Bezbankovní půjčky do 5 minut【listopad 2024】
Myslíte si, že si lze bezpečně peníze půjčit pouze od banky? Přesvědčíme vás o opaku. Když víte jak na to, i bezbankovní půjčka vás může mile překvapit. Ověřenou nabídku naleznete zadarmo a velmi rychle přes online srovnávač. Stačí zapnout počítač a vyplnit krátký formulář. Během minutky můžete porovnávat nejkompatibilnější nabídky s vašimi požadavky. Ty zajistí, že se k vám peníze na ruku nebo bankovní účet dostanou během několika málo hodin.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je bezbankovní půjčka výhodná
✅možnost sjednat úvěr i při nízké bonitě
✅i bezbankovní poskytovatelé mohou být licencovaní
✅bezhotovostní úvěr i vyplacení na ruku
✅okamžitá půjčka bez registru online z pohodlí domova
4 věci, na které si u bezbankovní půjčky dát pozor
❌první půjčka nemusí být zdarma
❌vysoké riziko dluhové spirály
❌ne každý poskytovatel nabízí výhodné řešení při neschopnosti splácet
❌vysoké pokuty při pozdní úhradě
RADA: Při výběru vhodného úvěru se neorientujte pouze podle výše roční úrokové sazby. Důležité jsou i další poplatky, které náklady zvedají.
Jak bezbankovní půjčky získat
Úvěrový trh je plný bankovních i nebankovních nabídek. Vybrat si mezi nimi nejvýhodnější půjčku zabere dost času i energie. Ne však v případě použití online srovnávače. Ten vám dle vašich požadavků nabídne ověřené úvěry s licencí. Nejde přitom pouze o bankovní půjčky. Velká část poskytovatelů je nebankovním subjektem, jehož činnosti jsou hlídány Českou národní bankou.
Bankovní instituce nepůjčují peníze lidem se záznamem v některém z registru dlužníků. To, zda záznam v registru máte či nikoliv zvládají snadno ověřit díky propojení jednotlivých online systémů. I samotný klient se k těmto informacím zvládne dostat. Za výpisy z registrů zaplatí okolo 100 Kč.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- rychlé vyplnění formuláře
- bez ohrožení bezpečnosti klienta
- automatické přesměrování na webové stránky poskytovatele
- každá z nabídek vlastní licenci od ČNB
- všechny služby jsou zadarmo a bez skrytých poplatků
VYSVĚTLENÍ: Online srovnávač vám pouze představí nabídky úvěrů. Při vyhledávání se nezavazujete k žádným povinnostem.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Půjčené peníze je na místě vhodně investovat. A to například:
- na úhradu závazků s vysokými úroky
- na finanční pomoc při zdravotních komplikacích
- na koupi pozemku
- na pořízení vlastního bydlení
- na investici do soukromého podnikání
Ne každý člověk chce uzavírat úvěr s nebankovní společností. Za riziko to lidé považují například ve chvíli, kdy si půjčují větší obnos peněz. Ve skutečnosti je daleko důležitější, zda má poskytovatel úvěru licenci od České národní banky. Ta zajistí, že poskytovatel jedná dle zákonných podmínek. Pozor ale na pravost licence. Tu lze ověřit v seznamu společností na oficiálních webových stránkách ČNB.
DOPORUČENÍ: Ne každá z licencí je pravou. Ať už si půjčujete miliony nebo pouze pár tisíc korun, vždy si její pravost nezapomeňte ověřit.
Rozdíl bezbankovní půjčky oproti jiným typům půjček
Bezbankovní půjčky , jak již název vypovídá, nejsou nabízeny bankovními společnostmi. I tak je možné sjednat bezpečný úvěr díky licencovaným poskytovatelům, které kontroluje ČNB. Tito poskytovatelé jsou ochotni nabídnout půjčku i lidem se sníženou bonitou. Za tu si sice klienti musí připlatit, jedná se ale o bezpečné a ověřené půjčení peněz. Ty jsou vyplaceny buď na ruku, nebo zaslány na bankovní účet.
