Půjčka pro všechny do 5 minut【listopad 2024】
Vybrané soukromé společnosti vám půjčí také o víkendu a ve svátky. Dokonce si mohou vzít půjčku i maminky na mateřské dovolené nebo důchodci starší 65 let. Taková je půjčka pro všechny. Pokud jste si nikdy dříve úvěr nebrali, obraťte se na praktického pomocníka – srovnávač půjček. Online srovnání vám bude nápomocné při porovnávání finančních produktů a hledání nejlepší půjčky vám na míru.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro všechny výhodná
✅ peníze na účet i v hotovosti
✅ půjčku si sjednáte online
✅ žádné složité administrativní vyřizování
✅ bezúčelová půjčka na cokoliv
4 věci, na které si u půjčky pro všechny dát pozor
❌ vyšší úroky a poplatky u hotovostních půjček
❌ vysoké sankce za porušení úvěrové smlouvy
❌ někdy je zapotřebí dát si pozor na krátkou dobu splatnosti
❌ při platbě na účet je (někdy) vyžadována autorizační platba ve výši 1 Kč
VAROVÁNÍ: Vysoká RPSN sazba nebo velký nátlak úvěrové společnosti na to, abyste podepsali smlouvu, nevěstí nic dobrého. Raději se poohlédněte po jiném věřiteli.
Jak půjčku pro všechny získat
Půjčka pro všechny je dostupná přes internet, u banky i soukromé společnosti. Případně můžete zajít na pobočku. Pro prvožadatele je nejlepší variantou sjednat si ji přes zprostředkovatele. Půjčky vám zde přehledně porovnají a vy si můžete vybrat nejlevnější půjčku. Pak už stačí jen vyplnit formulář a doložit 2 identifikační doklady.
Věřitel si vás ovšem musí ověřit skrze registry, jestli náhodou nejste v prodlení se splátkami u jiné banky nebo nebankovní společnosti. Dále po vás bude chtít potvrzení o výši vašich pravidelných příjmů. Vaši bonitu si může ověřit pomocí chytrých nástrojů. Ve chvíli, kdy chcete zaslat peníze na účet, je zapotřebí provést ověřovací platbu nebo se prokázat skrze bankovní identitu.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- funguje nezávisle a zdarma
- porovnává půjčky od společností s licencí udělovanou ČNB
- nabízí lepší podmínky pro získání úvěru
- na telefonní lince jsou vám pro případné dotazy k dispozici operátoři
- stačí vyplnit jen jednu žádost pro všechny poskytovatele půjček
DOPORUČENÍ: Na webových stránkách srovnávačů najdete i online kalkulačku. Přes ni si můžete vypočítat výši jednotlivých splátek i o kolik půjčku přeplatíte.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na vzdělání či rekvalifikaci
- na vybavení domácnosti
- na automobil, kterým se dopravujete do práce
- na rozjezd podnikání
- na zaplacení složenek za plyn, elektrickou energii
Obecně platí zásada, že si nikdy nepůjčujeme na zbytnosti. Brzy můžete zjistit, že na splacení půjčky nemáte. Pak se vám půjčka nejenže prodraží, ale ještě se můžete dostat v případě opakovaného nesplácení do exekuce.
NAŠE RADA: Na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení se vyplatí vzít si účelovou půjčku (hypotéku). Účelové půjčky vždy bývají z hlediska úroků a RPSN sazby výhodnější.
Rozdíl půjčky pro všechny oproti jiným typům půjček
Půjčka pro všechny ihned zaslaná na účet nebo vyplacená v hotovosti je dostupná u nebankovních společností (výhradní poskytovatel půjček na ruku). Sjednáte si ji online do 5 minut vyplněním přehledného formuláře. Lze si půjčit několik tisíc korun, ale klidně i desítky či stovky tisíc. Od půjčené částky se pak odvíjí také její splatnost. Lze splácet jen několik měsíců, ale klidně i dlouhé roky.
