Půjčka pro problémové lidi do 5 minut【listopad 2024】
Banka vám odmítla půjčit peníze, protože už dlužíte jinde? Máte příliš nízký pravidelný příjem nebo dokonce vůbec žádné zaměstnání nemáte? Obraťte se na nebankovní firmy. Až tři čtvrtiny soukromých úvěrovek půjčí i klientům se záznamem v registru dlužníků SOLUS. Sjednejte si půjčku do 5 minut třeba přes zprostředkovatele půjček. Půjčky vám přehledně porovnají a ještě vám zařídí výhodnější podmínky pro získání úvěru.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro problémové lidi výhodná
✅ peníze v hotovosti i na bankovní účet
✅ je možná i půjčka bez 1 Kč (bez ověřovacího poplatku)
✅ online sjednání půjčky
✅ žádné složité administrativní vyřizování
4 věci, na které si u půjčky pro problémové lidi dát pozor
❌ vysoké úroky a sazba RPSN
❌ vysoké sankce za pozdní zasílání splátek
❌ riziko, že natrefíte na lichvářské společnosti
❌ krátká doba splatnosti půjčky
NAŠE RADA: Nesjednávejte si půjčku od první úvěrovky, na kterou narazíte. Vyberte si takovou, která nabízí férové podmínky, třeba přes online srovnávače půjček.
Jak půjčku pro problémové lidi získat
Půjčka pro problémové lidi, tedy takové, kteří nemají stálou práci nebo jsou vedeni v registrech dlužníků, je dostupná výhradně u nebankovních subjektů. Případně také online přes nás jakožto zprostředkovatele půjček. Srovnávače jako ten náš vám jednotlivé produkty porovnají z hlediska nejdůležitějších kritérií a vyberou pro vás nejvýhodnější půjčky. Přes ně si rovněž i půjčku vyplněním jednoho formuláře sjednáte. Až doložíte všechny potřebné doklady, žádost odešlete.
Úvěrová společnost si následně ověří vaši úvěruschopnost. Dále bude možná vyžadovat autorizační platbu, aby si ověřila, zda jste vlastníkem bankovního účtu, na nějž chcete peníze poslat. Může použít i některé z chytrých nástrojů, aby si zjistila, zda jste bonitní. Pokud si vás nezkontroluje, pravděpodobně nemá licenci od České národní banky.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- rychlé porovnání půjček zdarma
- nabízí produkty jen od licencovaných společností
- funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnů
- vždy bezpečně chrání vaše osobní data
- disponuje operátory, kteří vám v případě potřeby s čímkoliv poradí
NÁŠ TIP: Sjednáním půjčky přes online srovnávače máte jistotu, že si nepůjčíte od finančních žraloků.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nejnutnější spotřebiče do domácnosti
- na rekvalifikaci
- na vzdělávání
- na investici do podnikání
- na zaplacení složenek za elektřinu či plyn
Vezmete-li si půjčku na zbytné věci, tedy na to, co ve skutečnosti nepotřebujete nebo co je nad rámec vašeho životního standardu, riskujete, že se dostanete do hlubokých finančních problémů. Lidé pak jednu půjčku splácejí druhou a jejich finanční tíseň se ještě více prohlubuje.
VAROVÁNÍ: Čím více půjček splácíte, tím větší vám hrozí riziko, že se dostanete do předlužení. Souhrn vašich dluhů převýší celkovou hodnotu vašeho majetku a vy můžete skončit v exekuci.
Rozdíl půjčky pro problémové lidi oproti jiným typům půjček
Půjčky pro problémové lidi jsou doménou nebankovních institucí. Obvykle si lze půjčit pár tisíc korun s krátkou dobou splatnosti, obvykle do 1 roku. Fungují i jako půjčka online, jelikož jsou pro vás dostupné po vyplnění jednotného internetového formuláře.
Na českém trhu jsou rovněž k dispozici půjčky pro problémové lidi bez zástavy. V tomto případě si půjčíte nižší tisíce korun bez toho, aniž byste museli ručit movitým nebo nemovitým majetkem. Avšak půjčka 160 000 Kč nebo vyšší se u některých firem bez zástavy neobejde.
