Soukromé půjčky bez podvodu do 5 minut【listopad 2024】
Zaslechli jste doporučení na výhodné soukromé půjčky bez podvodu a rozhodli jste se je vyhledat? Pak se na chvíli zastavte a nechte si toto slovní spojení popsat a na názorných příkladech vysvětlit, proč se jedná o nesmysl. Ukážeme vám, kde si můžete výhodně a bezpečně půjčit, aniž byste se dobrovolně vydávali na pospas podvodníkům a lichvářům. Přehled o dostupných a prověřených půjčkách posvěcených centrální bankou můžete získat u nás do 5 minut.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč jsou soukromé půjčky bez podvodu výhodné
✅ dostupné půjčky pro každého
✅ i pro žadatele s nízkými příjmy
✅ nonstop půjčky
✅ často s dovozem až k vám domů
4 věci, na které si u soukromých půjček bez podvodu dát pozor
❌ poskytovatelé bez licence
❌ smlouvy o půjčce nemají pevná pravidla
❌ většinou jde o lichvářské nabídky
❌ ztráta majetku a bydlení v okamžité exekuci, většinou bez soudu
VAROVÁNÍ: Půjčka od soukromé osoby bez podvodu je jen líbivá propagační formulace, která však se skutečností nemá nic společného. Už jen samotné půjčování spotřebiteli bez licence je nekalým jednáním odporujícím základním požadavkům na osobní půjčky.
Jak získat jiné půjčky bez podvodu než ty soukromé
Soukromým půjčkách by se měl každý vyhnout. Nemají žádná pravidla, nejsou ošetřeny konkrétní legislativou, a proto si jejich poskytovatelé mohou do smluv nachystat rafinované pasti, jak klienty připravit o peníze. Místo soukromých půjček se porozhlédněte v nabídce licencovaných spotřebitelských úvěrů od prověřených společností, na které dohlíží Česká národní banka.
Jak se v nich vyznat? S využitím našeho online srovnávače půjček je to snadné. Na jednom místě najdete nabídky od prověřených poskytovatelů. Hned si můžete porovnat jejich ceny i podmínky získání a splácení. Nebo se s prvotním porovnáním nebudete zdržovat, rovnou vyplníte jednoduchý formulář, a my vám do 5 minut ukážeme, u kterých poskytovatelů je vám půjčka dostupná. Vybírat můžete už jen z předschválených nabídek.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- okamžitý přehled o aktuální nabídce licencovaných půjček
- možnost nechat si zjistit, kde půjčku opravdu dostanete
- jednoduchý online formulář
- srovnávač je funguje nonstop
- pokročilá ochrana dat
VYSVĚTLENÍ: Ze srovnávače komunikujeme s licencovanými poskytovateli půjček a zasíláme jim údaje z vyplněných formulářů. Aby se vaše údaje nemohly dostat do nepovolaných rukou, chráníme je pokročilým šifrováním. Je v současnosti nejspolehlivější ochranou dat kdekoliv na internetu.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Půjčka od soukromé osoby, přestože je označena jako “bez podvodu”, se nemůže vyplatit nikdy. Její poskytovatelé, často lichváři, mívají ve smlouvách připraveny kličky, s nimiž jsou schopni vás zatáhnout do povinnosti platit vysoké sankce i v případě, kdy řádně splácíte. Stačí směnka nebo dodatkový bod ve smlouvě, na jehož základě si věřitel může začít vymáhat splátku mimo původně dohodnutý režim.
VYSVĚTLENÍ: Výše uvedené informace znění divoce, ale praxe lichvářů je v realitě přesně taková. Protože soukromé půjčky nejsou ošetřeny konkrétním zákonem (pouze několika paragrafy v Občanském zákoníku), vzniká zde značný prostor pro různé manipulace s cílem obohatit se jinak než na úrocích z půjček.
Rozdíl soukromých půjček bez podvodu oproti jiným typům půjček
Soukromé půjčky bez podvodu se od ostatních úvěrů liší snad úplně ve všem. Nemají zákonnou úpravu, kdežto spotřebitelské půjčky se musejí řídit zákonem o spotřebitelském úvěru. Soukromou půjčku smí poskytnout kdokoliv, i jedinec. Ale spotřebitelský úvěr získáte jen od licencované společnosti: bankovní nebo nebankovní. Zatímco u spotřebitelských půjček jsou jasná pravidla při prodlení, tady zcela chybějí.