Bezbankovní půjčka může být formou půjčky od soukromé osoby. Ty zajišťují půjčení peněz i lidem bez pravidelných příjmů nebo jako online půjčku bez výpisu z účtu. Vhodné je ověřit si nabídku poskytovatelů prostřednictvím recenzí bývalých klientů. Díky nim zjistíte, jak moc solidní jsou služby vybraného poskytovatele.
Bezbankovní půjčky mohou být velmi rizikovou variantou úvěru, například v případě půjčky na směnku. Ze zákona by takové úvěry vůbec neměly na úvěrovém trhu figurovat. Setkat se s nimi ale můžeme poměrně často. Protože se věřitel může v době splácení kdykoliv změnit, patří půjčky na směnku mezi ty nejvíce rizikové.
Bezbankovní půjčka je obvykle sjednána jako bezúčelová forma úvěru na cokoliv. Naprostým opakem, se kterým se setkáváme u licencovaných nabídek, je účelová nejlevnější půjčka na auto. Ta je levnou formou úvěru pouze pro bonitní žadatele. Ti za půjčené peníze často ručí i majetkem.
RADA: Účelové půjčky lze využít pouze na daný účel, zpravidla jsou ale levnější a také bezpečné.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
I přesto, že je možné sjednat licencované bezbankovní půjčky , snadno lze také naletět podvodníkům. Takové situaci se člověk vyhne, pokud věnuje dostatečnou pozornost ověření solidnosti poskytovatele půjček, kontroly pravosti licence a čtením recenzí bývalých klientů.
Negativní dopady půjček
Není ničím ojedinělým, že vám dluhy začnou přerůstat přes hlavu a vy nevíte, jak je splácet. Do takové situace se může dostat i na začátku bonitní člověk. Když je situace kritická, pomoci může konsolidace malých půjček do výplaty. Díky ní se dluhy splácí pouze jednomu věřiteli. Často se to děje i za výhodnějších podmínek.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Na úvěrovém trhu si v dnešní době půjčku najdou jak bonitní klienti, tak i lidé ve zhoršené finanční situaci. Právě těm jsou peníze poskytnuty pouze nebankovními subjekty a soukromými osobami. Aby žadatelé měli jistotu bezpečného půjčení peněz, vznikl nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten upravuje chování poskytovatelů i maximální výši sankcí a dalších poplatků.
VYSVĚTLENÍ: Licencované společnosti jsou kontrolovány Českou národní bankou. Nemohou si tak dovolit nedodržovat zákonem dané podmínky úvěrů.
Závěr
K půjčení peněz již není potřeba banka. I bezbankovní půjčky nabízí výhodné a především bezpečné půjčení peněz. A to i těm, kdo jsou aktuálně ve zhoršené finanční situaci. Z levných i dražších úvěrů, které dodržují zákonné podmínky, si lze vybrat díky online srovnávači. S ním máte jistotu, že nenaletíte podvodníkům, kteří peníze vymáhají nepříjemným způsobem.
Časté otázky
Co je RPSN a proč je občas zavádějící?
RPSN je hodnota označující celkovou cenu půjčky. Říká, kolik celkem za rok trvající půjčku zaplatíte. Například RPSN ve výši 10 % znamená, že za roční půjčku přeplatíte 10 %. Do RPSN se promítají všechny náklady úvěru. Nejen úrok, ale i veškeré poplatky, které se k němu váží. Například za sjednání, za vedení účtu, za čerpání atd. U krátkodobých půjček (např. půjčky do výplaty, mikropůjčka) je RPSN zkreslující údaj. Poplatky hrazené v jednom měsíci cenu půjčku roznásobí na celý rok. U tohoto typu půjček se proto orientuje podle celkového přeplatku z půjčky, který je zde spolehlivějším ukazatelem.
Jak si půjčit zadarmo?
Půjčka bez navýšení (bez úroku a poplatků) je zajímavou tržní nabídkou. V bankovním sektoru se s ní potkáte v podobě kreditní karty, které mají bezúročná období, kde je úrok nulový. Dostupnější cestou k bezplatnému úvěru je první půjčka zdarma. Jde o úvěr nebankovní od licencovaných společností. Na 14 až 30 dní vám nabídnou částky do cirka 10 tisíc korun. Pokud splatíte včas celou půjčku, zůstane opravdu zdarma, nepřeplatíte ani korunu. Zdarma je však jen první půjčka pro nové zákazníky.
