Výpočet úroků z půjčky do 5 minut【prosinec 2024】
Věděli jste, že výše částky úroku, kterou platíte, není po celou dobu splácení stejná? Mění se v čase a z částky, kterou dlužíte, se každý den vypočítává denní úrok a to na základě sazby, jíž máte uvedenou ve smlouvě o půjčce. Než si proto půjčku vezmete, pečlivě si propočítejte, kolik ve výsledku skutečně zaplatíte, a dobře si promyslete, jak vysoké měsíční splátky jste schopni hradit, aby vám příliš nezasáhly do rodinného rozpočtu.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je výpočet úroků z půjčky výhodný
✅ ihned víte, jaký úrok obdržíte
✅ zjistíte i výši měsíčních splátek
✅ podle výše úroků si vyberete nejvýhodnější půjčku
✅ nejvýhodněji vychází půjčky bez poplatků a s nízkým úrokem
4 věci, na které si u výpočtu úroků z půjčky dát pozor
❌ více než úrok z půjčky je důležitější sazba RPSN, která zahrnuje všechny poplatky
❌ výpočet úroků z půjčky vzorec (matematický) používá jen málokdo
❌ nejen úroky zvyšují celkovou částku, je zapotřebí připočíst i další poplatky
❌ úrokové sazby podnikatelských úvěrů jsou ovlivněny monetární politikou ČNB a trhem
NAŠE RADA: Abyste měli přehled o tom, o kolik půjčku přeplatíte, musíte znát výši jistiny (tj. částka, kterou jste si půjčili aale bez úroků), výši měsíčních splátek a počet splátek. Výši jedné splátky vynásobte počtem měsíčních splátek a od celkového výsledku odečtěte jistinu.
Jak výpočet úroků z půjčky získat
Potřebujete provést výpočet úroků z půjčky? Kalkulačka dostupná online vám usnadní práci. Přes ni si pohodlně spočítáte také výši nebo délku úvěru či například měsíční splátku. Pokud si chcete úroky z půjčky vypočítat sami, vynásobte si jistinu (půjčenou částku), úrokovou sazbou a dobou splatnosti. Částku následně vydělte 100 a získáte úrok. Výpočet se řídí zákonem o spotřebitelském úvěru.
Půjčku si sjednejte u banky, nebankovní instituce nebo zprostředkovatele půjčky (online srovnávače), kteří zároveň porovnávají půjčky od ověřených poskytovatelů. Po výběru vhodné půjčky vyplníte jednoduchý online formulář a doložíte doklady totožnosti a další dokumenty, jsou-li vyžadovány, např. potvrzení o výši příjmů nebo čestné prohlášení, že nedlužíte dalším institucím.
Někteří věřitelé si chtějí ověřit, jestli je bankovní účet, na nějž žádáte peníze zaslat, skutečně váš, například prostřednictvím platformy Nordigen či Instantor. Dále si vás mohou zkontrolovat přes negativní registry dlužníků pro zjištění vaší platební morálky.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnává půjčky od solidních úvěrových společností
- rychle zjistíte, která půjčka je nejvýhodnější
- sjednat půjčku můžete 24 hodin denně 7 dní v týdnu, o víkendech i svátcích
- funguje zdarma a je nezávislý
- údaje jsou neustále aktualizovány
DOPORUČENÍ: Nezpochybnitelným bonusem srovnávačů je, že si můžete vybrat okamžitou nebankovní půjčku dle vámi zadaných parametrů a tím rychle vyselektovat ty, které pro vás nepřicházejí v úvahu. Důležitým kritériem je i doba splatnosti půjčky.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na zajištění bydlení
- na nové spotřebiče do domácnosti, bez nichž se neobejdete
- na výdaje za nutné lékařské ošetření
- na zaplacení nedoplatků za energie
- na investice a rozjezd podnikání
VAROVÁNÍ: Nikdy si neberte půjčku na věci, bez kterých se obejdete (např. televize, novější mobilní telefon nebo drahý notebook). Nevyplatí si brát půjčku na dovolenou či dárky. Půjčit si na dovolenou má smysl pouze ve chvíli, kdy může vyřešit vážné problémy, ať psychické nebo fyzické, a váš lékař vám pobyt u moře nebo na horském vzduchu doporučí. Tak investujete do své budoucnosti a do zdraví.
