Půjčka na cokoliv bez registru do 5 minut【říjen 2024】
Plánujete půjčku, kterou budete moci využít na cokoliv, a u které poskytovatel nebude příliš úzkostně hodnotit vaši finanční historii? Pak jste na správném místě. Půjčka na cokoliv bez registru se pro vás může stát správným řešením. Ale, jak už jistě sami tušíte, bez opatrnosti a alespoň základních informací o půjčkách bez registru to nepůjde. Ukážeme vám, jak si půjčku správně vybrat, vyhnout se rozličným nástrahám, a jak s ní správně zacházet.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka na cokoliv bez registru výhodná
✅ toleruje drobné záznamy v registrech
✅ poskytovatelé nahlížejí jen do některých registrů
✅ dobře dostupná půjčka na cokoliv
✅ jednoduché vyřízení online cestou
4 věci, na které si u půjčky na cokoliv bez registru dát pozor
❌ cena půjčky (úrok i poplatky, celkově RPSN)
❌ menší okruh ověřených poskytovatelů
❌ riziko střetu s lichvářem
❌ riziko pádu do dluhové pasti
VAROVÁNÍ: Půjčky bez registru jsou lákavou nabídkou pro všechny, kdo se v poslední době trochu prali se splácením svých závazků. Nepodléhejte však nadšení z dostupnosti takové půjčky. Zachovejte chladnou hlavu a pečlivě vybírejte mezi ověřenými poskytovateli.
Jak půjčku na cokoliv bez registru získat
Půjčku na cokoliv bez registru snadno získáte v online srovnání půjček. Proč právě tady? Na jednom místě si zde srovnáte nabídky od námi prověřených poskytovatelů, s licencí ČNB. Vyhnete se obavám, jestli náhodou nejednáte se skrytým lichvářem. Z půjček si v klidu vyberete tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Nebo jen vyplníte formulář, kam vepíšete požadavky na půjčku. My vám mezi poskytovateli zjistíme, kde půjčku můžete získat.
Následně přímo ze stránek srovnávače oslovíte toho poskytovatele, který vás nejvíce zaujal. Spolu s jeho dopomocí vyplníte všechny potřebné náležitosti a necháte si půjčku schválit. Pracovník poskytovatele vás všemi kroky postupně provede. Online se odehraje i podpis smlouvy o úvěru: většinou pomocí ověřovacího kódu. Následně vám přistanou dohodnuté peníze na účtu, nebo si je na dohodnutém místě vyzvednete v hotovosti.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- jen prověření poskytovatelé
- pouze férové nabídky
- pestrý výběr z několika půjček na jednom místě
- ochrana osobních údajů
- i srovnávač má licenci ČNB
VYSVĚTLENÍ: I online srovnávač půjček musí být prověřen Českou národní bankou a získat její licenci. Jinak by nemohl své služby vůbec nabízet.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na výdaje, které nepočkají
- na krátkodobé finanční potíže
- na drobný nákup do domácnosti
- na krátkodobé pokrytí nižšího příjmu
- na cokoliv, co je právě potřeba
Půjčky bez registru nepatří k nejlevnějším. Právě naopak. Tolerance negativních záznamů v registrech je pro poskytovatele riskantním krokem, a za ten si nechají zaplatit. Proto při výběru půjčky extra dbejte na výši splátky. Důkladně zvažte, zda takto vysokou splátku dokážete v dalším období odeslat!
NAŠE RADA: Jestli je poskytovatelem navrhovaná výše splátky pro vás příliš vysoká, pokuste se dohodnout její snížení (a rozložení půjčky do delšího období). Nebo si zjistěte, zda půjde splátku odložit, či snížit. a za jaký poplatek. Následně si z půjček zvolte tu s nejlevnější úpravou splácení.
Rozdíl půjčky na cokoliv bez registru oproti jiným typům půjček
Půjčka na cokoliv bez registru je nebankovním úvěrem, který může pocházet nejen od prověřeného poskytovatele s licencí ČNB, ale také od lichvářů: od splátkových společností bez licence nebo od soukromých investorů (typicky půjčky od soukromníků bez poplatku předem). Zatímco licencované půjčky doprovází kompletní ochrana spotřebitele a mnohá omezení nekalých praktik poskytovatelů, u soukromých půjček tomu tak není.
