Půjčka s ručitelem do 5 minut【listopad 2024】
Vaše bonita není nikterak vysoká, a tak si chcete půjčit peníze co nejlevněji? Požádejte o pomoc partnera či rodinného příslušníka, případně dobrého kamaráda. Půjčka s ručitelem je vaši nižší bonitou jednou z nejlevnějších možností úvěru. S pomocí online srovnání naleznete ověřené nabídky během několika minut. Nemusíte se vzdálit z domova, peníze přijdou na váš účet. Celý úvěr vyřídíte online.
Proč je půjčka populární a na co dávat pozor
4 důvody, proč je půjčka s ručitelem výhodná
✅levnější forma úvěru
✅peníze na ruku nebo na bankovní účet
✅bezúčelová forma půjčky
✅nízké sankce při pozdních splátkách
4 věci, na které si u půjčky s ručitelem dát pozor
❌často skryté poplatky
❌ručitel se může dostat do špatné finanční situace
❌detailní prověření bonity žadatele i ručitele
❌poměrně komplikované schvalování žádosti
VYSVĚTLENÍ: Aby mohl být úvěr levným a poskytovatel měl jistotu, že se mu peníze včas vrátí, je nutné ověřit nejenom bonitu žadatele, ale i věřitele.
Jak půjčku s ručitelem získat
Poctivé půjčky se zástavou nemovitosti nebo s ručitelem nabízejí ověření poskytovatelé. Takový úvěr je možné nalézt prostřednictvím online srovnávače, který vám na základě vyplnění krátkého formuláře představí ověřené a bezpečné úvěry. Klient si může vybrat dle svého uvážení.
Ne každý může ručit. Ručitelem může být pouze dospělá osoba, jejíž bonita a finanční minulost musí být pozitivní, aby v případě problémů mohl převzít závazky za dlužníka. Ověření ručitele může být velmi rychlé. Stačí, aby byl vlastníkem běžného účtu u některé z bank.
5 důvodů, proč použít srovnávač:
- porovnání nabídek na jednom místě
- bezpečné zadávání osobních údajů
- všechny činnost jsou zdarma
- vyhledávání online na základě krátkého formuláře
- seznam pouze ověřených licencovaných nabídek
VYSVĚTLENÍ: Online srovnávač porovnává pouze ověřené poskytovatele. Nemusíte se tak bát, že naletíte podvodníkovi.
Kdy se půjčka obecně vyplatí
Nejenom výběr poskytovatele, ale také využití půjčovaných peněz by mělo být důkladně prověřeno. Vhodné je půjčit si peníze například:
- na opravu rozbitého vozidla
- na pořízení nového spotřebiče
- na úhradu nákladů spojených s podnikáním
- na pořízení vlastního bydlení
- na nečekané finanční výdaje
U sjednané půjčky se zástavou nemovitosti nebo s ručitelem není ohrožen pouze dlužník sám. V případě jakýchkoliv finančních problémů se ručitel zavázal pomoci a hradit splátky za dlužníka. Přijít lze i o zastavenou nemovitost či jiný majetek. Klient by si měl být jistý, že má dostatečnou finanční rezervu, která mu pomůže v případě finančních problémů.
VYSVĚTLENÍ: Ať už se rozhodnete peníze využít na cokoliv, pokud provádíte nákup, životnost pořizované věci by měla být delší než doba splatnosti úvěru.
Rozdíl půjčky s ručitelem oproti jiným typům půjček
Půjčka s ručitelem patří mezi nejlevnější půjčky. A to z jednoho prostého důvodu. Když není schopen dlužník hradit své závazky, je v záloze ručitel. Ten je poskytovatelem úvěru ověřen stejně přísně, jako žadatel o půjčku sám. Díky tomu může být sjednán úvěr s nízkou úrokovou sazbou, poplatky i sankcemi za pozdní splátky.
Půjčka s ručitelem je výhodnou formou úvěru, kterou nejčastěji nabízejí ověření poskytovatelé s licencí od ČNB. Naprostým opakem, kdy si klient za půjčení peněz musí připlatit, je půjčka pro každého. Ta počítá s tím, že je dlužníkova bonita nízká. Peníze si tak může půjčit pouze za vyšší úrokové sazby a především za vyšších sankcí za pozdní splátky.
Vysoká bonita ručitele i klienta samotného zajišťuje, že je půjčka s ručitelem výhodnou a levnou formou půjčení peněz. Opačnou formou úvěru, za který si klient připlatí, je půjčka bez registru na ruku nebo pravidelných příjmů. Tyto úvěry jsou obecně dražší. A to proto, že žadatel není schopen prokázat vysokou finanční bonitu.
