud si sjednáváte mikropůjčku, tedy chcete půjčit max. 5 000 Kč, často nemusíte svůj příjem dokládat. Splatnost takové půjčky bývá stanovena do 1 měsíce.
Jak rychlé půjčky přes internet získat
Rychlá půjčka po internetu, jak její název napovídá, je dostupná přes mobil nebo počítač naprosto odkudkoliv. Sjednáte ji u nebankovní společnosti či přes zprostředkovatele úvěrů. Vyplníte jeden stručný formulář, doložíte dva identifikační doklady a potvrzení o vašich měsíčních příjmech. Formulář odešlete a vyčkáte na vyřízení své žádosti.
Úvěrová společnost si vás prověří skrze různé registry dlužníků a ověří si vaši bonitu prostřednictvím chytrého nástroje Telco Score nebo jiného. Když chcete zaslat peníze na účet, je nutné poslat ověřovací platbu ve výši 1 Kč nebo využít bankovní identitu. Případně finanční instituce využívají chytrý nástroj zvaný Nordigen.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnává úvěry podle úroků, RPSN sazby, poplatků i bonusů
- operuje jen s finančními produkty od společností s licencí od ČNB
- funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
- chrání vaše osobní data
- nabízí výhodnější podmínky pro sjednání úvěru
DOPORUČENÍ: Online srovnávač vám v neposlední řadě šetří čas, který byste jinak vynaložili při vlastním porovnávání půjček. Navíc dle vámi zadaných kritérií pro vás může vybrat půjčku na míru všem vašim požadavkům.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na vybavení domácnosti
- na studium a vzdělání
- na rozjezd podnikání
- na výlohy za lékaře
- na školní pomůcky pro vaše děti
Když nejste v půjčkách zběhlí, může vám nesolidní společnost podstrčit takzvanou smlouvu o revolvingovém úvěru. V tu chvíli podepisujete smlouvu na úvěr, který vám bude poskytován opakovaně, ačkoliv už třeba ani peníze nepotřebujete. Pořádně čtěte, co podepisujete.
VYSVĚTLENÍ: Účelové úvěry (na bydlení, podnikání, na studium atd.) bývají z hlediska úroků a poplatků výhodnější než úvěry neúčelové, které lze využít prakticky na cokoliv.
Rozdíl rychlé půjčky přes internet oproti jiným typům půjček
Půjčka přes internet je dostupná u banky i nebankovní společnosti. Nemusíte nikam chodit, vše si vyřídíte za pár minut z domova. Žádáte-li však o rychlou půjčku, je nutné počítat s tím, že si za rychlost připlatíte na úrocích i poplatcích.
Dostupná je i rychlá půjčka bez papírů. Jde o půjčku bez registru a bez doložení příjmů. Je administrativně nenáročná a rychle vyřízená. Ale půjčíte si jen pár tisíc korun se splatností do 1 měsíce. Tuto půjčku nezřídka poskytují lichváři.
Půjčka po insolvenci je možná výhradně u nebankovních společností. Banky vám půjčí nejdříve 5 let po ukončené insolvenci. Jen musíte opět počítat s vysokými úroky, poplatky a samozřejmě sankcemi za pozdní splácení jednotlivých půjček.
Půjčka online čili také online půjčka nonstop dostupná přes internet je populární hlavně proto, že je k dispozici prakticky každý den i noc, o víkendech i o svátcích. Půjčíte si na cokoliv od pár set korun do několika tisíc či dokonce desítek tisíc korun. To znamená, že není problémem půjčka 1 000 Kč nebo například 50 000 Kč.
VYSVĚTLENÍ: Půjčka pro nezaměstnané je též na českém trhu dostupná. Poskytují ji však zejména lichvářské společnosti, které vám ji poskytnou za přemrštěné úroky. Lze si však půjčit jen pár set nebo několik tisícikorun.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Abyste se vyhnuli podvodným společnostem, je zapotřebí si zkontrolovat, jestli má právě váš věřitel licenci od české národní banky. Doporučujeme přečíst si recenze na úvěrovou společnost, od které si chcete půjčit. Ohlídejte si výši úroků, poplatků a sazby RPSN. Lichvářské společnosti jsou schopné půjčit vám i za RPSN sazbu, která přesahuje 100 %.
Negativní dopady půjček
Potřebujete pomoci s půjčkou? Nestačíte na splátky a chcete si vyřídit jejich snížení nebo odložení, ale věřitel vám nechce vyhovět? Anebo je v úvěrové smlouvě uvedeno něco, co vám připadá jako lichva? Obraťte se na finančního arbitra, který posuzuje spory mezi věřitelem a dlužníkem zdarma a hlavně nezávisle.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Kdyby nebyly rychlé půjčky přes internet a všechny další typy úvěrů regulovány, znamenalo by to extrémně vysoké riziko pro všechny spotřebitele. Na trhu by volně působili lichváři, kteří by mohli půjčovat za neomezenou výši úroků, sazby RPSN a také by si mohli stanovovat sankce podle svého. Naštěstí nový zákon o spotřebitelských úvěrech činnost lichvářských společností reguluje, a to udělováním licencí k půjčování peněz.
VAROVÁNÍ: Neradi telefonujete? Nemusíte nikam volat, abyste si sjednali úvěr. Na půjčku nevoláme – když už, tak si necháme zavolat 🙂 Sjednejte si půjčku online. Pokud vám ale obchodní zástupce věřitele neustále volá a tlačí vás do podpisu smlouvy, raději si najděte jiného věřitele.
Závěr
Rychlá půjčka přes internet je dostupná odkudkoliv, kde máte připojení k internetu a telefon nebo počítač. Sjednáte si ji během několika minut. Pozor si ale dejte na správné nastavení výše splátek i na to, abyste si půjčili jen od společnosti s licencí od ČNB. Zprostředkovatelé půjček vám zajistí, že si půjčíte bezpečně a mnohdy i za výhodnějších podmínek.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48548/1/P2P%20pujcky%20-%20Kaslova%20Lucie.pdf
- Kristýna Klepáčková. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky. In: Masarykova univerzita [online]. 19.4.2015. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fate1/BP_FINAL.pdf
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/
- REDAKCE. Jak na peníze s Českou bankovní asociací. In: ČBA [online]. 30.5.2019. Dostupné z: https://cbaonline.cz/jak-na-penize-s-cba
- REDAKCE. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In: Člověk v tísni [online]. 13.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/