Půjčky od soukromníků bez poplatku předem do 5 minut【listopad 2024】
Na úvěrovém trhu se to poskytovateli půjček doslova hemží. Ne každý z nich patří mezi licencované společnosti. Mnohé lze zařadit do kategorii půjček od soukromníků bez poplatku předem. Takový úvěr můžete najít během několika málo minut. Pohodlně se usaďte, vyplňte krátký formulář a začněte vybírat. S naším online srovnávačem je hledání správného úvěru snadné. Všechny nabídky jsou ověřené i průběžně aktualizované. Jak na to?
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka od soukromníků bez poplatku předem výhodná
✅ nezaplatíte ani korunu předem
✅ okamžité sjednání půjčky online, nebo osobně
✅ i pro klienty se zhoršenou bonitou
✅ varianta půjčky pro cizince
4 věci, na které si u půjčky od soukromníků bez poplatku předem dát pozor
❌ často skryté poplatky
❌ sankce za předčasné splacení
❌ obecně dražší forma půjčení peněz
❌ riziko sjednání úvěru s podvodníkem
RADA: Služby poskytovatele si mimo jiné můžete ověřit i prostřednictvím recenzí bývalých klientů.
Jak půjčky od soukromníků bez poplatku předem získat
Ověřené a licencované nabídky lze snadno zaměnit s těmi, jejichž poskytovatelé jednají na hranici zákona. Ne však v případě, že k vyhledání půjčky využijete online srovnávač. Ten vám, na základě krátkého formuláře, představí pouze ověřené a aktualizované úvěry od poskytovatelů s licencí České národní banky.
Ne každému zaměstnanci je výplata zasílána na bankovní účet. Ten, kdo dostává peníze na ruku v hotovosti, má dokazování pravidelných příjmů o něco složitější. Kromě výplatní pásky banky často požadují i Evidenční list důchodového pojištění. Na základě tohoto dokladu je možné prokázat, že je žadatelem člověkem s pravidelným příjmem.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- pouze aktualizované nabídky
- jen ověření poskytovatelé
- vše zdarma a bezpečně
- bez zadávání osobních údajů
- s automatickým přesměrováním na poskytovatele úvěru
VYSVĚTLENÍ: Online srovnávač vygeneruje pouze nabídky, které odpovídají požadavkům žadatele o úvěr.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na úhradu studijních nákladů
- na pořízení vlastního bydlení
- na rekonstrukci bydlení
- na pořízení stroje do podnikání
- na nečekané výdaje v podnikání
Když klient není schopen dostát svým závazkům, může se pro něj stát půjčka nevýhodnou. Při sjednávání úvěru je přitom možné domluvit různá řešení pro takové situace. Kromě vysokých sankcí se nabízí odložení splátek, snížení jejich výše nebo změna splátkového kalendáře. Všechny tyto možnosti by měly být ideálně uvedeny ve smlouvě.
VAROVÁNÍ: Příliš vysoké sankce mohou být nezákonné. Maximální hodnotu udává platný zákon o spotřebitelském úvěru.
Rozdíl půjčky od soukromníků bez poplatku předem oproti jiným typům půjček
Půjčky od soukromých osob bez poplatku předem jsou nebankovní půjčky a často nelicencované varianty úvěru. Schválení žádosti je však poměrně snadné. Aby klient na úvěr dosáhl, nemusí mít pravidelné příjmy ani čisté registry. Mnohdy stačí pouze ověření totožnosti žadatele. Peníze jsou jednorázově vyplaceny v hotovosti, nebo na účet. Oproti bankovním půjčkám jsou však za vyšší úrokovou sazbu, poplatky i sankce pozdních splátek.
Půjčky od soukromých bez poplatku jsou zpravidla nabízeny lidem se sníženou bonitou. Tedy těm, kdo mají špatnou finanční minulost, aktuální dluhy, nebo nepravidelné či nízké příjmy. Takoví lidé nedosáhnou na bankovní úvěr. Ten je nabízen pouze bonitním klientem, u kterých je vyšší jistota, že dokážou dostát svým závazkům. Bankovní úvěry jsou oproti těm od soukromníků obecně považovány za levnější formu půjčení peněz.
