Půjčka hotově do 5 minut【listopad 2024】
Nemáte vlastní bankovní účet? Nebo ho máte obstavený či zablokovaný a přitom si potřebujete půjčit? Není důvod ztrácet hlavu. Některé nebankovní společnosti vám půjčí v hotovosti – na ruku. Půjčíte si takto ale jen několik stovek nebo tisíc korun. Nesmíte však skočit na lep podvodníkům. Půjčujte si zodpovědně. Povíme vám, jak na to.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka hotově výhodná
✅ peníze si můžete převzít osobně
✅ nemusíte vlastnit bankovní účet
✅ půjčit si lze od 500 Kč
✅ půjčku si sjednáte i o víkendech a svátcích
4 věci, na které si u půjčky hotově dát pozor
❌ pouze krátká doba splatnosti
❌ vysoké úroky a poplatky
❌ sankce za porušení úvěrové smlouvy
❌ hotovostní půjčky často poskytují lichváři
VYSVĚTLENÍ: Půjčky v hotovosti patří k nejdražším. Někdy po vás může věřitel chtít, abyste splatili půjčku do týdne nebo do čtrnácti dnů.
Jak půjčku hotově získat
Hotově znamená, že se jedná o úvěry s výplatou peněz na ruku. Peníze si můžete vyzvednout na předem smluveném místě nebo vám je kurýr či obchodní zástupce doveze až domů. Je důležité vědět, že hotovostní půjčky bývají drahé. Půjčku si jednoduše sjednáte přes online srovnávače půjček.
Jakmile si půjčku vyberete, vyplníte online žádost. Přiložíte osobní doklady a potvrzení o platu. Společnost si následně ověří, jestli nejste vedeni v registru dlužníků a zároveň si ověří vaši platební morálku.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnává půjčky nezávisle a zdarma
- funguje nonstop
- srovnává půjčky od solidních společností s licencí dle zákona
- disponuje telefonními operátory, kteří vám mohou s vyplňováním žádosti o půjčku pomoci
DOPORUČENÍ: Online srovnávače nezřídka půjčují klientům za zvýhodněných podmínek. Jsou vhodné i pro ty, kteří si dosud nepůjčovali a nevědí, podle čeho půjčky porovnávat.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na zaplacení složenek za energie
- na opravu automobilu
- na opravu nebo nákup domácího spotřebiče
- na rekvalifikaci
- na nákup školních pomůcek pro děti
Rizikem u hotovostních půjček je především krátká doba splatnosti. Musíte brát v potaz, že kromě půjčených peněz je zapotřebí splatit i úroky, poplatky za sjednání nebo vedení půjčky a také případné sankce, pokud se někdy zpozdíte se splátkou.
NAŠE RADA: Bojíte se, že přijdete o práci a nebudete mít z čeho půjčku splatit? Sjednejte si pojištění schopnosti splácet.
Rozdíl půjčky hotově oproti jiným typům půjček
Půjčka hotově poskytnutá je ryze nebankovním typem úvěru. Je velmi drahý, proto musíte počítat s tím, že půjčku vysoce přeplatíte.
Půjčka do výplaty bez registračního poplatku je též velmi žádaná. Půjčíte si několik stovek nebo několik tisíc korun klidně i na bankovní účet. Nemusíte zasílat ověřovací platbu. Úvěrová společnost si vlastnictví bankovního účtu ověří jiným způsobem.
Další půjčka pro OSVČ ihned je oblíbená proto, že půjčku můžete mít v týž den v hotovosti nebo na účtu. Lze si půjčit i desítky tisíc korun, avšak musíte prokázat pravidelný příjem. Zároveň nesmíte mít negativní záznam v žádném z registru dlužníků.
Půjčka bez doložení příjmů se rovněž těší velké oblibě. Občas si totiž potřebují půjčit peníze i ti, kteří nemají příjem nebo je velmi nízký. Počítejte s vysokými úroky i poplatky.
NÁŠ TIP: Chcete si půjčit výhodněji? V tom případě zaplaťte všechny dluhy, které máte, i vůči dopravnímu podniku nebo mobilnímu operátorovi. Tak ty jsou evidovány v registrech.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Při výběru porovnávejte úrokové sazby, RPSN, výše poplatků, sankcí a nabízené bonusy. Též byste si měli přečíst recenze, abyste nenaletěli podvodníkům. Nezapomeňte si na stránkách národní banky ověřit, jestli má váš věřitel licenci.
Negativní dopady půjček
Nikdy si nepůjčujte na to, abyste splatili jinou půjčku. Snadno se dostanete do dluhové pasti i exekuce. Máte-li problém se splácením, požádejte věřitele o snížení nebo odklad splátek. Nechce-li vám vyhovět, můžete se obrátit na finančního arbitra, který spory mezi věřitelem a dlužníkem řeší nezávisle a zdarma.
Proč existují rizikové půjčky
Lidé si nezřídka půjčují i na to, co ke svému živobytí nepotřebují. Jindy si půjčují i přesto, že nemají příjem, z něhož by mohli půjčku splácet. Obracejí se na společnosti na hraně zákona, které využívají jejich tíživé finanční situace.
VAROVÁNÍ: Nikdy si nepůjčujte na dovolenou nebo drahé a zbytečné dárky. I tak se můžete dostat do vleklých problémů.
Závěr
Půjčky hotově na ruku jsou oblíbené proto, že lidé nemusí vlastnit účet. Ani nevadí, když ho mají zablokovaný. I tak si sjednají neúčelovou půjčku na cokoliv. Půjčka hotově ještě dnes je dostupná během několika málo hodin. K hotovostním půjčkám se však váže krátká doba splatnosti, vyšší úroky a poplatky. Pozor, abyste se neocitli ve větších problémech nežli předtím.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Ivana Bondareva Dubnová : Průzkum: Jak si Češi půjčují a jak se jim daří splácet? In: Měšec.cz [online]. 30. 11. 2023. Dostupné z: https://www.mesec.cz/aktuality/pruzkum-jak-si-cesi-pujcuji-a-jak-se-jim-dari-splacet/
- Lenka Petrusková. Spotřebitelské úvěry – znaky, vybraná ustanovení smluv o spotřebitelském úvěru, ochrana spotřebitele. In: Univerzita Karlova [online]. 9. 9. 2013. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/55269/DPTX_2012_2_11220_0_262758_0_117527.pdf
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- ČERNOHORSKÝ, Jan a TEPLÝ, Petr. Základy financí. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3669-3.
- REDAKCE. Desatero spotřebitele In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/desatero-spotrebitele/