Půjčka bez občanky do 5 minut【listopad 2024】
Jednoduché a pohodlné vyřízení půjčky s minimem potřebných dokladů? Peníze k dispozici dřív, než byste řekli švec? To nemusí být sci-fi. Rychlé vyřízení úvěru bez dokládání dokladů je realitou u řady nebankovních společností. Půjčku bez občanky můžete získat za několik minut na bankovní účet či v hotovosti. Pusťte se do porovnání aktuálních nabídek a vyberte si takovou, která vám bude po všech stránkách vyhovovat.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka bez občanky výhodná
✅minimum potřebných dokladů ke sjednání úvěru
✅jednoduché a pohodlné vyřízení půjčky online
✅úvěr bez nutnosti dokládání účelu
✅v hotovosti i na účet
4 věci, na které si u půjčky bez občanky dát pozor
❌pouze nižší sumy k zapůjčení
❌jen od nebankovních společností
❌vyšší úroky
❌vysoké sankce za porušení smluvních podmínek
VYSVĚTLENÍ: Půjčka bez občanského průkazu je rychlá nebankovní půjčka, u které i tak musíte doložit svoji totožnost. Nicméně je sjednání tohoto typu úvěrů výrazně rychlejší než u bank.
Jak půjčku bez občanky získat
Půjčku bez občanky je vhodné vybírat na základě porovnání dostupných nabídek prostřednictvím internetového srovnávače. Vyhnete se problémům a komplikacím a navíc ještě ušetříte spoustu času.
Celý proces vám zabere pár minut. Po výběru vhodné úvěrové společnosti vyplníte žádost, doložíte potřebné dokumenty, v tomto případě jiný osobní doklad než občanský průkaz (např. pas nebo řidičák) a vyčkáte na posouzení žádosti poskytovatelem. Smlouvu je možné podepsat online, takže se nemusíte zdržovat návštěvou pobočky nebo zasíláním smluv poštou.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- šetří čas i finance
- vybíráte jen z bezpečných poskytovatelů s licencí ČNB
- stačí vám vyplnění jedné žádosti pro všechny poskytovatele
- vaše osobní data jsou v bezpečí
- dostupnost klientského servisu a poradenství
DOPORUČENÍ: Nezapomínejte si předem zjistit všechny podmínky splácení úvěru. Během doby splácení vás mohou potkat různé nepříznivé události, a proto se vyplatí zjistit například to, jaké jsou podmínky u případného nezaplacení splátky k dohodnutému datu.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
- na zajištění nebo vylepšení vlastního bydlení
- na nákup vybavení do domácnosti
- na vzdělání nebo kariérní rozvoj
- na investici do zdraví
- na nákup auta
Půjčka ihned bez OP může přinášet nejen užitek, ale zároveň může být i riskantní. Rizikem je například to, když si půjčujete peníze na věci, které nejsou pro život nezbytně důležité. V takovém případě se jen zbytečně zadlužujete.
NAŠE RADA: Pokud si půjčujete peníze, myslete i na svůj finanční rozpočet. Ujistěte se, že budete schopni půjčku řádně a včas splácet.
Rozdíl půjčky bez občanky oproti jiným typům půjček
Půjčka bez občanky je od ostatních nebankovních půjček odlišná v tom ohledu, že její vyřízení a sjednání je podstatně rychlejší a obejde se bez zbytečné a zdlouhavé administrativy.
Půjčky bez občanského průkazu a půjčky online bez telefonu mají společnou možnost sjednání úvěru online, což celý proces dost urychlí. Narozdíl od půjčky online bez telefonu půjčku bez občanky vyřídíte ještě o něco rychleji.
Půjčka bez OP a půjčka pro nezaměstnané se odlišují především rizikovostí. Zatímco běžná půjčka bez občanky není tolik riziková, v případě, že žadatel o půjčku je bez stálé práce, není příliš vhodná půjčovat si peníze.
Půjčka bez občanky a půjčka do výplaty se odlišují především dobou splácení. Zatímco půjčka do výplaty má splatnost zpravidla další měsíc, u online půjčky bez OP to bývá většinou déle.
VAROVÁNÍ: Během sjednávání zápůjčky se vyvarujte nespolehlivých a neprověřených poskytovatelů. Spolehněte se raději na takové, kteří mají k provozování činnosti licenci udělenou ČNB.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Mezi rizika u půjček na občanku či jiný doklad obecně patří to, že žadatelé nejsou dostatečně informování. Důkladně si proto pročtěte všechny smluvní podmínky a zaměřte se na důležité parametry, jako je například výše úrokové sazby, RPSN, poplatků a sankcí. Ověřte si také dostupné recenze na poskytovatele.
Negativní dopady půjček
Při sjednávání úvěru se vyplatí vyvarovat se největších chyb, kterých se lidi často dopouštějí. Takovou chybou je například to, že si lidé půjčují peníze zbytečně. Vyplatí se také řídit se heslem „nesplácej věc déle, než ji užíváš“. Další poměrně častou chybou je tzv. řetězení půjček, které vede k nezdravému a nezvládnutelnému zadlužování.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Nebankovní půjčky musí být regulovány především z toho důvodu, aby se snížilo množství lichvářských a podvodných nabídek, které sice nikdy zcela nevymizí, ale je mnohem lepším řešením nebankovní úvěry regulovat, než je zcela zakázat. Cílem nového Zákona o úvěru je především to, aby se lidé minimálně obraceli na lichváře a podvodníky a aby si byli více vědomi svých práv a povinnosti. To platí i pro poskytovatele samotné.