Půjčky od soukromých osob mohou být variantou půjčky bez doložení příjmů nebo bez registru. Tyto úvěry jsou, stejně jako půjčky před výplatou ihned na účet, primárně určeny lidem se sníženou bonitou. Ti nemají šanci dosáhnout například na účelovou půjčku na auto. Ta je rozdílná nejenom kritérii pro schválení žádosti, ale také v celkové ceně. Nebonitní žadatelé vždy zaplatí více nejenom za roční úrokovou sazbu, ale i za poplatky a sankce při pozdních splátkách.
To, zda je půjčka od soukromého investora bez poplatku bezpečnou, záleží především na výběru poskytovatele. I přesto, že nemají licenci, nemusí vždy jít o podvodníky jednající na hranici zákona. Těmi, kdo rozhodně nelegálně jednají, jsou poskytovatelé úvěrů na směnku. Tento typ půjčky je nabízen jen velmi nebonitním klientům. Kromě toho, že je půjčení peněz na směnku nelegální, je také velmi nebezpečné. Kdykoliv může dojít ke změně věřitele a majitele směnky.
TIP: Poskytovatele nebankovního úvěru si můžete ověřit například prostřednictvím recenzí bývalých klientů.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Při sjednávání úvěru je nutné zohlednit několik oblastí. Především se jedná o bezpečnost a výhodnost půjčky. Ještě před podpisem smlouvy si ověřte solidnost jednání poskytovatele. Na první pohled vás může uklidnit vlastnění licence od České národní banky. Pravost lze ověřit v oficiálním seznamu ČNB.
Negativní dopady půjček
Pokud si klient půjčuje peníze od nelicencovaného subjektu, předpokládá se, že není v nejlepší finanční situaci. Další půjčka jej může přivést do dluhové spirály. To není ničím příjemným. Klient má tolik dluhů, že se v nich nevyzná a nedokáže je splácet. V případě, že se do takové situace dostanete i vy, na místě je konsolidace půjček, nikoliv další půjčka.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Na trhu s úvěry si žadatelé o půjčení peněz mohou vybrat mezi ověřenými i nelicencovanými poskytovateli. Aby byl trh pro dlužníky bezpečným, vznikl nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten se snaží informovat dlužníky o jejich právech. Zároveň dochází k upravování podmínek na obou stranách.
DOPORUČENÍ: I přesto, že existuje zákon o spotřebitelském úvěru, na trhu dál působí i neověření poskytovatelé. Dejte raději přednost poskytovateli s licencí ČNB.
Závěr
Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete sjednat bankovní úvěr, variantou jsou i půjčky od soukromníků bez poplatku předem. Před podpisem smlouvy za ně nezaplatíte ani korunu. Navíc se může jednat o vhodnou formu úvěru i pro lidi ve špatné finanční situaci. Pozor však na výběr správného soukromníka. Zdaleka ne všichni dodržují podmínky dané zákonem o spotřebitelském úvěru.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022. Dostupné z: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/48548/1/P2P%20pujcky%20-%20Kaslova%20Lucie.pdf
- Simona Měřínská. Jak si půjčují české domácnosti. In: ČSÚ Magazín Statistika a my [online]. 17.6.2021. Dostupné z: https://www.statistikaamy.cz/2021/06/17/jak-si-pujcuji-ceske-domacnosti
- Jak na peníze 2 díl: Půjčky a jak na ně? – YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=5rWU8t4VcMI
- MÁLEK, Petr, Gabriela OŠKRDALOVÁ a Petr VALOUCH. Osobní finance. 1. vyd. Brno: ESF MU, Brno, 2010. 203 s. Osobní finance, 1. ISBN 978-80-210-5157-7.