Půjčka na splátky do 5 minut【prosinec 2024】
Sníte o vlastním bydlení nebo novém automobilu, ale nemáte dostatek peněz? Možným řešením pro vás může být půjčka na splátky. S ní si můžete jednoduše vypůjčit i vysoké částky, které hravě pokryjí i investici do rekonstrukce bytu či koupě nového vozu. S výběrem vhodné půjčky na splátky vám pomůže i náš srovnávač, který za vás porovná desítky nabídek na trhu.
Proč je půjčka na splátky populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka na splátky výhodná
✅delší doba splatnosti
✅rozložení velkých částek do více splátek
✅nižší riziko nesplácení
✅rychlé sjednání online
4 věci, na které si u půjčky na splátky dát pozor
❌u dlouhé doby splatnosti vyšší úrokové sazby
❌možné poplatky za sjednání
❌větší pravděpodobnost předlužení
❌poplatek za předčasné splacení
NAŠE RADA: S dobou splatnosti roste i cena úvěru. Pokud chcete ušetřit, zbytečně dobu splatnosti neprodlužujte, můžete tak přeplatit i tisíce korun navíc.
Jak půjčku na splátky získat
Chcete půjčku na splátky, která se přizpůsobí vašemu rozpočtu? Vyplňte náš online formulář a srovnávač vám během pár minut nabídne všechny dostupné nabídky přizpůsobené vašim potřebám i bonitě. Srovnávač navíc prověří poskytovatele a nabídne vám nabídky od ověřených společností. Zvolit si můžete, zda vás láká klasický úvěr nebo speciální typy úvěrů jako například půjčka bez registru a ručení a zástavy.
Po výběru vhodného úvěru vás převedeme na web společnosti, kde celou žádost dokončíte. Společnost od nás získá informace, které jste vyplnili v jednotném formuláři, díky čemuž už nemusíte nic vyplňovat. Obvykle budete požádáni o využití nástroje pro nahlížení do běžného účtu – častý je například Nordigen nebo Kontomatik.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- Půjčka na míru vašim potřebám
- Ověření dostupnosti půjčky s ohledem na vaši bonitu
- Porovnání desítek nabídek od ověřených poskytovatelů
- Veškeré informace o půjčkách na jednom místě
- Uživatelská podpora kdykoliv k dispozici
NAŠE RADA: Před podpisem smlouvy si pečlivě přečtěte všechny podmínky úvěru, včetně úrokové sazby, celkových nákladů půjčky, doby splatnosti, a sankcí za nesplácení.
Kdy se půjčka na splátky obecně vyplatí
- Investice do vlastního bydlení
- Koupě nového nebo ojetého automobilu
- Rekonstrukce domu či bytu, či jeho části
- Konsolidace stávajících úvěrů
- Překlenutí dočasných finančních problémů
Půjčka na splátky vám sice nabídne možnost rozložení vysokých částek do splátek, ale na druhou stranu se můžete snadno dostat do platební neschopnosti. V tomto ohledu je důležité si správně nastavit měsíční splátky.
VYSVĚTLENÍ: Roční úroková sazba udává procentní podíl z vypůjčené částky, který za úvěr zaplatíte navíc. Obvykle se jedná o 5 až 25 % p.a
Rozdíl půjčky na splátky oproti jiným typům půjček
Půjčka na splátky je specifický typ úvěru, jehož hlavním rysem je možnost rozložení vysokých, ale i menších částek do více splátek. S touto možností se setkáte u většiny spotřebitelských úvěrů. Jedinou výjimkou jsou mikro či rychlé půjčky, u nichž je doba splatnosti stanovená na pár dní. V takovém případě hrozí, že se vám nepodaří úvěr splatit včas. Proto většina žadatelů volí půjčku na splátky.
Půjčka pro dlužníky je obvykle určena lidem s již existujícím dluhem, který se jim stále daří úspěšně splácet. Prostřednictvím takového úvěru je navíc možné refinancovat nebo konsolidovat stávající závazky. Pokud si žadatel prochází již exekučním řízením, bude pro něj lepší volbou půjčka v exekuci. Tu nabízí pár vybraných nebankovních společností.
