Půjčky pro dlužníky v insolvenci do 5 minut【listopad 2024】
Půjčky pro dlužníky v insolvenci není možné získat. Alespoň tedy na legálním trhu spotřebitelských úvěrů, které poskytují banky a licencované nebankovní společnosti. Dlužníkům v insolvenci půjčují jen soukromí investoři a úvěrové firmy bez licence ČNB. Souhrnně pro ně známe označení “lichváři”. Jste-li v insolvenci, žádné další dluhy byste si neměli brát. Omezení dalšího zadlužování je jedním ze základních pravidel úspěšné insolvence.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou půjčky pro dlužníky v insolvenci výhodné
✅ minimální požadavky na bonitu
✅ i pro žadatele s nezabavitelnou částkou
✅ snadné vyřízení
✅ rychlá výplata peněz peněz na ruku
4 věci, na které si u půjček pro dlužníky v insolvenci dát pozor
❌ extrémní riziko neschopnosti splácet
❌ riziko zastavení insolvence soudem
❌ riziko ztráty ochrany před věřiteli
❌ riziko aktivace všech insolvencí zastavených exekucí
VYSVĚTLENÍ: Pro lidi v insolvenci platí pravidla daná Insolvenčním zákonem. A jedno z nich přímo zakazuje další zadlužování, u kterého by mohla vzniknout další neschopnost splácet. Vzhledem k tomu, že v insolvenci má dlužník k dispozici jen nezabavitelnou částku, pravděpodobnost nesplácení nové půjčky je velmi vysoká. Porušení pravidel oddlužení může vést až k jeho zrušení.
Které nabídky půjček v insolvenci srovnat?
Doporučuje zjistit si více o půjčkách v insolvenci od nebankovních společností Creditportal, Cool Credit a CreditOn. Naleznete je v našem srovnávači spolu se všemi potřebnými informacemi a pokud si nebudete vědět rady, můžete vyplnit náš formulář a my za vás půjčky v insolvenci ihned porovnáme a vy budete do pár minut vědět, která společnost vám půjčku schválí.
Jak půjčky pro dlužníky v insolvenci získat
Půjčku pro dlužníky v insolvenci byste si nikdy neměli ani začít vyřizovat, natož podepsat smlouvu o půjčce a inkasovat peníze. Jestliže se bez půjčky právě teď neobejdete, neboť vám vznikly nečekané výdaje, půjčku si bude muset vyřídit její další člen, který je zletilý a v insolvenci není (je-li u něj vyřízení půjčky alespoň trochu možné).
Toto řešení vám přináší výhodu mnohem širšího výběru mezi poskytovateli, netřeba se omezovat jen na skupinu lichvářů. Další člen domácnosti bude moci z online srovnávače půjček vybrat licencovaný úvěr, a zůstat s ním v pásmu ochrany spotřebitele (u lidí v insolvenci toto možné není).
5 důvodů, proč použít srovnávač:
Na půjčku pro dlužníky v insolvenci srovnávač nepoužijete, není to možné. V online srovnání půjček spolupracujeme s licencovanými poskytovateli, kteří nabízejí spotřebitelské půjčky pod dohledem ČNB.
Srovnávač ale může využít jiná osoba z vaší domácnosti a získat jeho prostřednictvím bezpečnou a nejvýhodnější půjčku do vaší domácnosti. V tomto případě se srovnávač vyplatí hned z několika důvodů:
- spolupracuje jen s prověřenými poskytovateli půjček
- na jednom místě vám ukáže rozdíly mezi jednotlivými úvěry
- snadno si projdete detaily srovnávaných půjček
- vyplněním jediného formuláře lze získat přehled o opravdu dostupných půjčkách
- bezpečné online prostředí s pokročilým šifrováním pro ochranu osobních údajů
DOPORUČENÍ: Než se jiný člen vaší domácnosti do výběru půjčky pustí, důkladně zvažte, jestli se bez úvěru opravdu nedokážete obejít.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Půjčka pro dlužníky v insolvenci se nevyplatí nikdy. Získat ji můžete jen od lichváře, jako půjčku se smlouvou plnou skrytých kliček a nástrah.
VAROVÁNÍ: Půjčku v insolvenci se nepokoušejte vyřídit. Riziko ztráty ochrany před věřiteli za těch pár stovek nebo tisíc z nové půjčky rozhodně nestojí.
