Půjčka pro začínající živnostníky do 5 minut【listopad 2024】
Každý začátek je těžký. Nejinak je tomu i při rozjíždění vlastního podnikání. Aby vám podnikatelské plány vyšly na jedničku, půjčka pro začínající živnostníky vám zajistí dostatečný přísun peněz. Spolu s naší pomocí zvládnete i vy sami sjednat bezpečný a ověřený úvěr. Vy vyplníte krátký formulář, my vám následně představíme všechny ověřené půjčky, které pomáhají OSVČ v jejich začátcích.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka pro začínající živnostníky výhodná
✅ forma levné půjčky pro firmy
✅ výhodné půjčení peněz do začátku podnikání
✅ bez dokládání daňového přiznání
✅ často možnost odložení první splátky
4 věci, na které si u půjčky pro začínající živnostníky dát pozor
❌ pouze na začátku podnikání
❌ spíše nižší částky peněz
❌ ne každý poskytovatel řeší opožděné splátky výhodně
❌ pouze pro žadatele, kteří již vlastní živnostenský list
DOPORUČENÍ: Při podnikání se nespoléhejte pouze na finanční pomoc úvěru. Do začátku by měl mít každý podnikatel i své vlastní finance.
Jak půjčku pro začínající živnostníky získat
Finance hrají roli kdykoliv v průběhu podnikání, i na jeho začátku. Sjednat solidní úvěr s ověřenou společností nemusí být jednoduché. Z velkého množství poskytovatelů si lze vybrat snadno díky online srovnání půjček, který vám vygeneruje a porovná nabídky na základě vámi vyplněného formuláře.
Podnikatelské úvěry jsou schváleny po doložení pravidelných příjmů. Nutné je doložit buď dvě poslední daňová přiznání k dani z příjmů s razítkem od finančního úřadu, nebo opis od správce daně. To není vše. Dalším dokladem bývá potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a zaplacení daní.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- přehled o celkových nákladech za úvěr
- rozdělení nabídek podle způsobu vydání peněz
- automatické přesměrování na služby vybraného poskytovatele
- dostatečný distanc od neověřených úvěrů
- vždy ověřená licence poskytovatele
RADA: Nenechte se zmást nízkou roční úrokovou sazbou. Cenu za úvěr řešte komplexně. Připočítejte si také všechny poplatky a další náklady.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na rozjezd či rozvoj firmy
- na nezbytné vybavení
- na pořízení firemního automobilu
- na firemní technologie
- na neočekávané výdaje při havárii podnikatelských prostor
Nejen podnikatelské, ale i spotřebitelské úvěry mohou být riskantní. Jedním z faktorů, který vás může přivést do problémů, je příliš krátká doba splatnosti. Na první pohled je zadlužení pouze na několik měsíců výhodné. Pozor si dejte na výši splátek. Ty kvůli krátkodobému splácení mohou být vyšší, než na co klient skutečně má.
DOPORUČENÍ: Pokud víte, na co peníze použijete, vsaďte na účelový úvěr. Ten je často výhodnější.
Rozdíl půjčky pro začínající živnostníky oproti jiným typům půjček
Půjčka pro začínající živnostníky je licencovaným úvěrem. Výhodná forma okamžité nebankovní půjčky či bankovního úvěru podporuje OSVČ na jejich startu. Úvěr lze sjednat na základě živnostenského listu a potvrzené bonity žadatele. A to za nízkou úrokovou sazbu i další poplatky.
Půjčka pro začínající živnostníky se snaží poskytnout do začátku peníze těm, kdo jsou sice bonitní, nedisponují ale dostatkem peněz na své podnikatelské plány. Licencované úvěry jsou nabízeny velmi výhodně. To nelze říct o půjčce bez registru nebo bez pravidelných příjmů. Tyto úvěry jsou známy pro své vyšší sankce při opožděných splátkách i vyšší roční úrokovou sazbou.
Stejně jako je půjčka pro začínající živnostníky určena pouze na náklady spojené s podnikáním, existují i další účelové půjčky. Mezi ně patří například půjčka na auto. Oba jsou výhodně nabízeny pouze bonitním žadatelům. Ti často musí za úvěr ručit majetkem nebo třetí osobou. Jediným rozdílem těchto úvěrů je účel využití peněz.
Půjčka pro začínající živnostníky je nejen výhodnou, ale také bezpečnou a levnou formou půjčení peněz. Nízká úroková sazba i sankce podporují hladký průběh celého procesu od schválení žádosti až po úhradu poslední splátky. To nelze tvrdit o půjčce v exekuci. Úvěr nabízený nebonitním klientům je pověstný svým vysokým rizikem. Nelicencované a drahé půjčky navíc mohou být důvodem, proč dojde ke zrušení celé exekuce.
VYSVĚTLENÍ: I přesto, že je půjčka pro OSVČ účelovou, peníze lze využít na širokou škálu výdajů.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Nejen začínající podnikatelé, i další osoby se mohou dostat do problémů kvůli nesolidnosti vybraného poskytovatele. To, s kým sjednáte úvěr, záleží jen a pouze na vás. Nebezpečným a podvodným nabídkám se lze vyhnout hned několika způsoby. Vždy ověřte pravost licence ČNB, zkontrolujte recenze bývalých klientů a nabídky vyhledávejte prostřednictvím online srovnávače.
Negativní dopady půjček
Jediným bezpečným způsobem, jak si půjčit peníze, je sjednání licencovaného úvěru. I ten sebou nese určitá rizika. V případě finančních problémů může dojít k opoždění splátek. To lze řešit různými variantami. Některé z nich jsou poměrně výhodné. Odložení splátek či jejich snížení na minimální hodnotu je nutné řešit při podpisu smlouvy. Můžete se tak až na několik měsíců vyhnout vysokým sankcím za pozdní úhradu svých závazků.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Na zákon o spotřebitelském úvěru dlužníci čekali dlouhá léta. Kromě nich jej oslavili také licencovaní poskytovatelé, kteří vždy dodržovali solidní jednání. Ne každá nebankovní půjčka dříve jednala v souladu s dobrými mravy. To byl hlavní důvod pro vytvoření nového zákona, který upravuje vztahy mezi dlužníky a věřiteli, aby nebyla ohrožena bezpečnost klientů.
TIP: Recenze od bývalých klientů vám mnohdy prozradí více, než to, zda věřitel vlastní licenci od ČNB.
Závěr
Start podnikání je plný stresu a nekonečných příprav. Finanční pomoc do začátku zajistí půjčka pro začínající živnostníky. Ta je licencovaným a levným úvěrem, který je poskytnut živnostníkům bez ohledu na to, v jakém oboru se rozhodli podnikat. Aby vše proběhlo hladce, informujte se před podpisem smlouvy o možnostech odložení splátek. Podnikání je nevyzpytatelné a živnostník musí být připraven na všechny varianty.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- Kristýna Klepáčková. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky. In: Masarykova univerzita [online]. 19.4.2015. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fate1/BP_FINAL.pdf
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48548/1/P2P%20pujcky%20-%20Kaslova%20Lucie.pdf
- Parlament České republiky. Zákon č. 257/2016 Sb. (ve znění pozdějších předpisů) Zákon o spotřebitelském úvěru In: Zákony pro lidi. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/nabidka/cs/2016-257/zneni-20190104#Top
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/bankovnictvi-a-dohled/financni-stabilita-a-dohled/vyvoj-financniho-trhu/2022/zprava-o-vyvoji-financniho-trhu-v-roce-2-51712