Pár tisíc korun si půjčíte i v rámci půjčky bez dokládání příjmů nebo půjčky bez registru. Jen mějte na paměti, že tyto úvěry nabízejí zejména lichvářské společnosti, a to za vysoké úroky, sazbu RPSN i poplatky.
Půjčka do výplaty vám zajistí peníze na drobné nejnutnější výdaje. Při příští výplatě ji zase splatíte. Dobře si ji však promyslete, aby se vám nestalo, že vám po výplatě na splátku nezbydou peníze.
DOPORUČENÍ: K půjčce se vážou nejen úroky a sazba RPSN, ale i poplatek za uzavření smlouvy, za vedení účtu, za správu úvěru, poplatky za pohyby na účtu či také pojištění schopnosti splácet.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Ve chvíli, kdy se upíšete lichvářům, můžete se dostat do obrovských problémů. Vezmete-li si půjčku, která je nad vaše finanční možnosti, v krajních případech se dostanete až do exekuce. To samé vám hrozí, když si vezmete půjčku od podvodných společností, jejichž cílem je připravit vás o co nejvíce peněz na různých poplatcích a sankcích. Proto si vždy na věřitele čtěte internetové recenze a ověřte si, že má licenci od ČNB.
Negativní dopady půjček
Mezi hlavní negativní dopady patří exekuce nebo předlužení. Kromě toho ale můžete přijít o všechen majetek. Pokud po vás společnost vyžaduje ručení domem, bytem nebo automobilem a vy nesplácíte včas, o majetek přijdete. U nižších půjček po vás solidní společnost nikdy ručení majetkem nevyžaduje. Vždy si raději sjednejte pojištění schopnosti splácet. Při výpadku stálého příjmu nebo při vážné nemoci se nedostanete do problémů.
Proč existují rizikové půjčky
Česká bankovní asociace už před lety zjistila, že lidé jsou více než ochotní pokrývat splátky jedné půjčky půjčkou jinou. Výjimkou nejsou lidé, kteří naráz splácí tři a více půjček. Často si půjčují na zábavu nebo elektroniku, kterou nepotřebují. Proto i po začátku platnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 existují instituce bez licence od ČNB, které poskytují peníze za nesmyslných podmínek.
VYSVĚTLENÍ: Průzkum z minulého roku ukázal, že až desetina lidí si půjčuje rizikově. Cca 15 % lidí si dokonce půjčilo na splacení jiného úvěru.
Závěr
Online půjčky pro problémové, málo bonitní zájemce na našem trhu skutečně existují. Online si půjčíte částku ve výši několika tisíc korun, ale za vysoký úrok i poplatky. Jenže dlužíte-li už jinde, další půjčka jen víc a víc prohloubí vaše finanční problémy. Ty mohou skončit i exekucí. Půjčky pro problémové klienty jsou obecně považované za vysoce rizikové.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- MÁLEK, Petr, Gabriela OŠKRDALOVÁ a Petr VALOUCH. Osobní finance. 1. vyd. Brno: ESF MU, Brno, 2010. 203 s. Osobní finance, 1. ISBN 978-80-210-5157-7.
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-cesi-se-nori-do-dluhu-penize-na-chod-rodiny-obcas-nema-uz-ctvrtina-z-nich-235318
- PÁLKOVÁ, Darina. Bankovní půjčky versus nebankovní půjčky [online]. Praha, 2012. Dostupné z: https://theses.cz/id/u2unla/.
- Diplomová práce. AMBIS vysoká škola, a.s. Vedoucí práce Ing. Blanka Dlouhá. REDAKCE. Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc? In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.penizenauteku.cz/
- SYROVÝ, Petr; TYL, Tomáš.Osobní finance: řízení financí pro každého. 1.vyd. Praha: GRADA Publishing, a.s., 2011. 208 s. ISBN 978-80-247-3813-0.
- REDAKCE. Úvěr je dobrý pomocník, ale špatný pán In: ČNB [online]. 7.12.2020. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Uver-je-dobry-pomocnik-ale-spatny-pan