Půjčka na cokoliv bez registru je v podstatě na opačné straně úvěrového spektra než bankovní půjčky online. To platí nejen o jejich úvěrovém riziku, ale také o ceně nebo o dostupnosti. Zatímco bankovní půjčky získají jen velmi bonitní klienti, půjčky bez registru míří i na klienty s nízkými příjmy, a třeba s akutními finančními problémy.
Půjčka na cokoliv bez registru je půjčkou čistě nebankovní. Licencovaní poskytovatelé musejí i u tohoto druhu půjčky postupovat v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru, To je stejný zákon podle kterého své půjčky poskytují i banky. Stejná pravidla, stejná omezení pro poskytovatele a stejné výhody pro klienty. Jen si každý z poskytovatelů vybral jinou oblast mantinelů, jež tento zákon nastavuje.
Půjčka na cokoliv bez registru je velmi podobná půjčkám pro dlužníky. I když jen té části, co se soustředí na další půjčky, nad rámec současného zadlužení (a nikoliv na konsolidaci nebo refinancování). Některé dluhy, přestože je o nich záznam v registrou, jsou zkrátka u tohoto úvěru tolerovány.
DOPORUČENÍ: Přestože je půjčka bez registru na cokoliv velmi lákavá, nevrhejte se do ní bezhlavě! Nejprve si důkladně propočítejte, jestli vyžadovanou splátku dokážete odeslat včas a v plné výši. Když se opozdíte, nebo zašlete jen částku nižší, prodraží se vám tahle půjčka o nemalé sankční poplatky.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Obecně se za největší riziko u každé půjčky považuje předlužení, a z něj plynoucí neschopnost půjčku včas splatit. To s sebou nese další náklady a další prohlubování dluhu.
Negativní dopady půjček
S předlužením souvisejí i veškeré negativní dopady půjček. Často s sebou nesou vysoké sankční poplatky, které jsou v plné výši vymahatelné i exekučně.
Proč existují rizikové půjčky
Vše na trhu existuje jen proto, že jsou tu lidé, kteří přesně takovou věc poptávají. Je to smutné, ale lichvářské půjčky od soukromých osob a od úvěrových společností bez licence jsou mezi lidmi stále žádané. Dokud se to nezmění, bude na trhu k mání spousta rizikových půjček.
NÁŠ TIP: Půjčujte si jen od licencovaných poskytovatelů, kteří nesmějí uhnout mimo hranice vymezené zákonem o spotřebitelském úvěru a zákonem o ochraně spotřebitele!
Závěr
U půjčky na cokoliv bez registru si dejte pozor na licenci poskytovatele, s nímž o půjčce jednáte. Abyste měli jistotu, že jde o prověřenou společnost, vybírejte v našem srovnávači, kam zařazujeme jen licencované nebankovní společnosti. Při výběru zohledněte jak celkovou cenu půjčky (RPSN a celkový přeplatek), tak i poplatek za odklad nebo snížení splátky. Nikdy totiž předem nevíte, kdy je můžete potřebovat.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/bankovnictvi-a-dohled/financni-stabilita-a-dohled/vyvoj-financniho-trhu/2022/zprava-o-vyvoji-financniho-trhu-v-roce-2-51712
- Ing. Dan Kazda. Dluhová past v rodinách a způsoby jejího řešení. In: Univerzita Pardubice [online]. 2022. Dostupné z: https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/78931/KazdaD_Dluhova_past_AS_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023. Dostupné z: https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- PÁLKOVÁ, Darina. Bankovní půjčky versus nebankovní půjčky [online]. Praha, 2012. Dostupné z: https://theses.cz/id/u2unla/. Diplomová práce. AMBIS vysoká škola, a.s. Vedoucí práce Ing. Blanka Dlouhá.
- MINISTERSTVO FINANCÍ ČESKÉ REPUBLIKY : STEM/MARK: Finanční gramotnost v ČR : Kvantitativní výzkum – Finanční gramotnost obyvatel ČR. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/EXT_-_PPT_zaverecna_zprava_mereni_FG_-_plne_zneni.pdf