VAROVÁNÍ: Velkým rizikem v oblasti půjčování peněz jsou aktivity tzv. šmejdů, kteří používají čím dál více promyšlené taktiky a zaměřují se především na osoby s nižší finanční gramotností nebo na seniory.
Závěr
Půjčka bez občanského průkazu je poskytována nebankovními společnostmi. Sjednání tohoto úvěru je v porovnání s jinými půjčkami výrazně rychlejší. Půjčka je neúčelová, takže finance lze využít naprosto na cokoliv. Počítat ovšem musíte s nižšími poskytovanými částkami a vysokými sankcemi za porušení smluvních podmínek.
Časté otázky
Je možné získat půjčku v hotovosti?
Stále můžete narazit na poskytovatele, které vám vyplatí půjčku hotově “na ruku”. Buď na pobočce, nebo vám peníze přivezou až domů. Hotovost z půjčky si můžete také nechat vyplatit na poště, u partnerské čerpací stanice, na terminálu Sazky či v partnerských trafikách. Možností je hodně. Půjčku můžete na stejných místech také v hotovosti splácet. Ale splácení bývá možné i převodem na účet. Hotovostní půjčku poskytuje zhruba 15 % licencovaných nebankovních společností. U banky se s ní nesetkáte. Počítejte s vyšší cenou půjčky, neboť zprostředkování půjčky v hotovosti je nákladnější než výplata na účet.
Jak dlouho je záznam v registru a jak se z registrů dostat?
Registry existují dvojího typu:
registry dluhové – bankovní i nebankovní, BRKI, NRKI, SOLUS a EUCB
registry vymáhání dluhů – exekuce a insolvence
Záznamy v registrech jsou vedeny po různě dlouhou dobu. Vždy platí, že dokud závazek nebo vymáhání trvá, je záznam v registru aktivní. Po ukončení se záznam maže ve lhůtě od 15 dní (exekuce), přes 3 roky (SOLUS) až po 5 let (insolvence).
Jak se z registrů dostat? Prvním krokem je doplatit dlužné závazky. Po jejich uhrazení máte dvě možnosti: počkat na automatický výmaz z registru nebo o něj požádat po uhrazení dluhu. Potřebovat budete potvrzení o bezdlužnosti vůči společnosti, která záznam vložila a výpověď GDPR smlouvy s touto společností.
Kde si půjčit, když mám exekuci?
Některé nebankovní půjčky jsou dostupné i při drobné exekuci. Poskytovatelé je nabízejí jako účelovou půjčku na vyplacení se z exekuce, někdy i jako další úvěr nad rámec dluhu, na nějž se současná exekuce vztahuje. Nabídka na nebankovním trhu je široká, ale ne u každého poskytovatele se dá najít půjčka v exekuci. Abyste neztráceli čas zbytečným vyhledáváním a tříděním, spolehněte se na online srovnávač půjček. V kategorii „půjčka v exekuci“ ihned uvidíte přehledný výčet poskytovatelů, jež jsou schopni akceptovat záznamy v registru i drobnou exekuci. Počítat však musíte s dražší cenou půjčky, neboť věřitel podstupuje vysoké úvěrové riziko.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak sloučit půjčky do jedné?
Sloučení půjček neboli konsolidace není nic složitého. Prvním krokem je vyhledání poskytovatele, který konsolidaci provádí. Nemusíte hledat sami, přehled společností je pro vás připraven v online srovnání půjček v kategorii konsolidace. Vyberete si, která nabídka vám vyhovuje, případně vyplníte jednu univerzální žádost a my u poskytovatelů zjistíme, které ze sloučení bude dostupné právě pro vás. Než se do vyplňování pustíte, spočítejte si, jakou částku chcete celkem konsolidovat. Někteří poskytovatelé celou konsolidaci provedou sami. Jiní vám poskytnou požadovanou částku a vy máte za úkol ji využít ke splacení současných úvěrů a následně o tom nového věřitele informovat. Součástí konsolidace může být navýšení o další peníze.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Jakub Soukup. Spotřebitelský úvěr. In: Univerzita Karlova, Právnická fakulta [online]. 22. 9. 2021. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/151609/120393710.pdf
- Mgr. Miroslav Zeman. Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano. In: Bankovní poplatky [online]. 27.6.2023. Dostupné z: https://www.bankovnipoplatky.cz/35378
- Nikola KLEPÁČKOVÁ. FINANČNÍ GRAMOTNOST A SPOTŘEBITELSKÝ ÚVĚR. In: Masarykova univerzita [online]. 5. 12. 2017. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/wfx8c/Financni_gramotnost_a_spotrebitelsky_uver_-_final_Archive.pd
- VALACHOVÁ, Martina. Kam mizí vaše peníze: jak si vytvořit dostatečnou finanční rezervu. Přeložil Dagmar MUZIKÁŘOVÁ. Praha: Grada, 2022. ISBN 978-80-271-3160-0.
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-cesi-se-nori-do-dluhu-penize-na-chod-rodiny-obcas-nema-uz-ctvrtina-z-nich-235318
- Ingrid Brucknerová. Spotřebitelské úvěry a zadlužování domácností. In: Masarykova univerzita v Brně [online]. 17. 5. 2011. Dostupné z: https://is.ambis.cz/th/vstf4/Petr_Franek_UCO_43201_final.pdf