Půjčka na OP v hotovosti se dá získat v obou podobách: jako soukromá půjčka od lichváře, ale i jako spotřebitelský úvěr od licencovaného poskytovatele, v tomto případě pouze nebankovního (banky v hotovosti nepůjčují). Jak už jistě tušíte, rozdíl bude především ve znění smlouvy a v celkové ochraně spotřebitele, která se na vás u lichvářské půjčky vůbec nebude vztahovat.
I krátkodobá půjčka bez registru patří k peněžitým půjčkám dostupným v obou režimech: soukromém i licencovaném pro spotřebitelský trh. Jak si mohou prověření poskytovatelé dovolit půjčovat bez registru? Je to snadné: bonitu klienta si ověří jinak než průzkumem všech dostupných dlužnických registrů.
Jakmile však narazíte na pojmy, jako jsou “půjčka na směnku”, “půjčka od soukromé osoby”, “půjčka v exekuci” či dokonce “půjčka od lichváře”, můžete si být jistí, že jde o soukromou půjčku. A bez podvodu se většinou neobejde, zejména pokud ve smlouvě figuruje směnka, zástava bydlení, notářský zápis nebo rozhodčí doložka.
NÁŠ TIP: Půjčky od soukromých osob nechte daleko za sebou. Raději si v online srovnávači zjistěte, která z licencovaných půjček vám bude dostupná. A vybírejte z bezpečného prostředí, podléhajícího kontrole ze strany České národní banky.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Půjčky mají rizika vždy. U půjček od soukromých osob to jsou základní úvěrová rizika (předlužení a ztráta schopnosti splácet) posílena ještě o riziko úmyslného podvodu.
Negativní dopady půjček
Stejně jako má každá půjčka svá rizika, má i každá půjčka negativní dopad: minimálně ten v podobě povinnosti úhrady splátek. Když si k půjčce “pořídíte” i nechtěný lichvářský trik, který je typický pro soukromé půjčky, jsou negativní dopady o to citelnější. Nezřídka vedou ke ztrátě majetku.
Proč existují rizikové půjčky
Na trhu je jen to, o co mají kupující zájem. Rizikové půjčky stále ještě potkáváme jen proto, že si je lidé stále berou. Co je k tomu vede, těžko odhadnout.
DOPORUČENÍ: Nenechávejte se strhnout lákavými reklamami. Zejména ne u půjček! Vždy si prověřte licenci poskytovatele, nebo se obraťte na online srovnávač půjček, kde máte jistotu, že se s podvodnou půjčkou nikdy nestřetnete.
Závěr
Soukromé půjčky bez podvodu jsou v podstatě mýtus. Už jen skutečnost, že někdo půjčuje spotřebitelům, aniž by k tomu měl licenci od centrální banky, je podvodným jednáním. Kde ale hledat poctivé a licencované půjčky jiné než od bank? V online srovnání půjček, kde dbáme na licenci všech poskytovatelů, než je do srovnávače umístíme.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Veronika Doskočilová: DŮSLEDKY ZAMÍTNUTÍ PŮJČKY. In: Měšec.cz [online]. 22. 5. 2018. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/co-o-vas-banky-najdou-v-registrech-treba-i-neuspesne-zadosti-o-pujcku
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- Institut prevence a řešení předlužení, z.ú.. OSOBNÍ BANKROTY In: Institut předlužení [online]. Dostupné z: https://www.institut-predluzeni.cz/mapy-a-statistiky/osobni-bankroty/
- Ekonomika. Podíl exekucí v jednotlivých krajích. In iDNES.cz.[online]. 13.5.2019. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/exekuce-oddluzneni-exekutorska-komora.A190513_132834_ekonomika_are
- BALABÁN, Zdeněk. Slabikář finanční gramotnosti: učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. 2. aktualiz, vyd. Praha: Cofet, 2011, 416 s. ISBN 978-809-0439-610.
- Člověk v tísni, o.p.s.. Jak přežít dluhy. In: jakprezitdluhy.cz [online]. Dostupné z: https://www.jakprezitdluhy.cz/domains/jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/devatero-bezpecneho-pujcovani