Nebankovní půjčka pro studenty do 5 minut【listopad 2024】
Pokud student dosáhl plnoletosti 18 let, nepotřebuje svolení rodičů, aby si mohl půjčit. Stačí se prokázat potvrzením o studiu a výší pravidelných příjmů, pokud nějaké má. Pokud žádné nemá, může o půjčku požádat s ručitelem. Nic víc zapotřebí není. Půjčku si sjedná pohodlně přes internet. Neuspěje-li u banky, štěstí může zkusit u nebankovních institucí. Poradíme, jak si půjčku vybrat bezpečně.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je nebankovní půjčka pro studenty výhodná
✅ sjednání půjčky onlinedo 5 minut
✅ peníze si můžete půjčit i o víkendu
✅ lze si zřídit účelovou i neúčelovou půjčku
✅ výhodnější úrokové sazby pro studenty
4 věci, na které si u nebankovní půjčky pro studenty dát pozor
❌ vysoké úroky za porušení úvěrové smlouvy
❌ musíte mít odpovídající příjem nebo ručitele
❌ při platbě na účet bývá vyžadována ověřovací platba
❌ riziko, že se upíšete společnostem pohybujícím se na hraně zákona
NÁŠ TIP: Ti, kdo ještě nikdy o půjčku nežádali, mají šanci získat první půjčku zdarma bez úroků i poplatků. Tímto způsobem lze získat až 10 000 Kč.
Jak nebankovní půjčku pro studenty získat
Kde je dostupná nejvýhodnější nebankovní půjčka pro studenty? Využijte online srovnávače půjček. Půjčky vám přehledně porovnají a vyberou pro vás nejlevnější půjčku. Navíc nabízejí i výhodnější podmínky pro získání půjčky. Ke všemu stačí vyplnit jen 1 formulář pro všechny nabízené půjčky.
Až svou žádost odešlete, společnost si vás prověří. Zjistí si, jestli jste dostatečně bonitní. Kromě toho využije chytré nástroje typu Nordigen, kterými prověřuje vlastnictví bankovního účtu. Prověří si vás i skrze registry dlužníků, například SOLUS, BRKI nebo NRKI.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- funguje nonstop
- nabízí výhodnější podmínky pro sjednání úvěru
- disponuje operátory, kteří vám rádi se vším poradí
- chrání vaše osobní data
- vyhledá vám jen půjčky od společností s licencí od České národní banky
VAROVÁNÍ: Mezi nebankovními společnostmi najdete mnoho podvodných institucí. Proto si vždycky musíte přes oficiální stránky České národní banky zkontrolovat, jestli má váš poskytovatel licenci k půjčování peněz.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na vzdělání a podnikání
- na nejnutnější výdaje spojené s domácností
- na zaplacení složenek za energie
- na školní pomůcky pro děti
- na překlenutí krátkodobých finančních potíží
I malá půjčka ihned vás může uvrhnout do dluhové pasti. Nebudete-li úvěr splácet včas, zaplatíte sankce za porušení úvěrové smlouvy. Kromě toho budete platit poplatky za prodloužení půjčky. V nejkrajnějších případech se můžete dostat do exekuce.
NAŠE RADA: Pokud úvěrová společnost vyvíjí slovní nebo písemný nátlak, ukončete komunikaci.
Rozdíl nebankovní půjčky pro studenty oproti jiným typům půjček
Nebankovní půjčky pro studenty ihned k dispozici online jsou dostupné zejména u nebankovních společností. Půjčíte si přes internet i o víkendu nebo ve sváteční den. Jen je důležité umět půjčky porovnávat z hlediska úrokové sazby, RPSN, poplatků i sankcí. Nebo si nechte půjčky porovnat online.
Krátkodobá půjčka, případně i třeba půjčka na měsíc je též dostupná online po vyplnění 1 formuláře. Půjčíte si však maximálně několik tisíc korun a za vysoké úroky i poplatky. Spíše se vyplatí vzít si půjčku na delší časové období, například na půl roku nebo rok.
Půjčka pro každého bez registru je taktéž populární. Úvěrovka si totiž nekontroluje, jestli máte či nemáte negativní záznam v některém z registrů dlužníků. Tento bonus je však vykoupen vysokými úroky i poplatky.
Půjčka od soukromé osoby se může vyplatit lidem, kteří si chtějí půjčit na vzdělání nebo podnikání. Mezi soukromými osobami najdete investory investujících do aktivit, které jim dávají smysl.
VYSVĚTLENÍ: Jakmile po vás úvěrovka nechce doložit příjem ani nepožaduje ručitele, s největší pravděpodobností půjde o lichváře.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Pokud si půjčujete od nebankovního poskytovatele, musíte si ověřit, že má licenci od ČNB. Též je zapotřebí, abyste si přečetli recenze. Čím důkladněji si věřitele prověříte, tím bude riziko, že si půjčíte od finančních žraloků, nižší.
Negativní dopady půjček
Berete-li si půjčku, abyste zaplatili půjčku jinou, snadno se dostanete do předlužení. Tehdy výše vašich aktiv, tedy majetku, bude nižší než výše vašich finančních pohledávek. Nemáte-li na splácení, je lepší se s věřitelem dohodnout na snížení nebo odkladu splátek.
Proč existují rizikové půjčky
Rizikové půjčky existují proto, že existují rizikoví žadatelé o půjčku. Půjčují si na jiné půjčky nebo na něco, co převyšuje jejich životní standard (na dovolenou, na nejnovější elektroniku i na dárky). Protože jim banka půjčit odmítne, požádají o půjčku soukromé společnosti. Upíší se ke splácení půjčky s vysokými úroky i poplatky.
NAŠE RADA: Půjčovat bychom si měli skutečně jen na to, co nutně potřebujeme. Pokud si chcete půjčit peníze na něco, co ve skutečnosti ke svému živobytí nepotřebujete, jde o rizikové půjčování.
Závěr
Nebankovní půjčka pro studenty je k dispozici online 24 hodin denně, 7 dní v týdnu včetně svátků. Jestliže si nevíte rady s porovnáváním půjček, vyzkoušejte online srovnávače. Pozor si dejte na finanční žraloky, kteří nemají licenci k půjčování peněz. Hrozí, že úvěr vysoce přeplatíte.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- Vladimír Urbánek. Spotřebitelské úvěry In: Kurzy.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.kurzy.cz/zpravy/536466-4-z10-cechu-maji-zkusenost-snebankovni-pujckou-vice-nez-polovina-si-pujcila-opakovane/
- Bc. Jana Kohoutková. Analýza a srovnání spotřebních úvěrů v České republice. In: Vysoká škola báňská [online]. 2022. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/146633/KOH0082_EKF_B0412A050005_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- Hana Popelářová. Půjčka jako právní vztah. In: Masarykova univerzita [online]. 20. 3. 2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/w4po4/