Půjčka mladým rodinám do 5 minut【prosinec 2024】
Výdaje rodin s malými dětmi mohou vyšplhat pro ně do extrémních výšin. Bojujete-li s náhlými finančními problémy, sjednejte si půjčku mladým rodinám. Ověřeného poskytovatele najdete přes online srovnávač zdarma a na vyřízení bezpečného úvěru vám bude stačit jenom pár minut.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka mladým rodinám výhodná
✅nízká úroková sazba
✅ověření poskytovatelé se solidními podmínkami
✅rychlé vyplacení půjčky na účet
✅možnost získání peněz i v hotovosti
4 věci, na které si u půjčky mladým rodinám dát pozor
❌vysoké měsíční splátky
❌půjčka pouze pár desítek tisíc korun
❌nebezpeční poskytovatelé
❌předčasné splacení nemusí být zdarma
TIP: Půjčka pro rodiny výrazně ovlivní rozpočet domácnosti. Zaměřte se na bezpečnost a uzavřete pouze licencovaný úvěr ze seznamu České národní banky.
Jak půjčku mladým rodinám získat
Při péči o rodinu lidem nezbývá příliš volného času. Čas i nervy vám při hledání úvěru ušetří online srovnávač. Vyplňte krátký formulář a vyberte si z nabídky ověřených poskytovatelů s licencí od ČNB.
Uzavření ověřeného úvěru je kompenzováno nutností doložit vysokou bonitu. Banky kontrolují pravidelné příjmy i čisté registry dlužníků. U příjmů je často požadováno potvrzení o příjmu od zaměstnavatele.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- stačí vyplnit jeden krátký formulář
- okamžité porovnání úvěrů
- automatické přesměrování na webové stránky
- bez ohrožení osobních údajů
- porovnání dle vašich preferencí
DOPORUČENÍ: Do formuláře uvádějte pravdivé informace. Jedině tak bude mít seznam porovnaných nabídek smysl.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na koupi pozemku pro budoucí stavbu
- na automobil do zaměstnání
- na nečekané výdaje domácnosti
- na investici do cenných papírů či uměleckého díla
- na překlenutí doby, kdy je člověk nezaměstnaný
Půjčka mladým rodinám je zpravidla solidní nabídkou ověřených poskytovatelů. I tak se mohou objevit komplikace. Lidé si často neuvědomují, že úvěr budou muset splácet po určitou dobu. Nedostatek financí může vést až do dluhové spirály.
DOPORUČENÍ: Domluvte se s rodinou a zajistěte ručení třetí osobou.
Rozdíl půjčky mladým rodinám oproti jiným typům půjček
Půjčka mladým rodinám je známá pro své výhodnější podmínky sjednání. Úvěr se snaží podpořit rodiny s malými dětmi, které nemají dostatek financí. Půjčka je i přes nižší bonitu nabízena za nižší úrokovou sazbu i další poplatky.
Půjčka pro mladé rodiny je na míru připravena pouze konkrétní skupině obyvatel. Protože se nejedná o půjčku pro každého, je tento úvěr spojen s nízkými náklady na sjednání. Půjčka pro každého, stejně jako půjčka pro cizince s přechodným pobytem, je dražším úvěrem bez nutnosti dokládat bonitu.
I přesto, že je půjčka mladým rodinám levným úvěrem, žadatel nemusí dokládat účel využití peněz. Zároveň za úvěr zpravidla nemusí ručit majetkem ani třetí osobou. I rodiny tak mohou uzavřít nebankovní půjčku bez zástavy.
Poskytovatelem půjčky mladým rodinám bývají ověřené společnosti s licencí od ČNB. Na úvěrovém trhu se však pohybují i nelicencované soukromé osoby. U nich se mějte na pozoru, sledujte podmínky, skryté poplatky a vysoké sankce.
VYSVĚTLENÍ: Činnost soukromé osoby bez licence od ČNB nejsou nikým kontrolovány. Jde o nelegální poskytovatele nebankovních úvěrů.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Dostane-li se člověk do problémů se splácením, může se rozjet dluhová spirála. V takové situaci dlužník nedokáže na nárůst dluhů reagovat. Pomůže konsolidace půjček, kdy jsou dluhy převedeny k jednomu věřiteli.
Negativní dopady půjček
Uzavřete-li úvěr s nesolidními podmínkami, pomoct může finanční arbitr. Ten zadarmo mimosoudním způsobem řeší různé problémy mezi dlužníkem a věřitelem. Arbitr vás zachrání od účtování vysokých poplatků nebo sankcí.
Proč existují rizikové půjčky
Čím dál více lidí ví, že pouze licencované úvěry dodržují zákonem dané podmínky. I tak se objevuje množství neověřených poskytovatelů. Ti na trhu mají své místo především kvůli žadatelům bez bonity. Ti nedosáhnou na ověřené úvěry.
VYSVĚTLENÍ: Licencovaní poskytovatelé nemohou po klientovi vyžadovat žádný poplatek předem.
Závěr
Půjčka mladým rodinám pomáhá lidem s dětmi zvládnout vysoké finanční výdaje. Rizikem bývá pravidelné splácení, na které nemusí v rodinném rozpočtu finance. Uvažujete-li o jejím sjednání, obraťte se na online srovnávač. Ten zadarmo pomůže vybrat vhodný úvěr.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- REDAKCE. Index odpovědného úvěrování: nejlepší pomocník při výběru půjčky. In: Člověk v tísni [online]. 10.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-9433gp
- REDAKCE. Úvěry – základní informace. In: financnigramotnost.mfcr.cz. [Online] 18. 3. 2019. Dostupné z: https://financnigramotnost.mfcr.cz/cs/uvery/zakladni-informace
- SKOŘEPA, Michal. Ekonomické jednohubky: odpovědi na 50 důležitých otázek ekonomie a financí. Praha: Grada, 2023. ISBN 978-80-271-3901-9.
- Parlament České republiky. Zákon č. 257/2016 Sb. (ve znění pozdějších předpisů) Zákon o spotřebitelském úvěru In: Zákony pro lidi. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/nabidka/cs/2016-257/zneni-20190104#Top
- REDAKCE. Úvěry – základní informace. In: financnigramotnost.mfcr.cz. [Online] 18. 3. 2019. Dostupné z: https://financnigramotnost.mfcr.cz/cs/uvery/zakladni-informace