Půjčka po insolvenci je zaměřena na žadatele, kteří si již prošli insolvencí a snaží se znovu postavit na nohy. Obvykle jejím prostřednictvím získáte pouze nižší částky s krátkou dobou splatnosti. Podobně jsou na tom i půjčky pro nezaměstnané, jež lze sjednat bez dokládání stabilních příjmů.
Půjčka na účet je obecnější termín pro půjčku, která je po schválení převedena přímo na bankovní účet žadatele. Jednat se přitom může o bankovní i nebankovní půjčku. Půjčka do výplaty je typicky menší částka poskytnutá na krátkou dobu. Sjednat si ji lze pouze u nebankovní společnosti. Dostupná přitom může být jako půjčka na účet nebo hotovostní půjčka.
DOPORUČENÍ: Vyhněte se půjčování větších částek, než si můžete dovolit splácet. Obecně by neměla vaše měsíční splátka veškerých úvěrů přesáhnout 40 % vašich příjmů.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Půjčky jsou rizikové zejména z hlediska nesplácení, k němuž může vést i extrémní navýšení ceny úvěru. V souvislosti s tím věnujte zvláštní pozornost úrokové sazbě, poplatkům a sankcím při nesplácení půjčky. Kromě toho zkontrolujte, zda má poskytovatel licenci od ČNB. S vyhledáním důvěryhodného poskytovatele vám pomohou i různé recenze či online diskuze.
Negativní dopady půjček
Půjčky mohou vést k předlužení a neschopnosti splácet, což často končí i exekučním řízením. V případě jakýchkoliv finančních potíží je důležité obrátit se přímo na poskytovatele a informovat ho o vaší situaci. O pomoc můžete požádat i finanční poradce nebo arbitra, který překontroluje úvěrovou smlouvu a rozhodne o tom, zda je z hlediska zákona platná.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Přísná regulace nebankovních půjček brání neetickým praktikám a chrání spotřebitele před sjednáním nevýhodných úvěrů. Zavedení nových zákonů vedlo k větší transparentnosti a zodpovědnosti na trhu s nebankovními půjčkami, díky čemuž se s lichváři setkáte jen minimálně. Každopádně je třeba věnovat dostatek pozornosti ověření důvěryhodnosti poskytovatele, u nějž si chcete úvěr sjednat.
VYSVĚTLENÍ: Lichvářství je termín, který popisuje neférové taktiky některých poskytovatelů. Ti si mohou účtovat extrémně vysoké úrokové sazby i ve výši přesahující 40 % a více. Výjimkou nejsou ani různé nesmyslné poplatky.
Závěr
Půjčka na splátky vám umožní sjednat si prostřednictvím úvěru i velmi vysoké částky. S nimi jednoduše pokryjete investici do nového bydlení či koupě automobilu. Na druhou stranu se jedná o dlouhodobý závazek, jehož splácení nemusí být vždy jednoduché. Dopředu si tedy ověřte, kolik vás bude půjčka stát a zda ji dokážete včas a řádně splácet.
Zdroje
- REDAKCE. Jak na peníze s Českou bankovní asociací. In: ČBA [online]. 30.5.2019. Dostupné z: https://cbaonline.cz/jak-na-penize-s-cba
- Dominik Sedláček. Analýza a srovnání spotřebitelských úvěrů v České republice. Vysoká škola báňská [online]. 2023. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/149657/SED0227_EKF_B0412A050005_2023.pdf
- KLEPÁČKOVÁ, Kristýna. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky [online]. Brno, 2015. Dostupné z: https://theses.cz/id/19niw8/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta. Vedoucí práce Ing. Dalibor Pánek, Ph.D.
- CSAS.cz. Na co si česi půjčují. In csas.cz [online]. 2021. Dostupné z: https://www.csas.cz/cs/blog/abeceda-penez/na-co-si-cesi-pujcuji
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Grossmann Jakub. Dostupnost institucionálních úvěrů a finanční tíseň domácností In: ČNB [online]. 13.4.2023. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Dostupnost-institucionalnich-uveru-a-financni-tisen-domacnosti/