Půjčka s ručitelem je spíše dlouhodobějším úvěrem, při kterém si klient půjčuje alespoň několik stovek tisíc korun. Obdobně levným způsobem získání peněz může být i první půjčka zdarma. Ta je ale jinak naprosto odlišná. První půjčka zdarma nabízí k zapůjčení pouze několik desítek tisíc korun. Aby byla levná, je navíc nutné dodržet termín vrácení celé půjčené částky zpět.
DOPORUČENÍ: Pokud si nejste jisti, že dluh zvládnete v termínu splatit, první půjčku zdarma raději neuzavírejte.
Jaká jsou největší rizika a negativní dopady půjček obecně
Rizika u půjček
Na úvěrovém trhu je nespočet ověřených i lichvářských nabídek. Kvůli tomu je riziko sjednání nebezpečného úvěru poměrně vysoké. Žadatel o úvěr má ale několik způsobů, jak poskytovatele ověřit. A to nejen díky licenci od České národní banky. Za zhodnocení stojí i recenze bývalých klientů, kteří se již se službami vybraného poskytovatele v minulosti setkali.
Negativní dopady půjček
Dostat se do problémů se splácením můžete i v případě, že jste ve velmi dobré finanční situaci. Variantou, jak tento problém řešit, může být pojištění proti neschopnosti splácet. Pojištění zajistí, že v případech vaší platební neschopnosti za vás pojišťovna na určitý čas převezme zodpovědnost úhrady. Vy tak získáváte dostatek času na vrácení se do finanční pohody.
Proč musí být nebankovní půjčky regulovány
Aby si klient mohl vybrat vhodného poskytovatele a úvěr dle své bonity, na trhu s úvěry je nepřeberné množství nabídek. Ty jsou, ku prospěchu dlužníka, regulovány zákonem o spotřebitelském úvěru. Ten se snaží, aby na trhu byly spíše licencované nebankovní úvěry, které jednají podle zákonných podmínek. Zákon upravuje například maximální výši sankcí, roční úrokové sazby či výši dalších poplatků.
VAROVÁNÍ: Nenechte se nachytat neověřenými informacemi. Vše, co vám poskytovatel nabídne, si důkladně ověřte ve smlouvě.
Závěr
Pokud je vaše bonita nižší, sjednání levného úvěru je možné pouze díky půjčce s ručitelem. Bonitní ručitel zajistí, že si klient může půjčit i velké částky peněz za nízkou úrokovou sazbu, sankce i poplatky. Jenom si dejte pozor na poskytovatele úvěru a jeho nabízené služby. Aby vše proběhlo bez problémů, ideální je přes online srovnávač vybrat poskytovatele, který disponuje licencí od České národní banky.
Časté otázky
Jak dlouho po insolvenci můžu žádat o půjčku?
O půjčku můžete požádat okamžitě po ukončení insolvence. Datum ukončení naleznete v soudním usnesení týkajícím se ukončení procesu vašeho oddlužení. Že o úvěr smíte po insolvenci požádat v podstatě kdykoliv, však neznamená, že vám bude schválen. Obecně dříve vyhovují žádostem o půjčku po insolvenci nebankovní společnosti. Některé jsou schopné úvěr poskytnout již několik měsíců od ukončení oddlužení. U banky si musíte počkat nejméně rok u menší spotřební půjčky a až čtyři roky u hypotéky. Během insolvence si rozhodně nepůjčujte. Je to porušení pravidel oddlužení, které může vést ke zrušení insolvence a k obnově původního vymáhání.
Co dělat, když mi zamítnou půjčku?
Zamítnutí půjčky neznamená definitivní konec. Na trhu působí spousta poskytovatelů, a každý z nich má ke schvalování úvěrů odlišný přístup. Pokud jste neuspěli u jednoho poskytovatele, můžete uspět jinde. Stačí vyzkoušet více bank i nebankovních poskytovatelů. Pokud možno bez skóringu, aby se záznamy o žádostech hned nepropisovaly do úvěrových registrů. Abyste ušetřili čas a námahu s hledáním, kdo by vám mohl půjčit a koho oslovit, využijte online srovnávač půjček. S jednou vyplněnou žádostí oslovíte hned několik poskytovatelů naráz a v krátké době se dozvíte, kde můžete uspět.
Jak zjistím, kde mi opravdu půjčí?