Rozdíl půjček pro dlužníky v insolvenci oproti jiným typům půjček
Půjčky pro dlužníky v insolvenci nejsou legálními spotřebitelskými úvěry. Jedná se o lichvářské půjčky, které lze získat jen v podobě peněžitých zápůjček, či podnikatelských úvěrů (na IČO, pro OSVČ). Jde o půjčky bez pravidel, bez záruk, bez možnosti bezplatné pomoci od finannčího arbitra, ale hlavně: s obrovským rizikem soudního zrušení insolvence pro porušení jejích pravidel. V insolvenci se totiž nikdo dál rizikově zadlužovat nesmí.
Stejným typem zadlužení jako půjčky pro dlužníky v insolvenci, jsou půjčky od soukromých osob či půjčky na směnku. I ony stojí mimo skupinu legálních spotřebitelských úvěrů a i ony se dají (za hranou zákona) vyřídit také v insolvenci.
Naopak půjčka bez registru a ručení a zástavy, byť má komplikovaný a na první pohled podezřelý název, je spotřebitelským úvěrem. Podléhá pravidlům zákona o spotřebitelském úvěru a také dohledu České národní banky.
Nevalnou pověst mají i rychlé půjčky SMS, ale i ony náleží ke skupině úvěrů pro spotřebitele. S negativními ohlasy na ně se můžete setkat z jediného důvodu: jejich klienti nepochopili podstatu opakovatelného úvěru přes SMS, respektive pravidla takzvaných minimálních splátek. SMS půjčky jsou vstřícné flebilitou splácení, ale nutno počítat s faktem, že při nízkých splátkách rychle narůstají úroky z půjčky a dluh se nesnižuje: právě naopak.
NAŠE RADA: Půjčky v insolvenci by měly být naprostým tabu. Jestliže se teď bez peněz navíc neobejdete, půjčku by měla zajistit jiná dospělá osoba z vaší domácnosti nebo okolí.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Pokud jste v insolvenci, rizika půjček jste si vyzkoušeli na vlastní kůži, a rozhodně je není potřeba připomínat. Pamatujte, že rizika z půjček v insolvenci jsou mnohonásobně vyšší: ohrožují totiž i vaši aktuální ochranu před věřiteli.
Negativní dopady půjček
I negativními dopady půjček už jste si jistě prošli. Do insolvence se sice lze dostat i jinou cestou než prostřednictvím úvěrů, o dluhy se však jedná vždycky. Negativní dopady půjček jsou stejné jako negativní dopady jakýchkoliv jiných dluhů.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Lichváři se neštítí ničeho a půjčkami zásobují i tu část trhu, kde to Insolvenční zákona zakazuje. Pro ochranu běžných lidí, kteří nejsou právníky a advokáty, je regulace půjček nezbytná proto, aby měli k dispozici bezpečný okruh poskytovatelů, s půjčkami fungujícími v rámci jasně daných pravidel. Těm ostatním se mohou snadno vyhnout.
NÁŠ TIP: Kdo chce půjčku, bezpečně ji vyřídí jedině v online srovnávači. Až projdete insolvencí, a případně budete potřebovat úvěr, lichváře ze všeho vynechte. Obraťte se na srovnávač.
Závěr
Půjčky pro dlužníky v insolvenci se jako spotřebitelský úvěr získat nedají. Na trhu jsou pro zájemce v insolvenci dostupné jen vysoce rizikové lichvářské nabídky, stojící za hranou zákona. Jestliže se bez půjčky neobejdete, ať ji na sebe vyřídí jiný člen domácnosti, který v insolvenci není.
Časté otázky
Co se stane, když nezaplatím půjčku?
První měsíc probíhá stejně. Věřitel (zde banka či nebankovní společnost) vám zašle jednu či více upomínek s výzvou k uhrazení částky po splatnosti. Následné procesy se mohou lišit. Banky většinou účtují úrok z prodlení, pokutu a náklady vymáhání úvěru (výzvy k placení). Nebankovní společnosti mívají ve smlouvách i smluvní úroky po splatnosti. Za první tři měsíce mohou být vysoké, v dalších měsících nesplácení jsou regulovány zákonem. Banky vymáhají půjčky samy i půl roku, nebankovní poskytovatelé často jen jeden až tři měsíce. Následuje prodej pohledávky inkasní agentuře (vymahačům) nebo návrh k soudu na zahájení exekuce.
Kdo mi půjčí v insolvenci?
