Půjčka pro mladé do 5 minut【listopad 2024】
Mladé páry i mladí lidé bez partnera, takzvaní singles, kteří se chtějí osamostatnit a postavit na vlastní nohy často řeší problém s nedostatkem financí. Důvodem je nejen financování bydlení a základních potřeb, ale také třeba zaplacení školného, pořízení studijních materiálů a dalších věcí spojených se studiem vysoké školy. V takových případech mohou být řešením výhodné půjčky pro mladé, které se dají sjednat jednoduše a pohodlně online i během několika málo minut.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro mladé výhodná
✅výhodné podmínky
✅bankovní i nebankovní produkty
✅minimální administrativa
✅účelové i neúčelové půjčky
4 věci, na které si u půjčky pro mladé dát pozor
❌u bankovních půjček většinou přísnější podmínky
❌menší nabídka produktů
❌nutnost mít pravidelný příjem
❌vysoké sankce za porušení smluvních podmínek
NAŠE RADA: V případě, že máte stabilní příjem, žijete v páru a chcete investovat do vlastního bydlení, bude pro vás nejvýhodnější půjčkou hypoteční úvěr.
Jak půjčku pro mladé získat
Půjčka pro mladé se dá sjednat na pobočce banky nebo nebankovní společnosti a také pohodlně přes internet. Někteří poskytovatelé bez problémů půjčí i cizincům s trvalým pobytem na území České republiky. Půjčka pro cizince online pak takovým lidem vytrhne v pravou chvíli trn z paty. Tomu by ovšem mělo předcházet porovnání nabídek aktuálně dostupných na trhu s půjčkami. Srovnání jednotlivých půjček vám výrazně usnadní nezávislý internetový srovnávač. Na jednom místě vám přehledně porovná více nabídek mezi sebou, takže pro vás bude mnohem snazší vybrat tu pravou.
Po odeslání žádosti vybranému úvěrovému poskytovateli tento následně vaši žádost včetně všech doložených dokladů posoudí, zkontroluje záznamy v registrech, zhodnotí vaši bonitu a rozhodne o tom, zda vám peníze půjčí či nikoliv. Během pár minut od schválení žádosti můžete mít peníze k dispozici na svém bankovním účtu.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- lepší přehled o aktuálně dostupných půjčkách
- výběr jen z bezpečných a ověřených poskytovatelů
- přehledné seřazené jednotlivých nabídek
- úspora času
- bezpečnost a jednoduchost
NAŠE RADA: Zaměřte se na takové poskytovatele nabízející půjčky pro mladé, kteří mají k provozování činnosti licenci udělenou ČNB.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na investici do bydlení
- na zaplacení školného
- na pořízení studijních materiálů, notebooku apod.
- na rekonstrukci
- na nákup auta
Půjčka mladým může být riskantní ve chvíli, kdy nemáte dostatečně vysoké příjmy nebo máte nebo více půjček. V takovém případě se totiž můžete velice snadno dostat do dluhové pasti, ze které je těžké dostat se ven.
DOPORUČENÍ: V případě více půjček popřemýšlejte o konsolidaci, tedy o sloučení více půjček do jedné za výhodnějších podmínek. Takto je možné sloučit bankovní i nebankovní půjčky.
Rozdíl půjčky pro mladé oproti jiným typům půjček
Výhodná půjčka pro mladé se od ostatních nebankovních půjček odlišuje výhodnějšími podmínkami pro mladé žadatele, kteří se tak snadněji mohou dostat k potřebným financím.
Půjčka pro mladé a půjčka zdarma mají společné to, že u některých poskytovatelů je možné získat první půjčku zdarma. U bezúročné půjčky pro mladé jsou ovšem i další výhodné podmínky, které dělají tento produkt zajímavějším, např. nulové poplatky, možnost předčasného splacení zdarma a další.
Půjčky pro mladé a půjčky na ruku se odlišují vyplacením peněz. Zatímco u půjčky na ruku probíhá převzetí půjčky v hotovosti na předem domluveném místě, u půjčky pro mladé je pro velkou část žadatelů pohodlnější zaslání peněz na bankovní účet. Navíc může fungovat i jako nonstop půjčka na účet, která se dá u některých nebankovních společností vyřídit i v noci nebo o víkendech a státních svátcích.
Půjčka mladým a půjčka na směnku se liší bezpečností a rizikem. Půjčka na směnku patří mezi ty více rizikové a nebezpečné, ale u půjčky mladým si můžete být jisti bezpečností a transparentností.
DOPORUČENÍ: I když je půjčka pro mladé na první pohled zdarma, nemusí to tak být vždy. Sledujte proto nejen výši úrokové sazby, ale zaměřte se i na všechny poplatky, které s danou půjčkou souvisejí.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Pokud vybíráte vhodnou půjčku, před jejím sjednáním byste si měli ověřit, zda má vámi vybraný úvěrový poskytovatel k provozování činnosti licenci od ČNB a jaké jsou na něj dostupné recenze. Důkladně si také prostudujte obchodní podmínky a ceník spojený s konkrétní půjčkou pro mladé.