Nejkratší cestou k odpovědi nabízí online srovnávač půjček. Zde vyplníte jediný a jednoduchý formulář ohledně půjčky, o niž byste stáli. My s ním oslovíme několik poskytovatelů najednou a požádáme o předběžné vyhodnocení orientační žádosti. Tento proces zabere několik minut. Během chvíle dozvíte, kde je vám půjčka dostupná, kde ji máte již předschválenou. Následně se stačí rozhodnout, kterému poskytovateli dáte přednost, a kde si úvěr vyřídíte. Do rozhodování zahrňte nejen cenu půjčky (RPSN), ale i flexibilitu splátek (např. možnost odkladu nebo předčasného splacení a cenu za oba kroky).
Co znamená předschválená půjčka?
Předschválenou půjčkou je jen hrubý odhad toho, kolik vám na základě zatím dostupných údajů může poskytovatel půjčit. Nejčastěji se s předschválenými úvěry potkáváme v osobním bankovnictví, kde nám banka ukazuje, jak hodnotí naši úvěruschopnost na základě pohybů na účtu. Předschválené nabídky vám ale můžeme zajistit i my. O co půjde? Vyplníte jednoduchou žádost o půjčku a my s ní obešleme poskytovatele. Obratem pro vás obdržíme předschválené nabídky, jinými slovy vám dostupné půjčky. Mějte na paměti, že předschválená půjčka je „nástřel“. Poskytovatele nezavazuje ke schválení úvěru ve stejné výši a vám negarantuje, že předschválený úvěr opravdu získáte.
Jak si bezpečně půjčit peníze?
Bezpečná půjčka není žádná velká věda. Stačí, aby splnila několik základních pravidel. Nejčastěji se shrnují do takzvaného desatera bezpečného zadlužování. Hlavní myšlenkou desatera je, že půjčku si máte brát na užitečné a potřebné věci dlouhodobé spotřeby v době, kdy bezpečně máte na splácení, a od licencovaného poskytovatele. Bezpečná půjčka má mít nejnižší možnou cenu (RPSN nebo přeplatek), předčasné splacení zdarma a bezplatný nebo levný odklad splátky. Půjčku si vždy důkladně promyslete. Desatero doporučuje vyvarovat se půjčky na splátky jiných půjček.
Jaké doklady musím doložit k žádosti o půjčku?
Každá půjčka je jiná, a proto se i vyžadované dokumenty mohou lišit. U drobných půjček s krátkou splatností si vystačíte s osobními doklady a výpisem z účtu vedeného na vaše jméno. Poskytovatelé se snaží i takto jednoduché dokladování zjednodušit zaváděním BankID a aplikací k nahlédnutí do bankovní historie. Ostatní půjčky mohou vyžadovat nějaké dokumenty navíc. Například potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem (vysoké částky úvěru), kopii daňového přiznání (je-li žadatel OSVČ), doklad účelu využití peněz (typicky půjčka na auto), souhlas manžela/manželky s půjčkou, dokumenty k současným půjčkám (konsolidace, refinancování), dokumenty k zastavované nemovitosti (hypotéka).
Zdroje
- Jan Březovják. Ochrana spotřebitele na finančních trzích. In: České vysoké učení technické v Praze [online]. 19. 4. 2023. Dostupné z: https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/108479/MU-BP-2023-Brezovjak-Jan-BP_2023_Brezovjak_Jan.pdf
- REDAKCE. Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru. In: ČNB [online]. 31.3.2021. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/podcast-cnb/Ctyri-roky-se-zakonem-o-spotrebitelskem-uveru-00001/
- Redakce, Finance.cz: ZÁMĚRNÉ UVEDENÍ NEPRAVDIVÝCH ÚDAJŮ V ŽÁDOSTI. In: FINANCE.cz [online]. 26.06.2019. Dostupné z: https://www.finance.cz/524885-proc-odmitnou-vasi-zadost-o-pujcku/
- REDAKCE. Spotřebitelské úvěry In: Česká obchodní inspekce [online]. 2022. Dostupné z: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/spotrebitelske-uvery/
- REDAKCE. Půjčky a úvěry. In indexprosperity.cz [online]. 2023. Dostupné z: https://www.indexprosperity.cz/2023/pujcky-a-uvery/
- Redakce, Finance.cz: ZÁMĚRNÉ UVEDENÍ NEPRAVDIVÝCH ÚDAJŮ V ŽÁDOSTI. In: FINANCE.cz [online]. 26.06.2019. Dostupné z: https://www.finance.cz/524885-proc-odmitnou-vasi-zadost-o-pujcku/