Půjčka bez výpisu z účtu do 5 minut【listopad 2024】
Potřebujete si půjčit peníze nejlépe ještě dnes? To nemusí být žádný problém. V hotovosti či na účet vám půjčí až 15 % nebankovních společností a obdobné procento firem vám půjčí i o víkendech a svátcích. Půjčka bez výpisu z účtu však může být vysoce riziková. Počítat musíte s vyššími úroky i poplatky. Kde najdete nejvýhodnější půjčky? Jak si půjčit bez rizika? To se dozvíte na následujících řádcích.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka bez výpisu z účtu výhodná
✅ lze si půjčit již od 500 Kč
✅ bezúčelová půjčka na cokoliv
✅ úvěr je dostupný i o víkendech a svátcích
4 věci, na které si u půjčky bez výpisu z účtu dát pozor
❌ vysoké úroky i sazba RPSN
❌ u banky si bez výpisu z účtu obvykle nepůjčíte
❌ vysoké sankce za pozdní splátky
❌ půjčíte si obvykle jen nižší částky v řádech několika tisíc korun
VAROVÁNÍ: Půjčky bez bankovního výpisu jsou pro vás velmi rizikové. Nemáte-li dostatečný a hlavně pravidelný příjem, hrozí, že nebudete schopni splatit ani malou půjčku.
Jak půjčku bez výpisu z účtu získat
Půjčku bez dokládání příjmů si sjednáte na webových stránkách či pobočce úvěrové firmy nebo přes zprostředkovatele úvěrů. Půjčujete-li si poprvé, druhá varianta je pro vás lepší volbou. Zprostředkovatel vám půjčky porovná dle rozhodujících kritérií i vašich preferencí a následně vybere nejlevnější půjčku přímo pro vás. Vy jen vyplníte online žádost, doložíte doklady totožnosti a žádost odešlete.
Věřitel si následně prověřuje správnost vašich údajů, vaši úvěruschopnost a jestli nemáte záznam v některém z registrů dlužníků. Pokud to neudělá, může jít o lichváře. Vždy uvádějte správné údaje, neboť úvěrovka si v dnešní době umí zjistit správnost uvedených informací prostřednictvím chytrých nástrojů.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- nezávislé porovnání různých finančních produktů
- disponuje poradci na telefonu, kteří vám jsou v případě dotazů k dispozici
- online formulář žádosti o půjčku vyplníte do 5 minut
- porovnává bankovní i nebankovní půjčky
- často poskytuje půjčky za výhodnějších podmínek
VYSVĚTLENÍ: Online kalkulačka na stránkách srovnávačů půjček vám umožní spočítat si, o kolik půjčku přeplatíte nebo jak dlouho budete splácet.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na výlohy za lékaře
- na rekvalifikaci
- na podnikání
- na školní potřeby pro děti
- na nákup potravin či potřebného oblečení
Vždy si sjednávejte jen takovou půjčku, o níž víte, že ji se 100% jistotou dokážete včas splatit. Pokud své finanční síly přeceníte, čekají vás nemalé poplatky za prodloužení půjčky i sankce z prodlení se splátkami.
NAŠE RADA: Sháníte-li peníze na rekonstrukci bydlení, pak se vám vyplatí sjednat si účelový úvěr – hypotéku. Z hlediska úroků, sazby RPSN i poplatků je výhodnější než běžné spotřebitelské neúčelové úvěry.
Rozdíl půjčky bez výpisu z účtu oproti jiným typům půjček
Půjčka bez výpisu z účtu je doménou nebankovních společností. Stejně jako půjčku online si ji zařídíte vyplněním jednotného formuláře, který najdete na internetových stránkách úvěrovek nebo zprostředkovatelů půjček.
Na rozdíl od půjček, při nichž dokládáte svůj pravidelný příjem, je však půjčka bez výpisu z účtu relativně drahá. Počítat musíte s vysokými úroky i poplatky. Naopak nejlevnější půjčka na trhu bývá půjčka zdarma. Ta je však dostupná jen u vybraných firem a výhradně v případě, že máte dobrou platební morálku.
Půjčka pro dlužníky je spojována s vysokými úroky a poplatky. Půjčíte si pár tisíc korun v hotovosti nebo na ruku, ale musíte počítat s krátkou dobou splatnosti. Obvykle se pohybuje v řádu 1 až 2 měsíců.
Půjčka na ruku je oblíbená díky tomu, že si peníze vyzvednete na vybrané benzínce, v trafice nebo v předem určené sázkové kanceláři. Nemusíte vlastnit bankovní účet, abyste si půjčili.
DOPORUČENÍ: Předtím, než se rozhodnete podepsat smlouvu, zkontrolujte si, jestli má věřitel licenci od České národní banky.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Porovnávat krátkodobé půjčky ihned se vyplatí nejen dle úroků, výše poplatků a sankcí, ale také dle výhod, jež někteří věřitelé nabízejí. Ty mohou být stanoveny formou možnosti odkladu splátek, předčasného splacení zdarma nebo třeba absence poplatku za sjednání úvěru. Nezapomeňte si přečíst na úvěrovou společnost recenze od jejích předchozích klientů.
Negativní dopady půjček
Nelíbí se vám výše poplatku za předčasné splacení úvěru? Nebo máte problém s odstoupením od úvěrové smlouvy? Obraťte se na finančního arbitra, který spor mezi vámi (dlužníkem) a úvěrovou společností nezávisle a zdarma posoudí. Nezapomínejte na to, že se kvůli špatně zvolené půjčce můžete dostat do vleklých finančních problémů, které nezřídka končí exekucí.
Proč existují rizikové půjčky
Problematické půjčky ani po přijetí nového zákona o spotřebitelských úvěrech nevymizely. Stále se v České republice najdou lidé, kteří se rozhodli své finanční potíže řešit tím, že si vezmou půjčku, ač vědí, že ji nemají z čeho splácet. Jednu půjčku splácejí druhou a poté se dostávají do exekucí.
NÁŠ TIP: Věděli jste, že se do registru dlužníků dostanete i tehdy, dlužíte-li peníze dopravnímu podniku nebo mobilnímu operátorovi? Předtím, než si půjčíte, si zkontrolujte, jestli vaše jméno skutečně v registrech dlužníků nefiguruje.
Závěr
Půjčky bez bankovního výpisu jsou dostupné online vyplněním přehledného formuláře. Peníze můžete mít v hotovosti či na účtu do pár hodin. Zaplatíte však vyšší úroky, sazbu RPSN i poplatky než u klasických půjček s doložením příjmu. Před podepsáním úvěrové smlouvy si ověřte, že má váš budoucí věřitel licenci od České národní banky.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Bc. Jana Kohoutková. Analýza a srovnání spotřebních úvěrů v České republice. In: Vysoká škola báňská [online]. 2022. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/146633/KOH0082_EKF_B0412A050005_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48548/1/P2P%20pujcky%20-%20Kaslova%20Lucie.pdf
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/9c23ho/5024281
- REDAKCE. Otevřená data podle nařízení vlády č. 425/2016 Sb. In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/seznamy/Otevrena-data/
- REDAKCE. Jak na peníze s Českou bankovní asociací. In: ČBA [online]. 30.5.2019. Dostupné z: https://cbaonline.cz/jak-na-penize-s-cba
- REDAKCE. Desatero spotřebitele In: ČNB [online]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/ochrana-spotrebitele/desatero-spotrebitele/