Žádost o půjčku do 5 minut【listopad 2024】
Žádost o půjčku je proces, při kterém klient osloví finanční instituci (banku nebo nebankovního poskytovatele) s žádostí o poskytnutí finančních prostředků. Při tomto procesu musí klient předat informace o svých příjmech, výdajích, majetku a případných závazcích, aby poskytovatel mohl posoudit schopnost klienta půjčku splatit. Je však důležité, abyste si půjčili bezpečně a výhodně.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je žádost o půjčku výhodná
✅ rychlý přístup k financím
✅ možnost větších investic
✅ flexibilní možnosti splácení
✅ budování kreditní historie
4 věci, na které si u žádosti o půjčku dát pozor
❌ vysoké náklady na úrocích
❌ riziko zadlužení
❌ poplatky a sankce za opožděné splátky
❌ možné zhoršení finanční stability
VAROVÁNÍ: Nepřijímejte hned první nabídku, kterou vám věřitel dá. Projděte si jednotlivé půjčky a rozhodujete se nejen podle výše úroků nebo poplatků, ale třeba i podle bonusů (první půjčka zdarma, předčasné splacení zdarma).
Jak žádost o půjčku získat
Vyberte si banku nebo nebankovní instituci s výhodnými úvěrovými podmínkami. Ve výběru vám pomohou zprostředkovatelé. Vyplňte online žádost. V žádosti uvádíte svůj příjem a výdaje. Jak vypadá žádost o půjčku v praxi? Zadejte si do vyhledávače žádost o půjčku vzor a podívejte se na některou z nabízených možností.
Poskytovatel provede posouzení vaší žádosti. Ověří si vaši bonitu pomocí chytrých nástrojů a nahlédne do registrů dlužníků, zda nemáte negativní záznam. Poté rozhodne, zda půjčku schválí. Po schválení úvěru podepíšete smlouvu a obdržíte peníze na účet nebo v hotovosti.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- přehledná porovnání nabídek
- úspora času
- výhodnější podmínky
- možnost zvolit preferovanou výši půjčky, splatnost a další parametry
- pomáhá porovnat celkové náklady (RPSN) a lépe se rozhodnout
NAŠE RADA Online srovnávač funguje nezávisle. Kromě toho nabízí produkty jen od společností s licencí od České národní banky.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na nákup bydlení
- na vzdělání nebo rozvoj dovedností
- na výdaje za lékaře
- na podnikání
- na neočekávané výdaje
Před sjednáním půjčky se musíte ujistit, že máte na její splácení. V opačném případě zaplatíte poplatky za prodloužení půjčky a také sankce. I z mikropůjčky se pak může stát finanční závazek na dlouhé měsíce nebo roky.
DOPORUČENÍ: Vytvořte si rozvahu. Na jednu stranu si napište vaše pravidelné příjmy, na druhou stranu povinné měsíční výdaje. Pak zjistíte, jestli si můžete dovolit vzít si půjčku a v jaké výši.
Rozdíl žádosti o půjčku oproti jiným typům půjček
Nebankovní půjčky mají vyšší úroky než bankovní, bývají krátkodobé, ale mohou mít i delší splatnost, rok i 10 let.U nebankovních půjček je často rychlejší proces schválení než v případě bankovní půjčky. Ke všemu si nebankovní poskytovatelé stanovují mírnější kritéria pro schvalování půjček.
Půjčka bez trvalého pobytu je pro lidi, kteří nemají trvalý pobyt v Česku. Takové půjčky bývají zpravidla náročnější na schválení, protože banky a nebankovní společnosti považují tyto žadatele za rizikovější. K získání půjčky bez trvalého pobytu je třeba doložit pracovní smlouvu, doklad o přechodném pobytu nebo jinou formu záruky.
Férové půjčky jsou transparentní úvěry, které poskytovatelé nabízejí bez skrytých poplatků a s jasně stanovenými podmínkami. Férová půjčka znamená, že poskytovatel jedná otevřeně, uvádí všechny poplatky, úrokové sazby a podmínky. Také často zahrnuje flexibilní splátkové plány a možnost bezplatného předčasného splacení. I nebankovní online půjčky mohou být férové.
NÁŠ TIP: Půjčky srovnávejte dle úroků, RPSN sazby, poplatků za sjednání a vedení úvěru nebo třeba dle délky splácení.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Každá půjčka může vést k dalšímu zadlužování a problémům, které mohou vyústit v exekuci. Stejně tak úroky, poplatky a sankce mohou navýšit celkové náklady spojené s půjčkou. Zajištěné půjčky mohou vést až ke ztrátě zástavy (např. domu). Před podpisem smlouvy si přečtěte na vámi vybraného věřitele recenze, abyste se vyhnuli lichvářům.
Negativní dopady půjček
Neuvážené půjčky mohou směřovat k celému cyklu dluhů a obtížnému splácení.Finanční tíseň může způsobit stres, úzkost nebo jiné vážné zdravotní problémy. Ke všemu negativní historie ovlivňuje budoucí schválení úvěru nebo hypotéky.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Nebankovní půjčky jsou regulovány, aby se předešlo neetickým praktikám. Regulace pomáhá zajistit, aby byly podmínky transparentní, aby poskytovatelé dodržovali zákony na ochranu spotřebitele, a aby se zamezilo lichvářským praktikám, které mohou lidi dostat do dluhové pasti.
VYSVĚTLENÍ: Nový zákon o spotřebitelských úvěrech z roku 2016 zamezil podnikat prostřednictvím nekalých praktik stovkám soukromých společností. Z trhu však nevymizely zcela.
Závěr
Půjčky jsou užitečným nástrojem pro financování různých potřeb, ale je důležité přistupovat k nim obezřetně. Pomáhají pokrýt nezbytné výdaje, ale mohou být propojeny s vysokými náklady a riziky, pokud nejsou využívány správně. Klíčové je zvážit schopnost splácet, podmínky půjčky a pečlivě si rozmyslet, kdy a na co je půjčka vhodná. Online srovnávače půjček mohou pomoci vybrat nejvýhodnější půjčku a zjednoduší vám žádost o půjčku.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Zdeněk Bubák. Na jakou půjčku Češi sází. In zpráva Nielsen Admosphere [online]. 26.8.2019. Dostupné z: https://finparada.cz/5849-Temer-polovina-Cechu-ma-v-soucasnosti-pujcene-penize.aspx?mobile=full
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/bankovnictvi-a-dohled/financni-stabilita-a-dohled/vyvoj-financniho-trhu/2022/zprava-o-vyvoji-financniho-trhu-v-roce-2-51712
- REDAKCE. 4 znaky finanční negramotnosti, které vás připravují o peníze In: ekolist.cz [online]. 2019. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-4-znaky-financni-negramotnosti-ktere-vas-pripravuji-o-penize
- CSAS.cz. Na co si Češi půjčují. In csas.cz [online]. 2021. Dostupné z: https://www.csas.cz/cs/blog/abeceda-penez/na-co-si-cesi-pujcuji
- Otevřená společnost, o.p.s.. Jak zůstat člověkem v síti dluhů In: Otevrenaspolecnost.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.otevrenaspolecnost.cz/exekuce
- Dominik Sedláček. Analýza a srovnání spotřebitelských úvěrů v České republice. Vysoká škola báňská [online]. 2023. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/149657/SED0227_EKF_B0412A050005_2023.pdf