Rozdíl výpočtu úroků z půjčky oproti jiným typům půjček
Například při žádosti o půjčky bez registru si vás věřitel nelustruje přes registry dlužníků, Avšak tím se zvyšuje riziko předlužení ve chvíli, kdy máte několik různých půjček od různých věřitelů. Předlužení nastává ve chvíli, kdy jsou vaše závazky vůči věřitelům vyšší než souhrn vašeho majetku. Půjčku je možné si sjednat online každý den do 5 minut. Jen vyplníte formulář a vyčkáte na vyřízení žádosti.
I u půjčky od soukromých osob, tedy například od přátel, známých, investorů nebo skrze platformy `lidé půjčují lidem`, se vyplatí vypočítat si výši úroků, abyste nebyli později zaskočeni, o kolik korun nakonec půjčku přeplatíte. Peníze vám soukromá osoba obvykle pošle na bankovní účet za předem domluvených podmínek.
Půjčit si mohou i nezaměstnaní. Půjčka pro nezaměstnané je taková půjčka, kdy věřitel nechce od klienta doložit výši příjmů (jelikož žádné nemá), toto je však vykoupeno vyššími poplatky a sankcemi za porušení smlouvy. Navíc je nezaměstnaný oprávněn si půjčit jen nízkou částku a zaplatit ji obvykle musí do 30 dnů.
DOPORUČENÍ: I když si půjčujete od příbuzných, je vhodné uzavřít písemnou smlouvu o půjčce. Tak se zavážete k tomu, že opravdu půjčku splatíte a nepokazíte si rodinné vztahy.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Jedním z největších rizik je, že nebudete schopni půjčku splácet. Pak budete muset platit relativně vysoké sankce a poplatky a půjčka se vám prodraží o desítky (někdy i stovky) tisíc korun. Jestliže si chcete půjčit skutečně jen jednorázově, vyhněte se smlouvě o revolvingovém úvěru, jinak vám bude úvěr poskytován opakovaně. Před podpisem smlouvy si ověřte, jestli má věřitel licenci od ČNB.
Negativní dopady půjček
Nejste schopni svou půjčku splácet a máte strach, že se nevyhnete sankcím? Máte několik možností. Pokuste se snížit své výdaje, abyste snáze půjčku splatili. Je dobré zvýšit své příjmy tím, že si najdete přivýdělek. Případně se obraťte na poskytovatele půjčky s prosbou o úpravu splátkového kalendáře (např. odložení splátek nebo snížení výše splátek).
Proč existují rizikové půjčky
Existence rizikových půjček je podmíněna tím, že se najdou lidé, kteří jsou bez příjmů (nebo mají příjmy nízké), jsou zadlužení nebo na ně byla uvalena exekuce, přesto si chtějí půjčit. I takoví lidé si mohou půjčovat, ze zákona jim ale nepůjčí žádná banka ani jiná instituce, která má licenci od ČNB. Lidé si přitom půjčují i na zábavu nebo běžnou spotřebu. Výjimkou nejsou ani lidé, jež mají hned několik půjček a nesplácí ani jednu.
NAŠE RADA: Splácíte 3 a více půjček najednou? Požádejte o konsolidaci půjček, kdy se všechny úvěry sloučí do jedné splátky. Tak ušetříte na poplatcích i úrocích.
Závěr
Než si půjčíte, proveďte výpočet úroků z půjčky, abyste věděli, o kolik korun půjčku přeplatíte. Lehce zjistíte i výši měsíčních splátek. Nechce se vám počítat ručně? Využijte online kalkulačku, výsledek znáte do pár vteřin. Ještě výhodnější půjčku najdete dle nejnižší RPSN sazby. Dobře si spočítejte, jestli budete schopni splácet. V opačném případě vás čekají vysoké sankce, které mohou výrazně “nabourat” rodinný rozpočet.
Zdroje
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Člověk v tísni, o. p. s. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In clovekvtisni.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/exekuce-8100gp
- Fintag: CO DĚLAT KDYŽ MÁM ZÁZNAM V REGISTRU. In: Fintag.cz [online]. 14. 1. 2019. Dostupné z: https://www.fintag.cz/2019/01/14/registry-dluzniku-co-delat-kdyz-zaznam-v-nich-brani-hypotece/
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- ŠKVÁRA, Miroslav. Finanční gramotnost. 1. vyd. Praha: Miroslav Škvára, 2011. 219 s. ISBN 9788090482302