Dostanu peníze i o víkendu?
Ano, půjčku je možné získat a čerpat i o víkendu. Ne však u všech poskytovatelů. Víkendový provoz je běžnější u nebankovních společností, ovšem přizpůsobovat se již začínají některé banky. O víkendu lze získat především peníze převzetím v hotovosti (čerpací stanice a trafiky fungují často i nonstop). Nonstop provoz mívají i kurýři, kteří vozí hotovost zákazníkům domů. České bankovnictví podporuje okamžité platby, takže i půjčku na účet můžete mít připsanou i soboty, neděle, svátku či v noci. Dnes záleží na provozní době poskytovatele a na tom, zda vaše banka podporuje okamžité platby.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Jak zjistím, jestli dostanu půjčku?
Existují dvě možné cesty:
1) Požádat o půjčku u vybraného poskytovatele a počkat, jak vaši žádost vyhodnotí. Můžete si vymínit hodnocení bez skóringu, což znamená, že banka či nebankovní společnost nezanese záznam o žádosti do úvěrových registrů. Tento krok vyžaduje vyhledání ověřených poskytovatelů půjček v kategoriích, o které byste měli zájem. A vyplnění online formuláře u každého z nich.
2) Obrátit se na online srovnávač půjček, kde máte předem jistotu, že spolupracuje jen s licencovanými bankami a společnostmi. Zde stačí vyplnit jedinou online žádost, a srovnávač za vás osloví odpovídající poskytovatele. Vy během chvilky uvidíte, kde vám mohou půjčku schválit
Jaký potřebuji příjem na půjčku?
Příjem musí odpovídat jak zamýšlené výši splátek, tak i plánované délce splácení. Co to znamená? Váš příjem musí ideálně pokrýt běžné výdaje, splátky všech aktuálních závazků a ještě i pravidelné spoření neboli finanční rezervu. Pro některé půjčky a životní situace je dostatečným příjem okolo 20 tisíc korun, u jiných úvěrů a celkových situací žadatele nevystačí ani stotisícová výplata. Co se týká trvání půjčky, příjem byste měli mít předem zajištěn na celou dobu splatnosti (např. podnikáním, pracovní smlouvou na dobu neurčitou nebo pracovní smlouvou sice na dobu určitou, ale s datem ukončení až po doplacení úvěru. Pozor, banky netolerují příjmy z brigád (dohody), a často ani některé sociální dávky.
Zdroje
- Aleš Hudec. Spotřebitelský úvěr. In: Univerzita Jana Amose Komenského Praha [online]. 30. 3. 2013. Dostupné z: https://theses.cz/id/rj1skf/th76_1107100082.pdf
- Iva Šindlerová. Výběr vhodného spotřebitelského úvěru pro fyzické osoby v soudobých podmínkách České republiky. In: Vysoké učení technické v Brně [online]. 2. 4. 2012. Dostupné z: https://dspace.vut.cz/server/api/core/bitstreams/2cf764cd-f42c-4986-8c77-3353738de368/content
- Vladimír Urbánek. Spotřebitelské úvěry In: Kurzy.cz [online]. 2020. Dostupné z: https://www.kurzy.cz/zpravy/536466-4-z10-cechu-maji-zkusenost-snebankovni-pujckou-vice-nez-polovina-si-pujcila-opakovane/
- Gabriela Hájková: Jak si vás banky prověřují, než vám poskytnou úvěr? In: Měšec.cz [online]. 10. 5. 2022. Dostupné z: https://www.mesec.cz/clanky/jak-si-banky-proveruji-klienty-nez-jim-poskytnou-uver/
- Zdeněk Bubák. Na jakou půjčku Češi sází. In zpráva Nielsen Admosphere [online]. 26.8.2019. Dostupné z: https://finparada.cz/5849-Temer-polovina-Cechu-ma-v-soucasnosti-pujcene-penize.aspx?mobile=full
- Kateřina Mahdalová. Vývoj exekucí v letech 2017 až 2019. In Novinky.cz.[online]. 4.5.2020. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/exekuce-miri-k-zasadnim-zmenam-40322419