Negativní dopady půjček
Předcházejte negativním dopadům půjček. Pokud byste například při pročítání smlouvy o půjčce narazili na nesrovnalosti, můžete kontaktovat finančního arbitra, který je příslušným subjektem pro rozhodování sporů na finančním trhu.
Proč existují rizikové půjčky
Oproti dobám minulým se situace změnila k lepšímu. Dříve nebankovní společnosti neměly stanovená pravidla a na trhu jich působily tisíce. Pro nezkušené zájemce bylo obtížně se orientovat, které z nich jednají fér a které nikoliv. S platností novely zákona o úvěru přišla vítaná změna a od té doby nebankovní poskytovatelé musí dodržovat nová pravidla. Díky regulaci se trh s nebankovními úvěry pročistil, byť lichváři nevymizeli a stáhli se nelegální trh.
VYSVĚTLENÍ: Lichvář je osoba nabízející peníze za nevýhodných podmínek a zneužívající tíživé finanční situace lidí. Mnohdy vytváří nátlak, vyhrožuje apod.
Závěr
Půjčka pro mladé je typ úvěru, který je určený mladým lidem, kteří potřebují financovat bydlení, studium nebo jiné věci. Tento typ úvěru poskytují banky i nebankovní společnosti. Výběr produktů je spíše menší a je nutné mít pravidelný příjem.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- REDAKCE. Otevřená data podle nařízení vlády č. 425/2016 Sb. In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/seznamy/Otevrena-data/
- REDAKCE. Index odpovědného úvěrování: nejlepší pomocník při výběru půjčky. In: Člověk v tísni [online]. 10.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-9433gp
- BALABÁN, Zdeněk.Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610.
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- Redakce, Finance.cz: ZÁMĚRNÉ UVEDENÍ NEPRAVDIVÝCH ÚDAJŮ V ŽÁDOSTI. In: FINANCE.cz [online]. 26.06.2019. Dostupné z: https://www.finance.cz/524885-proc-odmitnou-vasi-zadost-o-pujcku/
- Ekonomika. Podíl exekucí v jednotlivých krajích. In iDNES.cz. [online]. 13.5.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/exekuce-oddluzneni-exekutorska-komora.A190513_132834_ekonomika_are
resources-end]
Mohlo by vás zajímat
Libor Žůrek
Jsem nezávislým a zkušeným redaktorem mnoha internetových portálů soustředících se na téma financí, půjček a pojištění. Mým cílem je sdílet se čtenáři mé dlouholeté zkušenosti díky srozumitelným článkům nabitým relevantními informacemi. O autorovi Pracovní zaměření (expertíza): Zaměřuji se především na psaní odborných článků. Chci zvýšit finanční gramotnost v České republice. Píši převážně o půjčkách, ale…
Ilona Malá
Jsem expertka na téma osobních financí. Po studiu na vysoké škole jsem se začala věnovat psaní článků na toto téma, protože mi přijde důležité vzdělávat a dostat důležité informace do povědomí lidí. Jako nezávislá autorka a editorka spolupracuji s finančními portály a tvořím pro ně obsah do magazínů, ale i dalších médií. O autorce Pracovní…
Půjčka na auto s exekucí
Půjčka na auto s exekucí je finanční produkt určený pro osoby, které mají exekuci a potřebují financovat nákup vozidla. Tato půjčka se často poskytuje s vyššími úroky a přísnějšími podmínkami, neboť poskytovatelé čelí většímu riziku spojenému s platební neschopností žadatele. Proč je půjčka populární a na co dávat pozor 4 důvody, proč je půjčka na…
Půjčka na nemovitost
Toužíte po koupi nemovitosti, ale nemáte na ni peníze? Prokažte vysokou bonitu a požádejte o půjčku na nemovitost. Výběr vhodného poskytovatele přenechte online srovnávači. Ten vám dle vámi vyplněného formuláře představí jen ověřené nabídky s licencí od ČNB. Vy se můžete naplno věnovat hledání nemovitosti. Proč je půjčka populární a na co dávat pozor 4…
Nebankovní půjčky pro podnikatele
Dostali jste se při podnikání do finančních problémů a nevíte jak z nich ven? Stačí 5 minut a získáte finanční pomoc. A to od nebankovní půjčky pro podnikatele. Solidní poskytovatelé s licencí od ČNB vám nabídnou bezpečný úvěr za nízkou cenu. Abyste je nemuseli na úvěrovém trhu hledat, zadarmo vám pomůže online srovnávač. Proč je…
Půjčka pro právnické osoby
Vhodnou pomocí pro podnikatele s finanční tísní je půjčka pro právnické osoby. Ta pomáhá uhradit různé náklady související s vedením firmy. S online srovnávačem se k ověřeným poskytovatelům dostanete do pár minut. Navíc získáte přehled o všech bezpečných úvěrech, které se na trhu nachází. Proč je půjčka populární a na co dávat pozor 4 důvody,…