Férová půjčka ještě dnes【prosinec 2024】
Ptáte se, co je férová půjčka ? Jde o úvěr, který si sjednáte u solidní ověřené společnosti s licencí od ČNB. Zároveň je to taková půjčka, která je opatřena úroky, poplatky a RPSN ve výši na českém úvěrovém trhu obvyklými. Jak získat výhodnou půjčku a nenaletět lichvářům? To se dočtete na následujících řádcích.
Základní přehled o férové půjčce
Férová půjčka je spojena s úroky a RPSN v přiměřené výši. Zároveň je opatřena tak vysokými úroky a poplatky, které odrážejí vaši bonitu neboli úvěruschopnost. Čím jste bonitnější, tím levnější půjčku vám banka nebo nebankovní společnost nabídne. Naopak čím méně jste bonitní (například máte již půjčku a nesplácíte včas / jste vedeni v registru dlužníků), tím vyšší úrok a poplatky pravděpodobně dostanete.
Co znamená férová v kontextu férové půjčky?
Férová je půjčka, kterou vám věřitel poskytne za takové úroky a poplatky, které odpovídají vaší bonitě. Některé banky i nebankovní společnosti poskytují férovou půjčku s nejrůznějšími bonusy. Obvykle se jedná o možnost odkladu splátek zdarma, odpuštění první či poslední splátky nebo jde o půjčku zdarma. Zdarma je taková půjčka, již vám věřitel poskytne bez úroků a poplatků. Takto si lze půjčit až 10 000 Kč. Bezpečně si ale můžete vzít i půjčku 750 000 Kč a výše, pokud jste dostatečně bonitní.
Porovnání férové půjčky s jinými alternativami
Půjčka ihned online může být férová. Sjednáte si ji přes internet vyplněním 1 formuláře. To nezabere déle než pár minut. Ještě předtím si však přes srovnávače půjček jednotlivé finanční produkty porovnejte. Berte v potaz zejména RPSN, roční a denní úrok, výši poplatků za sjednání a vedení úvěru.
Půjčka od soukromé osoby je populární proto, že se mezi soukromníky nacházejí investoři, kteří vám půjčí desítky nebo stovky tisíc na podnikatelské aktivity, na startup nebo třeba na rekonstrukci bytu nebo domu. Často mívají nastaveny mírnější úroky a poplatky než bankovní a nebankovní instituce. Více peněz můžete získat i díky půjčce s ručením auta.
Krátkodobá půjčka je taková, která má splatnost od 1 měsíce do 1 roku. Obvykle si půjčíte od 500 Kč až do desítek tisíc korun. Opět lze o úvěr zažádat online vyplněním 1 formuláře. Pokud využijete srovnávače půjček, budete mít jistotu, že si půjčíte od společnosti s licencí od České národní banky.
Někdy jsou však úvěrovky ochotny, a to i krátkodobě, půjčit jen žadatelům se smlouvou na dobu neurčitou. Půjčka – smlouva na dobu určitou je opatřena horší úrokovou sazbou a vyššími poplatky, protože žadatel není dostatečně úvěruschopný. Naopak půjčka se smlouvou na dobu neurčitou bývá výhodnější.
VÍTE, ŽE: Věděli jste, že srovnávače půjček (zprostředkovatelé úvěrů) mnohdy nabízejí půjčky za výhodnějších podmínek než samotné úvěrovky? Navíc na jejich stránkách najdete úvěrovou kalkulačku, díky níž budete přesně vědět, o kolik půjčku přeplatíte a jak vysoké splátky budete hradit.
Proč je půjčka populární
Férová půjčka je oblíbená ze zřejmých důvodů. Lidé si půjčí od licencované společnosti, za férový úrok a férově nastavené poplatky. V úvěrové smlouvě se nenacházejí žádné skryté poplatky ani jiné praktiky charakteristické pro finanční žraloky. Peníze využijí, na co chtějí, a ještě si mohou půjčit z pohodlí domova.
Výhody férové půjčky versus nevýhody ⚖️
✅online sjednání z domova nebo práce
✅různé délky splatnosti
✅srovnávače nabízejí nezávislé srovnání úvěrů
❌musíte mít potvrzení o pravidelném příjmu
❌nesmíte být vedeni v registrech dlužníků
❌může být vyžadována ověřovací platba (někdy je možná i půjčka ihned bez 1 Kč)
❌vysoké sankce za porušení úvěrové smlouvy
Na co si dát pozor při hledání a využívání půjčky
Nikdy si nepůjčujte od úvěrovky bez licence od ČNB. Může jít o lichváře. Také si čtěte recenze od předchozích žadatelů o půjčku. Dozvíte se z nich, jestli společnost jedná solidně nebo jí jsou bližší spíše lichvářské praktiky. Pokud naletíte lichvářům, hrozí vám, že půjčku vysoce přeplatíte a ještě zaplatíte nesmyslné poplatky, které u solidní společnosti platit nemusíte.
NEZAPOMEŇTE NA: Pokud si půjčujete několik tisíc či snad desítek tisíc korun a věřitel po vás chce, abyste ručili movitým či nemovitým majetkem, nepřistupujte na to. Záruka v podobě majetku je vzhledem k výši půjčky zcela neadekvátní. Pořádně si přečtěte podmínky uvedené v úvěrové smlouvě.
Tipy a triky pro maximální využití férové půjčky
Jak si sjednat půjčku pouze od solidní společnosti? Použijte online srovnávače. Tito zprostředkovatelé úvěrů vám půjčky porovnají nezávisle a zdarma. Navíc stačí vyplnit jen 1 formulář. Srovnávače ke všemu poskytují půjčku (často) za výhodnějších podmínek než sami věřitelé.
Chcete mít jistotu, že budete schopni půjčku splatit? Pak si nastavte výši splátek tak, aby nepřesahovala 20 % vašeho příjmu. Dále myslete na to, že čím více půjček si vezmete, byť férových, mohou se vám postupem času při nesplácení výrazně prodražit.
Závěr
Férová půjčka je dostupná online, za rozumnou úrokovou sazbu i poplatky v odpovídající výši. Férová je taková půjčka, která odpovídá vaší bonitě. Čím jste bonitnější, tím lepší úrok od věřitele dostanete. Pokud se však opozdíte se splátkami, musíte počítat s vysokými sankcemi.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- REDAKCE. FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ [online]. Dostupné z:https://www.financnivzdelavani.cz/
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/9c23ho/5024281
- REDAKCE. 4 znaky finanční negramotnosti, které vás připravují o peníze In: ekolist.cz [online]. 2019. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-4-znaky-financni-negramotnosti-ktere-vas-pripravuji-o-penize
- Petr Ištvánek. Spotřební úvěr v České republice. In: Masarykova univerzita v Brně [online]. 2. 5. 2012. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/obyt5/Bakalarska_prace_-_Spotrebni_uver_v_CR.pdf
- Antonín Jandák. Úvěrování fyzických osob neúčelovými úvěry a půjčkami od bankovních a nebankovních subjektů. In: Vysoké učení technické v Brně [online]. 31. 5. 2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/t22jft/VROVN_FYZICKCH_OSOB_NEELOVMI_VRY_A_PJKAMI_OD_BANKOVNCH_A_.pdf
- Ing. Gabriela Oškrdalová. Osobní finance Půjčky a úvěry. In: Masarykova univerzita [online]. 20.11.2013. Dostupné z: https://is.muni.cz/el/1456/jaro2013/BKF_OSFI/34761751/4._Pujcky_a_uvery.pdf