Půjčka bez registru nebo také půjčka pro dlužníky je určena lidem v registrech dlužníků. Například dluží mobilnímu operátorovi, dopravními podniku nebo jiné úvěrové společnosti. V tomto případě si mohou půjčit nižší tisíce korun s velmi krátkou dobou splatnosti. Problém je však v tom, že dlužíte-li již jiné instituci, společnost s licencí od České národní banky vám nepůjčí.
Oblíbená je půjčka na ruku, kdy peníze dostanete v hotovosti. Přiveze vám je až domů nebo do práce kurýr či obchodní zástupce společnosti. Taktéž si je můžete vyzvednout na benzince, v trafice nebo v sázkové kanceláři.
Krátkodobá půjčka před výplatou nebo půjčka do výplaty vytrhne trn z paty všem, kteří potřebují několik tisíc korun na drobné, avšak nutné výdaje související s domácností. Při příští výplatě zase půjčku splatí. Populární je i online půjčka ihned na účet. Peníze vám po podepsání smlouvy úvěrovka pošle na účet do pár (desítek) minut.
VAROVÁNÍ: Půjčka na směnku na českém trhu stále figuruje, ačkoliv je zákonem zakázaná již od roku 2013. Proto si dejte na její poskytovatele dobrý pozor.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Velkým rizikem je, že si nepříliš pečlivě prostudujete úvěrovou smlouvu. Je nutné porozumět všemu, co se ve smlouvě píše. Čtěte si i to, co je sepsané malými písmeny. Tak se vyhnete budoucím problémům se splátkami i sankcemi. Ověřte si, že má úvěrová společnost licenci od České národní banky. Dobré je si také přečíst recenze od předchozích dlužníků.
Negativní dopady půjček
Když jednu půjčku splácíte druhou, brzy lehce dojdete do fáze, kdy výše všech vašich dluhů převýší celkovou hodnotu vašeho majetku. Tomu se říká předlužení. Dále vám hrozí exekuce nebo osobní bankrot. Nesprávně zvolenou půjčkou a nevhodně zvolenou výší splátek si můžete výrazně ztížit život.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Nový zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016 omezil činnost lichvářských společností. Dnes si spotřebitelé mohou vybírat mezi společnostmi solidními, které mají licenci k půjčování peněz od ČNB, a mezi těmi ostatními (často podvodné společnosti). Díky tomuto zákonu si tak lidé půjčují bezpečně a zároveň vědí, že i pro udělování sankcí platí omezení.
VYSVĚTLENÍ: Souhrn všech smluvních pokut nesmí přesáhnout součin výše spotřebitelského úvěru s 0,5 a celkem nesmí překročit částku 200 000 Kč.
Závěr
Ať klasické nebo malé půjčky pro všechny jsou dostupné online po vyplnění jednoho formuláře. Peníze si necháte vyplatit na účet nebo v hotovosti. Nezřídka společnosti půjčují peníze i o víkendech včetně svátků. Nenechte se ale nalákat na až podezřele `levné` půjčky. Stejně tak na sebe nenechte od žádné společnosti vyvíjet nátlak. Lichvářské firmy se vás do podepsání úvěrové smlouvy budou snažit natlačit nejrůznějšími způsoby.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Ing. Patrik Forman. Chudoba a zaměstnanost v České republice. In: AMBIS vysoká škola, a.s. [online]. 2022. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/qxum4/Forman_Patrik_bakalarka.pdf
- REDAKCE. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In: Člověk v tísni [online]. 13.7.2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Martin Bednář. Co je pro Čechy prioritou při výběru půjčky. In Faei.cz.[online]. 18.11.2020. Dostupné z: https://faei.cz/pro-cechy-jsou-pri-vyberu-pujcky-nejdulezitejsi-uroky/
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/9c23ho/5024281
- Ministerstvo spravedlnosti České Republiky. Oddlužení. In. insolvence.justice.cz [online]. Dostupné z: https://insolvence.justice.cz/jak-ven-z-dluhove-pasti/oddluzeni/
- KLEPÁČKOVÁ, Kristýna. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky [online]. Brno, 2015. Dostupné z: https://theses.cz/id/19niw8/
- Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta. Vedoucí práce Ing. Dalibor Pánek, Ph.D.