Insolvence neboli oddlužení zakazuje spotřebiteli jakékoliv další zadlužování, které by mohlo vést ke vzniku nové platební neschopnosti. To znamená, že žádný licencovaný poskytovatel neposkytuje půjčku v insolvenci. Ostatní poskytovatelé tento zákon nerespektují. Proto se setkáte s půjčkou v insolvenci od soukromé osoby nebo s podnikatelskou půjčkou v insolvenci (formou půjčky pro OSVČ). Před vzetím takového úvěru důrazně varujeme. Veškeré dopady tohoto kroku půjdou za vámi. Především můžete půjčkou v insolvenci vyvolat zrušení oddlužení a návrat veškerého předchozího vymáhání (exekucí) včetně úroků, které za dobu dosavadního oddlužování naběhly.
K čemu je ověřovací poplatek 1 Kč?
Ověřovací poplatek slouží k identifikaci klienta, a především jeho bankovního účtu. Poskytovatel půjčky se ujišťuje, že dohodnuté peníze z úvěru doputují na správný účet. Chybu v přepisu čísla účtu může udělat každý. Ale pokud poskytovateli pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč (někde 0,01 Kč), nebude už o správném čísle vašeho účtu nejmenších pochyb. V poslední době se ovšem trh od ověřovacích poplatků odklání. Může si to dovolit díky zavedení nové a rychlejší identifikace: BankID (bankovní identita). Tím na straně klienta ubývá jeden administrativní krok a celkový proces vyřízení půjčky se zjednodušuje a urychluje.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Proces schvalování půjčky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří jsou velmi rychlí a půjčku dokáží schválit během několika minut. Během dalších několika minut můžete mít peníze v hotovosti nebo na svém účtu (pokud vaše banka umí okamžité platby). Takto rychlé schválení je typické pro mikropůjčky a půjčky do výplaty. Vyšší částky se schvalují o něco déle, většinou několik hodin. Poskytovatel musí prověřit více databází a pečlivěji propočítat úvěruschopnost, či zhodnotit budoucí možný finanční vývoj zájemce o půjčku. Vůbec nejdelší schvalování čekejte u hypoték. Tam jsou to i týdny. Někde mezi se ještě pohybují statisícové bankovní úvěry a úvěrové rámce v podobě kreditních karet. Ty bývají vyřízeny během několika pracovních dní.
Co dělat, když vám banka nepůjčí?
Zamítne-li vám banka půjčku, máte spoustu dalších možností, jak úvěr získat. Oslovit můžete další banky (klidně všechny) nebo se obraťte na nebankovní společnosti. Abyste nemuseli dlouze vybírat z řady nebankovních poskytovatelů, je tu pro vás online srovnání půjček. S jedinou žádostí o půjčku dokáže oslovit více poskytovatelů najednou, a tím vám v krátké době ukázat dostupné půjčky: seznam poskytovatelů, kteří vám opravdu půjčí. Srovnávač ale můžete využít i jinak: sami si porovnat prověřené půjčky od licencovaných nebankovních společností. Bez hledání a zbytečného bloudění jejich webovými stránkami. Následně požádat o úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Která půjčka je nejlepší?
Hodnocení půjček závisí na situaci, v níž se zájemce o ně nachází. Jiná půjčka bude nejlepší pro toho, kdo si chce auto na úvěr, jiná pro žadatele o několik tisíc do výplaty. Zatímco bankovní půjčky jsou si vzájemně podobné, a tudíž určené jen užšímu okruhu klientů, půjčky nebankovní se mnohem více specializovaly. Často je právě nebankovní půjčka vstřícnější k lidem ve specifické životní situaci: zkušební doba, mateřská/rodičovská dovolená, starobní důchod, živnostník s paušální daní, dlužník, atp. Možností a situací spousta. Online srovnávač dokáže vybrat nejvhodnější úvěr za vás. Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý online formulář.
Zdroje
- Finance. Počet žádostí o bankrot. In iDNES.cz.[online]. 11.12.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/oddluzeni-nova-pravidla-insolvence-osobni-bankrot-poradna-pri-financni-tisni-dluznici-veritele.A191209_160807_viteze_sov
- REDAKCE. Desatero spotřebitele In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/desatero-spotrebitele/
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419
- Člověk v tísni, o. p. s. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In clovekvtisni.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- MINISTERSTVO FINANCÍ ČESKÉ REPUBLIKY : STEM/MARK: Finanční gramotnost v ČR : Kvantitativní výzkum – Finanční gramotnost obyvatel ČR. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/EXT_-_PPT_zaverecna_zprava_mereni_FG_-_plne_zneni.pdf